Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że ogromna część pracowników z wielu branż musiała w bardzo krótkim czasie przestawić się na pracę z domu. Dla wielu z nich (zwłaszcza dla tych z rodzinami, w skład których wchodzą małe dzieci) okazało się to sporym wyzwaniem. Innym z kolei otworzyło to nowe możliwości – no bo skoro do pracy nie trzeba dojeżdżać i można ją wykonywać praktycznie z każdego miejsca na świecie (pod warunkiem dostępu do internetu), to przecież nie ma sensu gnieździć się w wynajmowanym pokoju lub kawalerce na peryferiach Warszawy, Krakowa, Poznania lub innego dużego miasta.

Skoro można pracować z dowolnego miejsca, to gdzie w takim razie się wybrać? Ludzie, którzy zadają sobie to pytanie, powinni zainteresować się inicjatywą, która została zorganizowana wspólnie przez władze Madery, organizacji Startup Madeira i Gonçalo Halla – konsultanta zajmującego się propagowaniem idei pracy zdalnej. Ich projekt zakłada wybudowanie „wioski dla cyfrowych nomadów” – osiedla z budynkami tuż przy wybrzeżu z widokiem na Ocean Atlantycki, gdzie freelancerzy z całego świata będą mogli wykonywać swoją pracę, a po niej spotykać się z ludźmi dzielącymi podobne doświadczenia. Wioska ma powstać na terenie miejscowości Ponta do Sol, znajdującej się w południowo-zachodniej części wyspy.

Projekt zakłada udostępnienie darmowego dostępu do miejsca pracy (biurko, internet) dla 100 osób z całego świata. Każdy z uczestników musi pozostać na wyspie przynajmniej miesiąc. Organizatorzy mają zamiar nie tylko stworzyć „cyfrowym nomadom” warunki do pracy, ale także organizować wydarzenia, aby bardziej związać ze sobą społeczność.

Tak na temat inicjatywy wypowiedział się wspomniany Gonçalo Hall, czyli jeden z pomysłodawców projektu:

Byłem na Bali. Byłem w Tajlandii. Byłem we wszystkich rajach cyfrowych nomadów. Ale kiedy odwiedziłem Maderę, byłem zdumiony i od razu dostrzegłem tam potencjał. Skontaktowałem się z władzami wyspy i powiedziałem im, że powinni skorzystać z okazji, aby sprowadzić na wyspę pracowników zdalnych i uczynić z nich źródło dochodów. Moja propozycja wydawała się wtedy nie mieć większego sensu, ale następnego dnia rozmawiałem z prezydentem Madery. Zatrudniono mnie do współpracy z tamtejszym rządem do promocji wyspy.

Pierwsza faza projektu wystartuje 1 lutego i potrwa do końca czerwca 2021 roku.