„Dirty Dancing”, reż. Emile Ardolino / 1987

Mówisz Swayze, słyszysz „Dirty Dancing”. Trudno się dziwić. To właśnie ta hitowa produkcja – opowiadająca niezwykle wzruszającą historię miłości młodej dziewczyny Baby oraz przystojnego instruktora tańca Johnny'ego – przyniosła mu wielką sławę, rozgłos i otworzyła drzwi do międzynarodowej kariery. Rola – w którą się wciela – do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej kultowych w historii światowej kinematografii, a finałowa scena do nagrodzonej Oscarem piosenki „(I've Had) The Time Of My Life”, mimo upływu kolejnych lat, wciąż zachwyca widzów na całym świecie. Film dostępny jest na platformie Netflix. 

„Uwierz w ducha”, reż. Jerry Zucker / 1990

Masz ochotę na film, który wzruszy Cię do łez? Jeśli tak, to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie. „Uwierz w ducha” to niezwykła opowieść o miłości bez granic i ponad wszystko. Swayze wciela się w postać Sama, szaleńczo zakochanego w swojej dziewczynie Molly. Szczęście pary przerwa tragiczny wypadek. Mężczyzna ginie w ulicznej strzelaninie i zostaje uwięziony w postaci ducha, aż do momentu wyjaśnienia jego śmierci, która jak się później okazuje, nie była przypadkowa. 

„Wykidajło”, reż. Rowdy Herrington / 1989

Swayze odgrywa rolę tytułowego bohatera. Jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest dopilnowanie porządku w niespokojnym, opanowanym przez bandę gangsterów nocnym klubie „Double Deuce” w miasteczku Jasper. Dalton, jak przystało na mistrza karate, stawia im czoło i przegania szemrane towarzystwo, czym naraża się przywódcy gangu, Bradowi Wesleyowi. Okazuje się jednak, że najtrudniejsza konfrontacja dopiero przed nim. 

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazdy na czerwonym dywanie w latach 80. Stylizacje Toma Cruise’a, Rivera Phoenixa oraz Nicolas Cage’a [GALERIA]

„Na fali” reż. Kathryn Bigelow / 1991

„Banda gangsterów napada na banki w Los Angeles. Rabusie ukrywający swoje twarze pod maskami prezydentów USA skutecznie unikają wymiaru sprawiedliwości. Śledztwo doprowadza policję do grupy surferów. Poszlaki nie wystarczają jednak do przedstawienia jakichkolwiek zarzutów. Świeżo upieczony absolwent szkoły policyjnej Johnny Utah (w tej roli Keanu Reeves) wchodzi do środowiska surferów. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę? Zadanie na pewno nie będzie proste, zwłaszcza że w grupie surferów jest Bodhi (Patrick Swayze), który mógłby być godnym przeciwnikiem dla niejednego twardziela” – czytamy w opisie filmu. To kolejna produkcja z udziałem gwiazdora, w którym przewija się wątek kryminalny. 

„Prawo krwi”, reż. John Irvin / 1989

Akcja, opartego na podstawie powieści Michaela Jenninga o tym samym tytule, filmu toczy się w Chicago i przedstawia losy policjanta Trumana Gatesa (Patrick Swayze), który pochodzi z domu, gdzie rodzina jest jedną z najważniejszych wartości i odgrywa istotną rolę. Niestety rodzinna sielanka zostaje brutalnie przerwana, gdy pewnego dnia zamordowany zostaje brat głównego bohatera. Truman robi wszystko, co w jego mocy, by postawić mordercę przed wymiarem sprawiedliwości. Innego zdania jest najstarszy z braci, Briar (Liam Neeson), który przybywa do stanu Illinois, aby dokonać samosądu. 

„Outsiderzy”, reż. Francis Ford Coppola / 1983

Dwa zaciekle konkurujące ze sobą gangi – Soców i Greaserów – nie dają za wygraną. Skutki są tragiczne – śmierć ponosi jeden z ganagsterów, a jego oprawcy, w obawie przed samosądem, zmuszeni są żyć w ukryciu. Obok Patricka Swayze w rolach głównych także: Christopher Thomas Howell, Matt Dillon, Ralph Macchio oraz Emilio Estevez. Obraz powstał na podstawie powieści autorstwa S.E. Hinton.

„Ślicznotki”, reż. Beeban Kidron / 1995

Patrick Swayze w zupełnie innym wydaniu. Trzej mężczyźni – pod pseudonimami Noxeema Jackson, Vida Boheme i Chi Chi Rodriguez –  przebrani za kobiety wyruszają na konkurs piękności Drag Queen of America. Niestety, ze względu na awarię samochodu, są zmuszeni zboczyć z drogi i przypadkowo trafiają do prowincjalnego miasteczka Snydersville, gdzie robią prawdziwe zamieszanie i wywracają życie mieszkańców do góry nogami. 

Inne tytuły godne polecenia: „11:14”, „Wszystko zostaje w rodzinie”, „Youngblood”, „Kopalnie króla Salomona” oraz „Jump!”. 

Może Cię zainteresować: