Burger jest wręcz uosobieniem idei fast food – jedzenia, które co prawda może nie jest zbyt zdrowe w przypadku raczenia się nim regularnie, ale szybkiego w przygotowaniu, łatwo dostępnego i taniego. I choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to od tej reguły są wyjątki – niektóre burgery potrafią nie tylko dorównywać cenowo dziełom najbardziej uznanych mistrzów kulinarnych, ale i zdecydowanie je pod tym względem przewyższać.

Gdzie można zamówić najdroższego burgera?

Aby móc skosztować najdroższego burgera na świecie, należy udać się do Holandii, a konkretnie do niewielkiej miejscowości Voorthuizen. Tam znajduje się restauracja De Daltons prowadzona przez szefa kuchni Robberta Jana de Veena. To właśnie on stworzył burgera o nazwie „The Golden Boy”, która została uznana najdroższym tego typu daniem na świecie – jego cena wynosi 5 tysięcy euro, a zatem niemal 23 tysiące złotych.

Najdroższy burger świata – składniki

Wysoka cena to efekt zastosowania wyjątkowych składników. Najważniejszym jest oczywiście japońska wołowina Wagyu A5. W burgerze znalazły się też białe trufle, hiszpańska szynka Paleta Iberico Bellota, kawior z bieługi oraz kawałki kraba królewskiego, a także ser cheddar. Ciekawy jest też sos barbecue, do stworzenia którego wykorzystano kawę kopi luwak i single malta marki Macalla. No i wreszcie bułki z ciasta, do którego de Veen dodał szampana Dom Perignon i udekorował liśćmi z jadalnego złota. Całość przed podaniem jest krótko wędzona dymem nasyconym whisky. Szef kuchni określa smak swojego dzieła jako „intensywny”, co biorąc pod uwagę wymienione składniki nie powinno nikogo dziwić.

Restauracja poinformowała, że znalazł się już pierwszy chętny na zjedzenie „Golden Boya”. Warto dodać, że dochód ze sprzedaży tego burgera (lub burgerów, jeśli klienci dopiszą) zostanie przekazany lokalnemu bankowi żywności.