Na kulinarnej mapie Europy znajduje się tyle wartych uwagi restauracji – jedne z nich są po prostu dobre, inne lepsze, a jeszcze inne warte szczególnego pofatygowania się. Nie tylko po to, zaspokoić głód, ale również (a może przede wszystkim po to), aby zaznać pewnego unikatowego doświadczenia.

Nawet ci, którzy nie myślą o sobie jako o szczególnych smakoszach, musieli kiedyś słyszeć o Nomie. Ta znajdująca się w Kopenhadze restauracja od lat znajduje się na szczytach rankingów najlepszych restauracji na świecie. Szef kuchni René Redzepi zdecydowanie zna się na swojej pracy, ale jak dotąd nie udało mu się w pełni trafić w gusta recenzentów przewodnika Michelin. Pomimo laurów zdobywanych w innych rankingach Noma w poprzednich latach mogła się poszczycić dwiema gwiazdkami Michelin, co oznacza „restaurację z rewelacyjną kuchnią, warte odwiedzenia”. Dobrze, ale są jeszcze trzy gwiazdki – te przyznaje się „szefom kuchni u szczytu ich profesjonalnej kariery za znakomite dania robione z niezwykła atencją z najlepszych, wzorcowych składników”.

Można powiedzieć, że wraz z wydaniem najnowszej edycji przewodnika Michelin wreszcie sprawiedliwości stało się zadość, bo istniejąca od osiemnastu lat Noma wreszcie została uhonorowana trzema gwiazdkami. Zespół Nomy skomentował tę decyzję w skromny sposób, dziękując wszystkim, którzy się do niej przyczynili:

Dla nas jest to osiągnięcie, które utwierdza nas w przekonaniu, że Kopenhaga jest w tym momencie jednym z najlepszych miejsc na świecie, w których można prowadzić restaurację. Chcemy podziękować naszym wspaniałym gościom za to, że od osiemnastu lat tak chętnie nas odwiedzają, a także oczywiście wszystkim naszym współpracownikom – farmerom, winiarzom i innym dostawcom – którzy są elementami całej tej układanki. No i rzecz jasna wszystkim tym, którzy tworzą nasz zespół – teraz i w przeszłości.

Restauracja Noma znajduje się w Kopenhadze pod adresem Refshalevej 96