ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

Lighthouse”

Historia dwóch strażników latarni morskiej, którzy w obliczu samotności powoli tracą zdrowie psychiczne, a wkrótce zaczynają im zagrażać ich własne najgorsze koszmary. Film Roberta Eggersa, twórcy prawdopodobnie najlepszego horroru XXI wieku („Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”), to jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tego roku. Już krytycy w tegorocznym Cannes donosili, że „Lighthouse” to świetne kino – intensywne, mroczne, niejednoznaczne, doskonale nakręcone i zagrane. Bo w filmie oglądamy popis dwójki aktorów – Willema Dafoe oraz Roberta Pattinsona. I można znaleźć zgodne opinie, że obaj wypadli genialnie w swoich rolach. Pozycja obowiązkowa.

Na noże”

Detektyw Blanc bada sprawę śmierci bogatego pisarza, głowy ekscentrycznej rodziny. Wszyscy jego krewni są podejrzani. A to druga pozycja obowiązkowa ostatnich dni listopada i początku grudnia. „Na noże” jest wypełnione po brzegi gwiazdami – mamy Daniela Craiga, Chrisa Evansa, Jamie Lee Curtis. Michaela Shannona, Dona Johsona, Christophera Plummera oraz Toni Collette. Produkcję Riana Johnsona chwali się m.i.n. za odświeżenie konwencji historii kryminalnych w duchu Agathy Christie i pomysłową fabułę.

Historia małżeńska”

A to z kolei trzecia pozycja obowiązkowa tego weekendu – tym razem od Netflixa. „Historia małżeńska” ukazuje losy rozpadającego się małżeństwa, które jest w trakcie toczącej się sprawy rozwodowej. W głównych rolach wystąpili Scarlett Johansson i Adam Driver. Krytycy, którzy widzieli już ten film zgodnie napisali, że ta para dała prawdziwy popis aktorski. Oprócz nich w obsadzie są także znakomita Laura Dern, Ray Liotta, Alan Alda oraz Julie Hagerty.

Reżyserem obrazu i scenarzystą obrazu jest Noah Baumbach. Ten amerykański reżyser ma na koncie powszechnie chwalone filmy jak „Walka żywiołów” i „Frances Ha”. Patrząc na zwiastun „Historii małżeńskiej” można odnieść wrażenie, że może to być jego najlepszy film w karierze.

Solid Gold”

Dla odmiany polskie kino. Kaja Miller (Marta Nieradkiewicz) jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.

Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.

Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) – nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

Nightmare Radio”

By zamknąć temat premier kinowych, to na koniec coś dla fanów horroru. W burzliwą noc Rod prowadzi audycję radiową poświęconą przerażającym historiom. Słuchacze dzwonią do radia, opowiadając paranormalne doświadczenia. Nagle spiker odbiera telefon od dziecka, które desperacko prosi o pomoc.

Rodzaj ciszy” na HBO GO (od 1 grudnia)

Mia (Eliska Krenková) zostaje zatrudniona w charakterze au pair. Wie jedynie, że będzie opiekować się dziesięcioletnim chłopcem. Na miejscu dziewczyna odkrywa, że w domu jej pracodawców obowiązują bardzo surowe zasady postępowania. Ich złamanie może kosztować ją pracę…Udany debiut fabularny Michala Hogenauera bada siłę odporności jednostki na manipulacje. Mówi też o tym, ile ludzie są w stanie poświęcić, aby zachować wysoką samoocenę. Udane role w filmie tworzą Eliška Krenková (Kawki na drodze), Jacob Jutte (serial De Maatschap), Monic Hendrickx (Polska narzeczona), Roeland Fernhout (serial Zwarte Tulp) oraz Sigrid ten Napel (Zomer). Produkcja była pokazywana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

Wikingowie” – sezon 5, część druga na Netflix

Nowe odcinki naturalistycznie przedstawionej historii podbojów nieustraszonego wikinga Rgnara Lothbroka, który poszerza nordyckie wpływy, podważając przywództwo lokalnego jarla.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów” (2 sezony) na HBO GO

Animowany serial opowiada o walce armii klonów Republiki z siłami separatystycznymi hrabiego Dooku.

Zakon Jedi walczy o przywrócenie pokoju w galaktyce, prowadząc armię Republiki składającą się z genetycznie zmodyfikowanych klonów przeciwko wielkiej armii droidów Sojuszu Separatystów, która dowodzona jest przez złego hrabiego Dooku. Walki odbywają się na setkach różnych planet, a w miarę narastania konfliktu bohaterowie pogrążają się w coraz większym wojennym chaosie. Produkcja jest kroniką przygód Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, Yody, Ahsoki Tano i innych postaci walczących z ciemną stroną w trakcie wojen klonów.

EastSiders na Netflix (1 grudnia)

Kiedy Cal odkrywa, że jego partner Thom go zdradza, zwraca się do przyjaciół, by pomogli mu przetrwać ten tragikomiczny okres. Czarna komedia stworzona przez Kita Williamsona.