Nowy serial BBC i HBO to adaptacja nagradzanej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana o tym samym tytule. Jest to historia pozornie zwyczajnej, ale niezwykle odważnej dziewczyny o imieniu Lyra (Dafne Keen). Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, Lyra decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Dziewczyna podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem. 

Oprócz Dafne Keen w serialu wystąpią w serialu: Ruth Wilson, James McAvoy, Lin-Manuel Miranda, Clarke Peters, James Cosmo, Anne-Marie Duff oraz Ariyon Bakare. Wilson to zdobywczyni Złotego Globu za rolę w „The Affair” oraz uwielbiana przez fanów „Luthera” odtwórczyni postaci Alice Morgan. Jamesa McAvoya raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Szkot od lat pojawia się w głośnych produkcjach („Split”, „Glass”, seria z X-Menami, „Atomic Blonde”), ale już dłuższy czas nie zagrał w serialu telewizyjnym.

Mroczne materie”: kiedy premiera?

„Mroczne materie” to kolejna produkcja HBO, w której stacja przenosi na mały ekran znany cykl fantasy. Nie da się ukryć, że HBO szuka czegoś, co mogłoby zapełnić lukę po „Grze o tron”. Owszem, będą spin-offy, ale na nie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale rywale stacji nie śpią. Choć książki Pullmana to zupełnie inna bajka i ilościowo jest ich mniej niż w przypadku dzieł George’a R.R. Martina, to jednak stanowią dobry materiał, by przyciągnąć i przytrzymać na dłużej nowych widzów.

ZOBACZ TEŻ: „Czarnobyl” to świetny miniserial, który mogło stworzyć jedynie HBO. Netflix może się tylko uczyć

Szans na powtórzenie sukcesu „Gry o tron” raczej nie ma, bo to był prawdziwy fenomen popkulturowy, który przez lata zbudował sobie wielką bazę fanów. Ale nawet ten serial zaczynał jak na siebie dość skromnie, bo pierwszy sezon przyciągnął średnio 2,5 mln widzów przed ekrany. Dla porównania ostatnie dwa miały już 10.26 i 11.99 mln. Może HBO znowu trafi w dziesiątkę.

Premiera „Mrocznych materii” odbędzie się w HBO i HBO GO 5 listopada. Poniżej zwiastun: