Alice Neel: People Come First, Muzeum Guggenheima w Bilbao (Hiszpania)

Nie bez powodu wystawa amerykańskiej malarski Alice Neel w słynnym hiszpańskim muzeum otwiera nasze zestawienia. Powodem jest oczywiście miejsce organizowanej ekspozycji. Naszym zdaniem muzeum Guggenheima w Bilbao jest jednym z tych punktów na europejskiej mapie sztuki, które każdy powinien odwiedzić. Wystawa Nell będzie pierwszą, tak obszerną wystawą prezentującą twórczość artystki. Doskonale widać w niej silne zaangażowanie społeczne i wątki walki z rasizmem i nierównościami. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na portrety wykonywane przez malarkę. Miała ona niezwykłą umiejętność ukazywania ludzkich tragedii z niebezpośredni, nieco ukryty sposób. 

Modigliani – Picasso. The Primitivist Revolution, Muzeum Albertina w Wiedniu (Austria)

Wielu miłośnikom sztyki wydawać się może, że o wielkim Amadeo Modiglianim powiedziano już wszystko. Jednak wiele wskazuje, że kuratorom austriackiej Albertiny udało się znaleźć zupełnie nowy koncept na retrospektywną wystawę mistrza. Po raz pierwszy od bardzo dawna Modigliani nie zostanie ukazany jako twórca działający pod ogromnym wpływem cielesnych słabości i używek, a jako jeden z najważniejszych liderów awangardy, która przyczyniła się do rozwinięcia nurtu prymitywistów. Co ciekawe, na wystawie zobaczyć będzie można nie tylko kilka ze słynnych aktów Modiglianiego, ale też znaczącą kolekcję jego dzieł rzeźbiarskich. Polecamy wszystkim miłośnikom malarskich twórczości pełnych emocji. 

Marinus. Painter from Reymerswale, Muzeum Prado w Madrycie (Hiszpania)

Ta wystawa z kolei z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom malarstwa symbolicznego, ale także osobom zainteresowanym historią ekonomii. Przedstawiana w jednej z największych sal madryckiego Muzeum Prado ekspozycja ukazuje w zupełnie nowym świetle twórczość niderlandzkiego malarza okresu manieryzmu Marinusa van Reymerswaele. Największą specjalnością malarza były scenki, w których przedstawiał codzienne życie ludzi związanych z obiegiem pieniądza i jego wymianą. To właśnie na obrazach Marinusa można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania o życie bankierów i maklerów w XVI wieku. Doskonała okazja, by zaliczyć mała powtórkę z najpopularniejszych malarskich symboli. 

Ellsworth Kelly, Muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie (Holandia)

Wystawa prac Ellswortha Kelly'ego w holenderskim Rijksmuseum jest doskonałym przykładem na potwierdzenie tezy, że ściany muzeów nie są jedyną przestrzenią, w której można oglądać artystyczne prace najwyższej jakości. Ten amerykański rzeźbiarz i malarz jest jednym z najwybitniejszych twórców przestrzennych form w ostatnich kilku dekadach, a teraz jego prace będzie można oglądać w malowniczym ogrodzie przy głównej siedzibie muzeum. Sam twórca przyznaje, że taka „otwarta" przestrzeń wystawiennicza bardzo sprzyja jego pracom, które w wielu wypadkach zamknięte w muzealnych ścianach nie miały szansy odpowiednio wybrzmieć. Kelly podkreślał, że jego prace są bezpośrednio inspirowane wszystkim, co zobaczył w trakcie swojego życia. Konkretne widoki i emocje były przez niego następnie filtrowane przez własny warsztat i przetwarzane do postaci geometrycznych brył. Doskonała wystawa dla miłośników eksponatów w większej skali. 

Turner's Modern World, Muzeum TATE BRITAIN w Londynie (Wielka Brytania)

O twórczości Wiliama Turnera, a w zasadzie Josepha Mallorda Williama Turnera można stworzyć setkę równoprawnych wystaw. Ten jeden z najważniejszych brytyjskich malarzy tworzył w czasach rewolucji przemysłowej, co doskonale widać w jego pracach. Na płótnach bez większego problemu zobaczyć można świat, w którym nowe wynalazki i urządzenia zastępują przy pracy ludzi, a społeczne i ekonomiczne przemiany widoczne są gołym okiem. Jednak twórczość Turnera to także doskonała okazja do obserwacji jak może zmieniać się podejście twórcy do swoich pracy w trakcie życia. W pierwszych pracach Turnera widać jego ogromną fascynację ciągłym rozwojem technologicznym, jednak z czasem da się zaobserwować skupienie na społecznej roli przemian i próby zwrócenia uwagi widzów na problem rasizmu i zniewolenia. 

Inspiracji do zwiedzania najciekawszych wystaw w Europie dostarcza właściciel salonów Bentley Warszawa i Bentley Katowice.