„Vela” z włoskiego oznacza po prostu żagiel. Statek ten ma być wyposażony w wyjątkowy system żagli, zwany DynaRig, który można odnaleźć także w słynnym jachcie The Maltese Falcon z 2006 roku. DynaRig składa się z 15 żagli rozmieszczonych na 3 masztach. Żagle chowają się w maszcie podczas ciszy, lub gdy wykorzystywane są silniki. Po rozłożeniu zespołu żagli każdy z masztów funkcjonuje jak pojedynczy żagiel. Żagle nie mają żadnych ograniczeń ruchowych, co sprawia, że jacht ma fantastyczne osiągi aerodynamiczne.

DynaRig wyposażono również w system czujników Insensys. Dostarczają one na mostek kapitański dokładne dane o obciążeniu i automatycznie dostosowują ich położenie względem wiatru i kursu. 

W koncepcie Cardii mają jeszcze jedno zastosowanie. Mogą być użyte jako ekran do kina plenerowego. Pomysł trzeba przyznać jest kapitalny. Choć oglądanie „Titanica” Jamesa Camerona może nie być dobrym pomysłem w takich warunkach, to już każdy inny film nada się idealnie. Na jednym ze zdjęć widzimy na żaglach „Dr. No”, czyli pierwszy film z Jamesem Bondem. Agent 007 raczej nie narzekałby, gdyby znalazł się na pokładzie Veli.

Oprócz oszałamiających żagli DynaRig, jacht zostanie również wyposażony w napęd hybrydowy w celu zmniejszenia zanieczyszczenia. Wnętrze jachtu ma składać się z czterech kabin dla gości i jednego pokoju głównego, centrum odnowy biologicznej, siłowni i spa. Na pokładzie jachtu pojawi się klub plażowy z barem. Vela ma 80 metrów długości i może pomieścić do 10 osób.

Kiedy projektowałem jacht, chciałem uzyskać coś prostego. Wyobraziłem sobie powierzchnię Veli uformowaną przez wiatr, pozbawioną ostrych krawędzi i charakteryzującą się płynnymi liniami – przyznał Gianmarco Cardia w jednym z wywiadów. Projektant zdradził również, co najbardziej lubi w Veli: Myślę, że tarasy w tylnej części górnego pokładu są najlepszymi miejscami na spędzenie czasu na statku. Możesz cieszyć się piękną panoramą w trakcie posiłku na świeżym powietrzu – oznajmił.

Cardia wierzy, że gdy Vela zostanie zbudowana, będzie rozwijać prędkość do 21 węzłów. Jacht na pewno swoje będzie kosztował, ale trzeba przyznać, że wspaniale łączy luksus z rozrywką.