Odbywające się regularnie co kilka miesięcy aukcje spod szyldu Only Watch można bez większej przesady nazwać jednymi z najważniejszych wydarzeń w świecie zegarków. To właśnie tam zegarki osiągają rekordowe ceny. Powody są dwa: po pierwsze, jak już wspomnieliśmy we wstępie, producenci tworzą zegarki z myślą o tej właśnie aukcji. Po drugie, dochody z ich sprzedaży przeznaczane są na cele charytatywne, dzięki czemu uczestnicy aukcji są skorzy do wykładania większych kwot. To właśnie na jednej z edycji Only Watch osiągnięto rekord świata – w 2019 roku Patek Philippe Grandmaster Chime został sprzedany za ponad 31 milionów dolarów.

Trudno przewidzieć, czy ten rekord zostanie pobity podczas najbliższej aukcji Only Watch, ale nie ulega wątpliwości, że pod młotek trafi kilka naprawdę ciekawych zegarków. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym, które naszym zdaniem prezentują się najbardziej interesująco.

Ulysee Nardin UFO

Ulysee Nardin tym razem postanowił przygotować zegarek nie naręczny, a taki, który można postawić na biurku w eleganckim gabinecie. Efekt pracy specjalistów z UN trudno zresztą określić mianem jedynie zegara – to w zasadzie małe dzieło sztuki i prawdziwy popis umiejętności zegarmistrzowskich. Szacuje się, że UFO (cóż za adekwatna nazwa!) znajdzie nowego właściciela za kwotę od 60 do 80 tysięcy franków szwajcarskich.

Zenith Defy 21 Double Tourbillon

Zenith to marka, która od dawna kojarzy się z chronografami, więc nic dziwnego, że i tym razem postawiła na takie rozwiązania. Zgodnie z nazwą ten zegarek posiada dwa niezależne tourbillony, co już samo w sobie jest imponujące, ale największe wrażenie robią zdobienia w kolorach tęczy, za które odpowiada artysta Felipe Pantone. Przewidywana cena sprzedaży mieści się w przedziale między 180 a 220 tysięcy franków szwajcarskich.

Patek Philippe Complicated Desk Clock

Patek Philippe podążył tą samą drogą, co Ulysee Nardin i na Only Watch również przygotował zegar stojący. Complicated Desk Clock o numerze referencyjnym 27001M-001 jest nawiązaniem do modelu przygotowanego na zamówienie Jamesa Warda Packarda w 1923 roku. Zegar posiada funkcję wskazywania faz księżyca, a jego rezerwa chodu wynosi 31 dni. Przewidywana cena sprzedaży mieści się w przedziale między 400 a 500 tysięcy franków szwajcarskich.

Girard Perregaux Casquette

Girard Perregaux postanowił sięgnąć do własnej historii, a konkretnie do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy światło dzienne ujrzał wyjątkowy model Casquette, który swoim futurystycznym designem doskonale odzwierciedlał klimat epoki. Teraz na sprzedaż zostanie wystawiona jego uwspółcześniona wersja, za którą organizatorzy aukcji oczekują od 10 do 20 tysięcy franków.

F.P. Journe x Francis Ford Coppola FFC Blue

Niezwykle ciekawy zegarek, którego powstanie zostało zainspirowane przez Francisa Forda Coppolę. Jego twórca opisuje to następująco:

Ten zegarek narodził się w 2012 roku podczas kolacji w domu Francisa Forda Coppoli w Dolinie Napa. Zapytał mnie, czy da się stworzyć zegarek, który będzie wskazywał godzinę palcami dłoni. Odpowiedziałem, że pomysł jest ciekawy i wymaga przemyślenia. Ale jak pokazać 12 godzin 5 palcami? Nie była to łatwa sprawa, a to złożone wyzwanie zainspirowało mnie i zmotywowało. Kiedy już to zrozumiałem, Francis natychmiast wysłał szkice pozycji palców. Po ponad 2 latach mogłem wreszcie skupić się na „Fecit”. Po 7 latach rozwoju z dumą prezentuję prototyp.

Szacuje się, że zegarek zostanie sprzedany za około 300-400 tysięcy funtów.