Jaki jest ekonomiczny samochód?

Najbardziej ekonomiczne auta to nie tylko te, które spalają najmniej paliwa, ale też takie, które są niedrogie w utrzymaniu. Warto spojrzeć na gwarancję producenta, żeby sprawdzić, jakie usterki możemy naprawić na jego koszt. Nie bez znaczenia jest też czas obowiązywania gwarancji.

Innym istotnym aspektem ekonomiczności jest nasz styl jazdy. Wbrew pozorom wiele ograniczeń prędkości ma sens ekonomiczny. Jeżdżąc po mieście, jesteśmy skazani na ciągłe zatrzymania i starty. Specjaliści od ekonomicznej jazdy samochodem twierdzą, że najbardziej ekonomiczna prędkość w mieście to 50-60 km/h. Natomiast w trasie możemy rozwinąć skrzydła: tutaj wskazana prędkość to 90-120 km/h.

Zatem, żeby nasz codzienny dojazd do pracy był bardziej ekonomiczny, trzymajmy się ograniczeń prędkości. Dobrze też pamiętać, by nie trzymać silnika włączonego, kiedy stoimy. Zużywa on wtedy niepotrzebnie paliwo, a znawcy mówią, że silnik i tak szybciej rozgrzeje się w czasie jazdy. Unikajmy też długiej jazdy na 1. i 2. biegu. To sprawi, że nasza jazda będzie bardziej ekonomiczna.

Najbardziej ekonomiczne samochody benzynowe

To, ile paliwa będzie potrzebować nasz samochód, by pokonać 100 km w mieście, jest istotnym wyznacznikiem jego ekonomiczności. Co prawda katalogi producentów podają takie informacje, ale z różnych powodów technicznych związanych z ich wyliczaniem, nie zawsze muszą one odpowiadać stanowi faktycznemu.

Jakie są najbardziej ekonomiczne samochody zasilane benzyną? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do rankingu publikowanego na stronie spritmonitor.de. Jest on oparty na rzeczywistych informacjach przekazywanych przez kierowców.

Pierwsza piątka w tym rankingu to:

  1. Suzuki Celerio – spala 4,7 l na 100 km.
  2. Hyundai IONIQ – spala 4,8 l na 100 km.
  3. (ex aequo) Toyota Yaris Hybrid – spala 4,8 l na 100 km.
  4. Toyota Prius – spala 5,1 l na 100 km.
  5. (ex aequo) Nissan Pixo – spala 5,1 l na 100 km.

Najbardziej ekonomiczne samochody diesel

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku silników wysokoprężnych zasilanych dieslem. Tu w pierwszej piątce znajdziemy zupełnie inne marki. Przeglądając ten ranking, warto jednak pamiętać, że jest on oparty na danych od użytkowników, a na ilość spalanego paliwa ma wpływ nasz styl jazdy.

Najbardziej ekonomiczne auta dieslowe w tym rankingu to:

  1. Audi A2 3L – spala 3,6 l na 100 km.
  2. Volkswagen Lupo 3L – spala 3,7 l na 100 km.
  3. Peugeot 107 – spala 4,2 l na 100 km.
  4. (ex aequo) Citroen C1 – spala 4,2 l na 100 km.
  5. Smart Fortwo – spala 4,3 l na 100 km.

Zanim zdecydujemy się kupić samochód, warto przyjrzeć się różnym rankingom i metodom ich sporządzania. Ważne też będzie to, jak chcemy z samochodu korzystać. Czy będzie nam służyć do jazdy po mieście? Czy może zamierzamy wybierać się nim tylko w dalsze trasy? To będzie miało wpływ na to, ile będziemy wydawać na paliwo.

CZYTAJ TEŻ: Nowy motocykl Jamesa Bonda trafił do sprzedaży. Licencji na zabijanie nie ma w zestawie

ZOBACZ: Premiery motoryzacyjne w dobie pandemii. Cztery wyjątkowe auta, które możecie już mieć

ELLE MAN POLECA: Klasy samochodów: czym są i jak się je dzieli? Oto segmenty aut w Europie i w Ameryce