Filmy dokumentalne o znanych ludziach

Najlepsze filmy dokumentalne o sławnych osobistościach od zawsze wzbudzają zainteresowanie widzów. Nic dziwnego. Obraz drogi do sukcesu jest niezwykle inspirujący, jednak takie produkcje często poruszają też temat ciemnej strony sławy.

Diego Maradona (2019)

Opowieść o jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy, dla którego ciężar sławy okazał się niemożliwy do uniesienia. Młody Diego Maradona trafia do włoskiego klubu Napoli. Wkrótce wprowadza swój zespół na sam szczyt, a mieszkańcy miasta zaczynają go wielbić niczym boga. Żaden z fanów nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co dzieje się, gdy geniusz piłki nożnej schodzi z murawy, a na stadionie gasną światła. Charyzmatyczny sportowiec powoli staje się głównym bohaterem skandali.

Wbrew pozorom "Diego Maradona" nie jest propozycją zarezerwowaną wyłącznie dla miłośników piłki nożnej. O ile spora część filmu jest poświęcona niezwykłemu talentowi charyzmatycznego Argentyńczyka, to przejmujący obraz w reżyserii Asifa Kapadii przedstawia przede wszystkim historię słabego człowieka, który w mgnieniu oka staje się bożyszczem tłumów i niczym ćma lecąca do ognia spala się w płomieniu własnej sławy. Produkcja powstała w oparciu o prywatne archiwa piłkarza, które wcześniej nie były publikowane. Film można obejrzeć na platformie HBO GO. 

Człowiek na linie (Man on wire, 2008)

Są ludzie, którym zwykłą codzienność jawi się we wszystkich odcieniach szarości. Takie osoby żyją dla marzeń i robią wszystko, by je spełnić, udowadniając przy tym całemu światu, że słowo "chcieć" nie różni się niczym od "móc". Większości z nas może wydać się to nieprawdopodobne, ale historia przedstawiona w filmie "Człowiek na linie" nie jest fikcją scenarzysty, a przedstawione fakty nie zostały w żaden sposób pokolorowane. 

Bohaterem filmu w reżyserii Jamesa Marsha jest Philippe Petit – najsławniejszy linoskoczek w historii, który 7 sierpnia 1974 roku zdobył się na wyczyn wydawałoby się niemożliwy do zrealizowania. Wielki artysta postawił sobie za cel przejście po linie rozciągniętej na wysokości 417 metrów, między nowojorskimi wieżami World Trade Center. Wyśmienicie zrealizowany dokument szczegółowo przedstawia kulisy tego wydarzenia. Archiwalne zdjęcia, doskonała rekonstrukcja i relacje uczestników tego wyczynu – to wszystko pozwala widzowi odbyć ten niezwykły spacer razem z Petitem.  

Film zdobył statuetkę Oscara i 14 kolejnych nagród.

Sól ziemi (Le sel do la terre, 2014)

Na świecie cały czas zachodzą zmiany, które determinują losy ludzkości. Konflikty zbrojne, klęski głodu, niszczycielskie żywioły - media niestrudzenie relacjonują najważniejsze wydarzenia, ale portret zwykłego człowieka, który musi dostosować się do zachodzących zmian jest w tym wszystkim pomijany. Wybitne dzieło w reżyserii Juliano Ribeiro i Wima Wendersa opowiada historię człowieka, który poświęcił swe życie dokumentacji tych wydarzeń.

Bohaterem filmu "Sól ziemi" jest Sebastiano Salgado - najsłynniejszy fotograf społeczny. Produkcja przypomina nieco film drogi, w którym reżyser podróżuje za artystą, którego praca często spotyka się nie tylko z brakiem zrozumienia, ale wręcz z oskarżeniami o brak empatii i jakichkolwiek ludzkich odruchów. Twórcy chcą natomiast dowieść, że niezwykła praca głównego bohatera nie jest niczym innym, jak fotograficzną rozprawą na temat źródeł społecznej niesprawiedliwości.   

Filmy dokumentalne o zwykłych ludziach

Dobry film dokumentalny nie musi traktować o znanych osobach. Inspirujące i poruszające historie nie są przecież pisane wyłącznie na boiskach, estradach czy wybiegach. 

Cztery małe dziewczynki (4 little girls, 1997)

Historia społeczności afro-amerykańskiej obfituje w tragiczne wydarzenia, będące następstwem społecznych i rasowych uprzedzeń. Mogłoby się wydawać, że wraz z końcem niewolnictwa sytuacja czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych powinna ulec znaczącej poprawie. Nic bardziej mylnego. Opisywany film przedstawia historię zamachu, który wstrząsnął całą Ameryką.

