Choć historia kinematografii zna wiele fabularnych filmów o piłce nożnej lub z piłką nożną w tle (na myśl przychodzi przede wszystkim trylogia „Gol” z pierwszej dekady XXI wieku z Kuno Beckerem w roli głównej), to jeśli chcemy obejrzeć poświęcony tej dyscyplinie film lub serial, lepiej sięgnąć po coś opartego w całości na faktach. Przede wszystkim z powodu podanego we wstępie – prawdziwe historie po prostu są lepsze. Często bardziej dramatyczne od fikcyjnych, no i wydarzyły się w rzeczywistości.

Dziś w naszym przeglądzie przyjrzymy się kilku produkcjom, które powinny być znane każdemu fanowi najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie. Niektóre z nich są poświęcone konkretnym zawodnikom, inne trenerom i całym drużynom, ale dzięki każdemu można się dowiedzieć o piłce więcej, niż z oglądania jedynie samych meczów.

Sunderland Till I Die

Sunderland nawiązał współpracę z Netfliksem w ważnym momencie swojej historii – stało się to wówczas, gdy klub po zdobyciu zaledwie 24 punktów w Premier League spadł do niższej ligi Championship. Serial miał w zamyśle ludzi prowadzących klub być historią o tym, jak Sunderland podnosi się po upadku i znów awansuje do najwyższej klasy rozgrywkowej. Problem w tym, że stało się coś zupełnie innego…

„Sunderland Till I Die” to serial niezwykle ciekawy nie tylko z powodu historii, która wydarzyła się pod czujnym okiem kamer. Interesujące są tu przede wszystkim kulisy funkcjonowania Sunderlandu – dużego klubu z tradycjami, niekiedy zarządzanego w bardzo nieprzystający do tych wartości sposób.

Diego

Gdy powstaje film biograficzny o piłkarzu, to w większości przypadków ma formę mniej lub bardziej przesłodzonej laurki. W przypadku „Diego” jest inaczej. Film jest dziełem reżysera Asifa Kapadii, odpowiedzialnego także za „Amy” (Winehouse) i „Sennę”. Brytyjczyk w tym przypadku po raz kolejny udowodnił, jak powinno się przedstawiać biografie znanych ludzi. O Maradonie opowiada bez tworzenia hagiografii, skupiając się na najważniejszych momentach w jego karierze, czyli przede wszystkim na okresie neapolitańskim oraz najważniejszym meczu w karierze Maradony, który na zawsze zdefiniował go jako piłkarza i człowieka, czyli pojedynku Argentyny z Anglią na mundialu w Meksyku w 1986 roku. Pozycja obowiązkowa.

Football’s Most Dangerous Rivalry

Istnieje wiele miast, w których temperatura podnosi się w dzień derbowy, ale Glasgow na ich tle zdecydowanie się wyróżnia. Rywalizacja Rangers z Celtikiem ma podłoże nie tylko sportowe, ale również religijne, społeczne i polityczne. O samej rywalizacji oraz całej jej otoczce opowiada właśnie „Football’s Most Dangerous Rivalry” – film dokumentalny zrealizowany w 2012 roku przez dziennikarzy Vice. Jeśli nigdy wcześniej nie oglądaliście „Old Firm Derby”, to po obejrzeniu tego filmu z pewnością będziecie chcieli to zrobić.

All or nothing: Manchester City i All or nothing: Tottenham Hotspur

Seria „All or nothing” to jedna z flagowych propozycji Amazona. Każdy z sezonów opowiada o innej drużynie lub klubie – kilka z nich zostało poświęconych drużynom futbolu amerykańskiego, ale też reprezentacji Brazylii. Z perspektywy kibica piłkarskiego bez wątpienia najciekawsze są te dwa sezony: ta, w których kamery towarzyszą Pepowi Guardioli i piłkarzom Manchesteru City oraz ta, gdy bohaterami są zawodnicy Tottenhamu. Szczególnie interesujący jest ten drugi, bo serial był realizowany w momencie, gdy Mauricio Pochettino został zwolniony i zastąpiony Jose Mourinho oraz gdy futbolowy świat się zatrzymał z powodu pandemii koronawirusa.

Class of ‘92

Rzadko zdarza się, aby w akademii klubu znalazło się aż tylu utalentowanych zawodników w bardzo zbliżonym do siebie wieku. Tak stało się jednak w Manchesterze United: Gary i Phil Neville’owie, Paul Scholes, David Beckham, Nicky Butt i Ryan Giggs to wychowankowie klubu, którym nie tylko udało się przebić do pierwszego składu, ale także poprowadzić Manchester United do sukcesów zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Dokument nie jest idealny, ale dobrze przybliża historię tych sześciu zawodników, którzy trwale zapisali się w historii nie tylko klubu z czerwonej części Manchesteru, ale futbolu angielskiego ogólnie.