Największym zwycięzcą tegorocznej edycji okazał się „Hadestown”, współczesna wariacja na temat starożytnego greckiego mitu. Spektakl zgarnął osiem statuetek, w tym dla najlepszego musicalu. Innym dużym wygranym wieczoru był „The Ferryman” – wygrał w kategorii najlepszej sztuki oraz reżysera (Sam Mendes).

Ciekawie było też w kategoriach aktorskich. Swoją pierwszą w karierze nagrodę Tony otrzymała 87-letnia legendarna aktorka komediowa (a także bardzo dobra reżyserka) Elaine May za „The Waverly Gallery”. Statuetka aktorska trafiła do Bryana Cranstona za rolę dziennikarza Howarda Beale'a w sztuce „Sieć” (w 1976 roku powstał film o tym samym tytule, reżyserem był Sidney Lumet). Cranston jest najbardziej znany ze swojej wybitnej roli Waltera White’a w serialu „Breaking Bad”, więc nagroda dla niego nie powinna dziwić – facet naprawdę potrafi znakomicie grać. Nagrody do domów zabrali także Santino Fontana za rolę w „Tootsie"”, a także Stephanie J. Block za „The Cher Show”.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze role Brada Pitta. Od „Podziemnego kręgu” po „Bękarty wojny”

Dużym wydarzeniem jest fakt, że Ali Stroker została pierwszą w historii aktorką na wózku inwalidzkim nagrodzoną Tony Awards. Wyróżniono ją za rolę w „Oklahomie!”.

Czerwony dywan na Tony Awards 2019

Gala tak dużej imprezy to zawsze świetny moment dla różnych gwiazd, projektantów i modelek, by pokazać się w przykuwającej oko kreacji. Panowie w większości zakładali na siebie smokingi, ale nie zabrakło też rzecz jasna bardziej ekscentrycznych strojów. Tutaj najbardziej wyróżnił się Billy Porter, który pokazał się w kreacji będącej hybrydą spodni i sukni balowej. Szaleństwa dopełniły sandały na szpilce. To drugi raz, gdy Porter skradł show ostatnim czasy – wcześniej na Oscarach pojawił się w niezwykłej sukni.

Na pewien ekscentryzm pokusił się też Hamish Bowles, czyli znany angielski dziennikarz modowy, Brandon Uranowitz, znany Broadwayowski aktor, czy Jordan Roth, właściciel kilku nowojorskich teatrów. Większość panów było raczej bardziej stonowanych w swoich stylizacjach, aczkolwiek praktycznie w każdym przypadku prezentowali się gustownie.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze męskie stylizacje na MET Gala 2019: Harry Styles, Jared Leto, Rami Malek, Richard Madden