Można śmiało powiedzieć, że jeszcze do niedawna muszka nie cieszyła się taką popularnością jak krawat. Krawat ma to do siebie, że jest trochę łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem w stylizacji.  Bez problemu dopasujemy go do jakiegokolwiek garnituru. Jednak mucha wcale nie powinna być traktowana jako coś cięższego do poskromienia. Noszona jest zarówno do smokingu (wyłącznie czarna mucha), fraka (wyłącznie biała), jak i garnituru. Oczywiście w przypadku tego ostatniego można nieźle poszaleć, wybierając muchę w każdym kolorze.

Jednak bardziej ostentacyjne kolory i wzory w przypadku muszki najlepiej sprawdzą się w mniej formalnych sytuacjach. Jeżeli będą to jakieś duże uroczystości, to powinniśmy postawić na ciemniejsze barwy i spokojniejsze wzory.

Krawat czy mucha – co założyć na ślub i wesele?

W przypadku wesela i ślubu najczęściej wybieramy krawat. W końcu ten dodatek do garnituru sprawia, że wyglądamy elegancko i klasycznie. To drugie słowo jest kluczowe, bowiem przy muszce na pewno będziemy wyłamywać się z tej klasyczności. Mucha przeważnie wybierana jest przez pana młodego, ale nie ma przeciwwskazań, by gość weselny nie korzystał z tego elementu ubioru. Jednak dobrze jest skonsultować się w tej sprawie z panem młodym, bo w końcu nie chcemy wyróżniać się bardziej od niego. Tym bardziej, że mucha jest generalnie zarezerwowana dla pana młodego.

Krawat czy mucha na spotkania biznesowe, studniówkę i przyjęcia

Krawat najlepiej sprawdza się na spotkaniach biznesowych, bowiem dodaje mężczyźnie odpowiedniej powagi i elegancji. Chyba że mamy do czynienia z luźniejszym stylem biznesowym, to wtedy muszka może stanowić akceptowalny i ciekawy dodatek. Na premiery w operze lub filharmonii, czy generalnie wieczornych przyjęciach typu „black tie”, nosimy smoking. W tym przypadku zawsze wybieramy muchę. To samo dzieje się w przypadku fraka na uroczystościach typu „white tie”. Różnica jest jedynie we wspomnianej wcześniej kolorystyce tego dodatku. Oczywiście tam, gdzie nie ma dress code’u, można ubrać garnitur z krawatem.

Jeśli zaś chodzi o studniówkę, to tutaj wszystko zależy od preferencji danej osoby. Mucha może lepiej podkreślać czyjąś indywidualność i oryginalność, a krawat z kolei dodać szyku. A co na randkę? Jeśli akurat ktoś chce ubrać się w garnitur, to nie dość, że musi być dobrze skrojony, to najlepiej, gdy uzupełniać go będzie jeszcze krawat.

Krawat czy mucha – kto może założyć krawat, a kto muszkę?

Krawat ma swoje niepodważalne plusy. Potrafi wydłużyć sylwetkę, zatuszować trochę brzuch i nie odsłaniać klatki piersiowej. Należy jednak pamiętać, że krawat musi być odpowiedniej długości, bo jeśli nie będzie, to zostaniemy uznani za niechlujnego.

ZOBACZ TEŻ: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Zasada jest bardzo prosta

Krawat jest również na tyle uniwersalny, że nadaje się niemal do wszystkiego. Muszka wydaje się łatwiejsza w obsłudze, bo jest po prostu mniejsza, ale trzeba uważać na jej rozmiar. Ten musimy dopasować do kształtu twarzy. Jeśli będzie zbyt szeroka, to nie dość, że będziemy wyglądali komicznie, to jeszcze poszerzy nam twarz. Dobrze zawiązana mucha powinna zgrywać się mniej więcej z szerokością rozstawu naszych oczu.

Ostatecznie nie da się jednoznacznie wybrać, czy krawat jest lepszy od muszki, czy jednak na odwrót. Wszystko zależy od sytuacji. W jednym przypadku krawat będzie bardziej stosowny, w drugim ubierzmy tylko muszkę. Stąd najlepiej mieć w swojej garderobie oba elementy ubioru.

Krawat czy mucha - Szaleństwo Zakupów 2019

Najmodniejsze muchy i krawaty z najnowszych kolekcji jeszcze taniej znajdziesz w butikach biorących udział w akcji Szaleństwo Zakupów 2019. Ta już 4 i 5 października w sklepach w całej Polsce. Więcej o akcji dowiesz się ze strony szalenstwozakupow.pl. Partnerem akcji jest Galeria Mokotów: