1. Dokładnie sprawdzaj koszty

Jedną z kluczowych kwestii podczas rezerwacji pokoju w hotelu jest sprawdzenie dokładnych kosztów pobytu. Zdarzają się sytuacje, gdy w Internecie znajdziemy jedynie widełki cenowe, a ostateczna kwota jest ustalana indywidualnie dla każdego gościa – w zależności np. od długości pobytu. Z reguły za jedną noc przyjdzie nam zapłacić więcej niż za kilka. Podobna zasada dotyczy liczby gości – w przypadku wypadów grupowych możemy liczyć na nieco niższy wydatek niż podróżując samemu. Warto również pamiętać, że powszechną praktyką hoteli, domów wypoczynkowych, pensjonatów itp. jest żądanie zaliczki, która służy rezerwacji pokoju w wybranym terminie. Dlatego dobrze zapytać o wymaganą kwotę przedpłaty, dane do przelewu i termin uregulowania należności. Nie zapomnij, aby wziąć ze sobą potwierdzenia złożenia rezerwacji i dokonania opłat, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 

ZOBACZ TEŻ: Planujesz wakacje nad Bałtykiem? 10 najlepszych polskich plaż

2. Planuj do końca

Promocje na bilety, szczególnie lotnicze, są często impulsem przy wyborze wakacyjnych destynacji czy wypadów typu citybreak. Jednak gdy już uda się znaleźć atrakcyjną okazję, wielu z nas odkłada formalności związane np. z rezerwacją noclegu na dalszy plan, bliżej terminu wyjazdu. Jak się jednak okazuje - to błąd! - Rezerwując pokój w hotelu z wyprzedzeniem, unikniemy gorączkowego poszukiwania wolnych miejsc na ostatnią chwilę. Wcześniejsze zajęcie się tą sprawą pozwoli wybrać najlepszą dla nas opcję – pod względem lokalizacji, udogodnień, jakie gwarantuje obiekt, rodzaju pokoju, a także – choć to nie zawsze jest regułą - kosztów. Ceny noclegów, zwłaszcza w szczycie sezonu, są zwykle zmienne i rosną w miarę wzrostu popytu – mówi Agnieszka Kalinowska, Brand PR,  Events & Sponsoring Manager Poland & Baltic States w Accor. Znacznie bardziej komfortowo jest wyjechać wiedząc, że wszystko jest zaplanowane, zorganizowane i potwierdzone niż działać na miejscu - choć dla niektórych to właśnie taka forma wypadów z dreszczykiem emocji jest bardziej preferowaną opcją.

3. Pozostań lekko sceptyczny

Zwłaszcza podczas poszukiwania miejsc noclegowych przez Internet, możesz natknąć się na bardzo atrakcyjne oferty, przekonujące opisy, nieskazitelne zdjęcia - wszystko sugeruje najwyższy standard, w korzystnej cenie. Żal nie skorzystać, jednak rzeczywistość może wyglądać zgoła inaczej. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty dobrze jest zweryfikować wszystkie informacje, jakie są w niej zawarte - czy to za pośrednictwem social mediów, czy rekomendacji innych. Całe szczęście przypadków nieprawdziwych ofert jest już coraz mniej, ale historie osób, które dały się nabrać odbiły się w sieci szerokim echem. Poszukując noclegu, warto więc wybierać sprawdzone propozycje, od powszechnie znanych marek, które cieszą się międzynarodową renomą. Unikniemy w ten sposób ryzyka rozbieżności pomiędzy zdjęciami i treściami na stronie internetowej a stanem rzeczywistym. W przypadku jakichkolwiek pytań, warto też korzystać z ogólnodostępnych infolinii czy innych form kontaktu z przedstawicielami hotelu.

4. Używaj porównywarek umiejętnie

Ta porada wynika pośrednio z poprzedniej. Dzisiaj w sieci możesz natknąć się na wiele serwisów - porównywarek cen noclegów w różnych hotelach. Z pozoru wydaje się to wygodną opcją - wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu, możesz je łatwo porównać i wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze wszystko wygląda tak różowo. Przede wszystkim warto pamiętać, że rezerwując pokój przez taką stronę zawieramy umowę nie z hotelem, ale z pośrednikiem. Wobec tego, jakiekolwiek zmiany, modyfikacje czy odwołania rezerwacji trzeba załatwiać właśnie z nim. Co więcej, hotele często od każdej transakcji płacą serwisowi prowizje, co dla gości oznacza nic innego jak tylko nieco wyższy koszt rezerwacji.

CZYTAJ TAKŻE: Jedziemy do Genui, czyli „Italia do zjedzenia”. Fragment książki Bartka Kieżuna

5. Czytaj i jeszcze raz czytaj

Podstawowa zasada dla wszystkich osób zawierających różnego rodzaju umowy i transakcje przez Internet, czy to w przypadku zakupów, wypożyczenia sprzętu czy rezerwacji noclegu, brzmi „czytać warunki”. Każdy hotel może mieć różne zasady rezerwacji - warto się z nimi zapoznać. To tylko kilka minut, dzięki którym możesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zaskoczenia, np. przy pobraniu płatności za pierwszą noc z góry, gdy minie termin darmowej rezygnacji. Warto też uważnie śledzić treść maili, które przychodzą w związku z rezerwacją. Znajomość zasad, a także odpowiednie przygotowanie sprawi, że znacznie przyjemniejsze będą nasze wrażenia z pobytu w danym hotelu, a co za tym idzie - z samego wyjazdu. A to chyba – szczególnie w przypadku wjazdów wakacyjnych – jest dla nas najważniejsze?