Nazwa "mojito" ma pochodzenie latynoskie, głoska "j" jest więc wymawiana jako "h". Etymologia tego słowa nie jest jednoznaczna. Zdaniem niektórych językoznawców drink został tak nazwany ze względu na mojo - kubańską przyprawę z limonki. Inni jako źródło wskazują hiszpańskie mojado, oznaczające wilgoć i sugerujące orzeźwienie. Niezależnie od pochodzenia nazwy, mojito (mohito) drink uchodzi dziś za jeden z najpopularniejszych napitków alkoholowych. Jak go zrobić? Jakiego alkoholu użyć? Jakich cytrusów i przypraw użyć? Co z czym zmieszać i w jakich proporcjach? Podpowiadamy!

Mojito drink - historia

Mojito drink korzeniami sięga połowy XVI wieku. Jego pierwotna receptura powstała dzięki angielskiemu korsarzowi, kapitanowi Francisowi Drake'owi. Zwykł on pijać drink El Draque, bazujący na tafii - tanim odpowiedniku obecnego rumu, uzyskiwanym z trzciny cukrowej. Za dodatki Drake'owi służyły cukier i limonka. Pierwsze koktajle serwowano jako lek na szkorbut. W XIX wieku taffię zastąpiono rumem. Inne przekazy utrzymują, że drink mojito, a właściwie jego pierwowzór, powstał dzięki kubańskim niewolnikom, którzy - pracując na plantacjach - zwykli raczyć się napojem zwanym "guarapa". Jego podstawą był sok z rozgniecionej trzciny cukrowej.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że pierwszy zapisany przepis na mojito pochodzi z przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Prawdziwą sławę drink zyskał dzięki Angelowi Martinezowi, właścicielowi powstałego w 1942 roku hawańskiego baru "La Bodeguita del Medio”. To tam w drinku zasmakował, a następnie spopularyzował go, sam Ernest Hemingway. Bywalcami tego miejsca byli również: Brigitte Bardot oraz Nat King Cole.

Mojito drink - składniki

W wersji podstawowej mojito przepis opiera na następujących składnikach: białym rumie, limonce, cukrze trzcinowym, gazowanej wodzie i świeżej mięcie. Całość uzupełniana jest lodem.

Mojito drink - przepis

Jak zrobić drink mojito? Dwie ćwiartki limonki należy wrzucić do wysokiej szklanki. Następnie dodajemy do nich stołową łyżkę cukru trzcinowego. Całość trzeba dokładnie rozgnieść, najlepiej muddlerem - rodzajem tłuczka barmańskiego. Powstały w ten sposób sok z limonki powinien rozpuścić cukier. Następnym krokiem jest roztarcie w dłoniach kilku listków mięty. Niektórzy wykorzystują do tego celu również gałązki. Zioło dorzucane jest do limonki. Do szklanki z tak powstałą mieszaniną wlewa się 40 ml białego rumu. Całość uzupełniana jest kruszonym lodem oraz wodą gazowaną. Drink można także udekorować plastrem limonki.

Co ciekawe, według niektórych kubańskich receptur, mięta nie powinna być miażdżona przed dodaniem do napoju, a jedynie pobudzana specyficznym ruchem wprawnego barmana.

Mojito drink z wódką - jak zrobić?

Podobnie jak większość klasycznych drinków, także mojito doczekało się wariacji na swój temat. Jedną z nich jest drink mojito z wódką. Przygotowuje się go podobnie do wcześniejszego przepisu.

Do wysokiej szklanki należy włożyć około 10 listków mięty i ćwiartki limonki. Składniki te uzupełnia się kruszonym lodem, sokiem z 1 limonki, łyżką cukru oraz 50 ml wódki. Całość dopełnić trzeba wodą gazowaną, a następnie udekorować miętą i skórką cytryny lub limonki. Drink mojito z wódką jest delikatniejszy w smaku niż wersja klasyczna, sama wódka zaś lekko wyczuwalna.

Mojito może zyskać również karaibski charakter dzięki zastosowaniu w przepisie malin, rumu spiced i słodkiego napoju gazowanego. W tym wariancie do połowy limonki ugniecionej z łyżeczką brązowego cukru należy dodać 2-3 łyżki malin i rozetrzeć je na papkę. Można wykorzystać owoce mrożone. Następnie do mieszaniny dodaje się 2-3 listki mięty, uprzednio lekko rozgniecione w dłoniach. W dalszej kolejności do szklanki trafia grubo kruszony lód, 40 ml rumu oraz 20 ml soku z limonki. Całość uzupełniana jest 10 ml syropu cukrowego i dopełniana gazowanym napojem typu Sprite.

Bardzo specyficzną wariacją na temat mojito jest mniej znany drink na bazie szkockiej whisky wymieszanej z likierem z białej czekolady, sokiem z limonki, syropem cukrowym oraz miętą. To połączenie, w którym ciężkość wykorzystanych alkoholi przełamana jest miętą i limonką. To wariant dla amatorów mocniejszych trunków!

Mojito drink bezalkoholowe

Dzieci oraz osoby, które z różnych przyczyn nie powinny pić alkoholu, mogą raczyć się interesującym zestawieniem smakowym, jakie zapewnia skład mojito bez alkoholu. Jako bazę wykorzystać można wówczas napój typu Sprite oraz wodę gazowaną.

Wystarczy wymieszać w shakerze pokrojoną w plasterki limonkę, 10 listków mięty, szklankę kruszonego lodu, szklankę Sprite'a oraz dodatek wody gazowanej. Całość należy połączyć, potrząsając energicznie shakerem przez około 2 minuty. Na koniec pozostaje udekorowanie napoju miętą. Powstały w ten sposób mojito drink bezalkoholowy serwuje się na zimno, także z dodatkiem cytryny lub syropu barmańskiego. Niektórzy napój typu Sprite zastępują tonikiem lub - w zależności od indywidualnych preferencji - modyfikują proporcje słodkiego gazowanego dodatku oraz wody.

Jak zatem widać, mojito drink to napój, który można przygotowywać i pić w różnych wariantach. Przygotujesz go na rumie, wódce, mocniejszych alkoholach ale także w wersji bezalkoholowej. Nic dziwnego, że mojito uchodzi za jeden z najpopularniejszych drinków na świecie i cieszy się taką sławą. W różnych wariantach mogą go pić zarówno dorośli, jak i dzieci. Za drink dobry na każdą (nie tylko wakacyjną) okazję uznaje go także nasz specjalista od barmańskich zadań specjalnych Matteo Brunetti:

W TEMACIE: Dlaczego mojito to najlepszy napój na upały? Oto przepisy na idealny drink: klasyczny i smakowy