Kino dokumentalne "Cztery małe dziewczynki" to powrót do tragicznych wydarzeń, które w 1963 roku wstrząsnęły społecznością miasteczka Birmingham w Alabamie. 15 września eksplozja ładunku wybuchowego niszczy kościół baptystów. W zamachu giną tytułowe cztery dziewczynki. Film przybliża okoliczności tej tragedii. Realizatorem tego dzieła jest nie kto inny, jak sam Spike Lee - jeden z największych specjalistów w dziedzinie kina traktującego o społeczności afro-amerykańskiej. Dokument można obejrzeć na platformie HBO GO.

Baraka (1992)

Wymieniając filmy o zwykłych ludziach, nie można pominąć obrazu rozpatrującego ludzkość nie w kategoriach jednostek, a ogółu. Ron  Fricke stworzył dzieło wyjątkowe pod każdym względem. Wystarczy powiedzieć, że w filmie nie pada nawet jedno słowo. Widz otrzymuje wyłącznie obraz z oprawą muzyczną. Być może zamiarem twórcy było pozostawienie interpretacji tego dokumentu oglądającym? To możliwe, jednak bez względu na odbiór, opisywany tytuł zmusza do głębokiej refleksji.

"Baraka" to dzieło niemal poetyckie, ukazujące wzajemną symbiozę, w jakiej pozostaje natura i człowiek. Z jednej strony widzimy zapierający dech w piersiach pejzaż hawajskich wulkanów, himalajów, zaćmienie słońca i pogrążonego w medytacji tybetańskiego mnicha, który wydaje się doskonale rozumieć sens istnienia. Z drugiej strony widzimy ludzi pożywiających się znalezionymi resztkami, tłumy poruszające się po stacji tokijskiego metra niczym mrówki w swoim królestwie i czarne owoce ciemnej strony ludzkiej natury - szyby naftowe czy piece krematoryjne obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wygląda na to, że twórca próbuje przedstawić ludzi jako gatunek dążący do samozagłady, zabijający nie tylko siebie, ale także swoje życiodajne środowisko.  

Murderball – gra o życie (Murderball, 2005)

Dla wielu osób niepełnosprawność jest równoznaczna z końcem normalnego życia. Bohaterowie filmu "Murderball - gra o życie" udowadniają jednak, że nawet ciężkie inwalidztwo nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń.

Obraz w reżyserii Henry'ego Alexa Rubina i Dana Adama Shapiro opowiada o niepełnosprawnych zawodnikach drużyny rugby. Niektórzy z nich padli ofiarą własnej brawury, inni przegrali walkę z ciężkimi chorobami. Łączy ich jedno - wszyscy nie mogą wstać z wózka. To jednak nie przeszkadza im w odniesieniu sukcesu w jednej z najbardziej brutalnych dyscyplin, która wymaga niebywałej odporności i sprawności fizycznej.

Filmy dokumentalne o tematyce wojennej

Filmowcy tworzący kino dokumentalne szczególnie upodobali sobie tematykę wojenną. To zrozumiałe. Osoby żyjące w czasach pokoju nie są w stanie wyobrazić sobie piekła, które stwarza wojna. Przeniesienie na ekran dramatu milionów ludzi maluje zarys tego, do czego doprowadza polityka terroru i zniszczenia. 

Białe hełmy (The white helmets, 2016)

Nie tylko żołnierze walczą na froncie działań wojennych. Wśród nich są także osoby, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo ratują cywilów z piekła wojny.

Film opowiada o grupie ratowników, którzy w 2016 roku wyruszyli do Aleppo, by chronić dotkniętą wojną ludność cywilną. Orlando von Einsiedel przedstawił poruszający obraz okrutnej rzeczywistości osób, którym przyszło żyć w samym centrum syryjskiego piekła. Film można obejrzeć na platformie Netflix.

I młodzi pozostaną (They shall not grow old, 2018)

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z piekła I wojny światowej, ale wiele osób podchodzi do tego tematu całkowicie bezrefleksyjnie. Peter Jackson oddaje głos bohaterom jednego z największych konfliktów zbrojnych, by mogli opowiedzieć o jego mrocznej historii.

Film powstał z odrestaurowanych materiałów archiwalnych. W wybitnym dziele wielkiego reżysera nie zabrakło też wywiadów z żołnierzami, dzięki czemu zamierzchła historia znów może powrócić do życia i przemówić ludzkim głosem.

 

Jeszcze dzień życia (Another Day of Life, 2018)

Dramat rozgrywający się na linii frontu można przedstawić na wiele sposobów. Dzieło Damiana Nenowa udowadnia, że połączenie animacji i dokumentu niezwykle skutecznie trafia do odbiorców.

"Jeszcze dzień z życia" to historia reportera Ryszarda Kapuścińskiego, który w 1975 roku wyrusza do ogarniętej wojną Angoli. W trakcie realizacji materiału zachodzi w nim głęboka zmiana, która na nowo definiuje go jako autora i człowieka.

Filmy dokumentalne o kosmosie

Kosmos zaczął fascynować ludzkość prawdopodobnie wówczas, gdy pierwsi ludzie spojrzeli w niebo. Najpewniej nigdy nie poznamy nawet ułamka tajemnic skrywanych przez wielką przestrzeń, ale dzięki najlepszym produkcjom dokumentalnym możemy zaznajomić się z tymi, które zostały odkryte.

Apollo 11 (2019)

Mimo że od dnia, w którym człowiek postawił stopę na Księżycu minęło już ponad pół wieku, to przełomowe wydarzenie wciąż jeszcze stanowi inspirację najwybitniejszych twórców.

Jak wskazuje na to sam tytuł, obraz wyreżyserowany przez Todda Douglasa Millera traktuje o misji Apollo 11. Co czyni tę produkcję wyjątkową? Na pewno niepublikowane wcześniej materiały - nagrania i zdjęcia - stanowiącej dokumentację wielkiej wyprawy na Srebrny Glob. Jeżeli dodamy do tego niezwykle nastrojową oprawę muzyczną, otrzymamy niezwykle interesującą propozycję.

NASA: Blaski i cienie podboju kosmosu (NASA: the american space conquest, 2013)

Kosmos wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, ale gdyby nie NASA, wciąż posiadalibyśmy ledwie ułamek dzisiejszej wiedzy o niezmierzonej przestrzeni.

Jacques Villain zasłynął jako ekspert od produkcji o próbie poznania kosmosu. Kto zna i ceni dzieła francuskiego reżysera, nie rozczaruje się także tym razem. Omawiany tytuł przedstawia historię powstania i działalności agencji, w której nie brakuje zaskakujących wątków politycznych.

Wyprawa na Słońce (Mission to the Sun, 2018)

Najgorętsza ze wszystkich gwiazd wciąż pozostaje dla nas zagadką, ale naukowcy nie ustają w staraniach, by wreszcie poznać jej tajemnice. 

W sierpniu 2018 roku w przestrzeń kosmiczną wyruszyła sonda Parker Solar Probe, która miała osiągnąć koronę słoneczną. Co udało się odkryć? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z tym niezwykłym serialem.

Polskie filmy dokumentalne

Wielu miłośników kina uważa, że najlepsze czasy polskiego przemysłu filmowego minęły bezpowrotnie. Nie w kwestii filmów dokumentalnych! Nasze rodzime produkcje są doceniane przez krytyków z całego świata, co potwierdzają liczne nominacje i nagrody.

Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego (Struggle: the life and lost art of Szukalski, 2018) 

Stanisław Szukalski inspirował wielu twórców w USA, jednak w swojej ojczyźnie przez długie lata pozostawał niemal nieznany. Polsko-amerykańska produkcja w dużej mierze zmieniła ten stan rzeczy.

Film Ireneusza Dobrowolskiego, za którego produkcję odpowiada m.in. sam Leonardo DiCaprio, to opowieść o twórczości Stanisława Szukalskiego - awangardowego rzeźbiarza, którego prace przypadkiem odkrył Glenn Bary - miłośnik surrealizmu i kolekcjoner dzieł sztuki. Film można obejrzeć na platformie Netflix.

Dzieci z Leningradzkiego (The children of Leningradsky, 2005)

Postsowiecka rzeczywistość Rosji nie oszczędza nikogo, nawet najmłodszych. Hanna Polak i Andrzej Celiński podjęli się niełatwego zadania realizacji obrazu, przedstawiającego los sierot błąkających się po dworcach i stacjach metra.

Świat bezdomnych dzieci jest przepełniony brutalnością, uzależnieniem i codzienną walką o przetrwanie. Autorzy filmu przedstawili ten świat dokładnie takim, jaki jest. 

Królik po berlińsku (Mauerhase, 2009)

Powojenna historia Berlina z całą pewnością zasłużyła sobie na miano burzliwej. Bartek Konopka przedstawił ją w swoim wybitnym dziele, ale w omawianym filmie zdarzenia nie są przedstawione wyłącznie z punktu widzenia ludzi.

Opisywany tytuł jest opowieścią o dzikich królikach, które zamieszkują okolice muru dzielącego Berlin. Po pewnym czasie fabuła przeistacza się w opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w systemie totalitarnym.

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują