Dobre buty to podstawa eleganckiego wyglądu. Bez nich nawet najlepszy garnitur nic nie wskóra – stylizacja będzie prezentowała się po prostu źle. Stąd należy zadbać o to, aby mieć w swojej szafie wysokiej jakości skórzane półbuty. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma zasadami. Ważne jest, by buty do garnituru były dobrze skrojone. Co więcej, przy odpowiednim dbaniu o nie, mogą służyć nam przez wiele lat.

Buty męskie do smokingu i klasycznego garnituru

Smoking to najbardziej wytworny strój, który ubieramy na uroczyste bale, gale czy własny ślub. To sprawia, że buty nie mogą odstawać od stylistyki. Należy wybrać oxfordy ze skory licowej (delikatny połysk) lub ze skóry lakierowanej. Te buty charakteryzują się czystą, smukła linią – współcześnie są to najbardziej eleganckie buty męskie. Można je poznać po nakładanym nosku i zamkniętej przyszwie. Na pewno sprawiają, że nasza stylizacja jest odpowiednia.

Klasyczny garnitur ubieramy zazwyczaj na różnych imprezach okolicznościowych (np. wesele, komunia). Tutaj ponownie należy postawić na oxfordy.

Buty męskie do garnituru na co dzień

Jeśli akurat ktoś chodzi w garniturze na co dzień i nie musi dostosowywać się do dress code’u danej pracy, to ma spore pole do popisu. Oczywiście można sięgnąć nie tylko po oxfordy, ale także po derby, które świetnie sprawdzają się w mniej wystawnych okazjach. Charakterystyczną cechą tego obuwia jest otwarta przyszwa, czyli przednia część buta, która okrywa palce i podbicie oraz jest zakończona językiem. W derbach boki buta z dziurkami na sznurowadła są naszyte na wierzch przyszwy, podczas gdy oxfordach są one naszyte pod jej spodem.

Na derbach świat się nie kończy, bo do wyboru są także zamszowe półbuty, brogsy i monki. Brogsy to półbuty z charakterystycznymi dziurkami w wierzchniej warstwie skóry. Typowy model brogsów występuje w kolorze ciemnego brązu. Monki wyróżniają się zapięciem na jedną lub dwie klamry. Najczęściej są one gładkie, choć mogę być także dziurkowane.

Są jeszcze mokasyny oraz loafersy, które świetnie spisują się latem (drugi rodzaj butów jest bardzo dobry również na wiosnę i jesień). Te buty są wsuwane i dość często ze sobą mylone. Mokasyny to buty wykonane z miękkiej skóry, z charakterystycznym szwem w kształcie litery "U" łączącym spód i wierzch buta. 

W loafersach szew biegnący z wierzchu cholewki czasem wygląda podobnie do mokasynów, ale w tych butach pełni funkcję ozdobną. Loafersy posiadają niewielki obcas, a przyszwa i podeszwa zostały wykonane z różnych rodzajów skór. Są bardziej eleganckie od mokasynów, co sprawia, że lepiej sprawdzają się też w chłodniejsze dni.

Buty męskie do czarnego garnituru

Na koniec skupmy się jeszcze na różnych kolorach garnituru. Najrozsądniej zacząć od czarnego, który jest najbardziej klasyczny i najsensowniejszy przy takich okazjach, jak wyjścia do opery, na bale czy pogrzeby. Pasują do niego tylko i wyłącznie czarne buty. Szczególnej elegancji nadają lakierki. Ale jeżeli ktoś wpadł na pomysł, by iść na wesele znajomych lub komunię w czarnym garniturze, to może skorzystać z usług brązowych półbutów.

Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej zasadzie związanej z dodatkami – pasek musi być dobrany pod kolor butów. Czyli jeżeli mamy brązowe buty, to musi musimy ubrać brązowy pasek. Ta sama zasada działa przy kolorze czarnym. To samo dotyczy paska od zegarka.

Buty męskie do granatowego garnituru

Garnitur w odcieniu niebieskiego to bez wątpienia uniwersalne ubranie, które sprawdzi się dobrze w zarówno oficjalnych, jak i mniej formalnych okazjach. Do tej opcji wybieramy buty w kolorze czerni i brązu. Jeśli akurat ubierzemy się w granatowy garnitur na spotkanie biznesowe, to czarne oxfordy będą w sam raz, ale nie oznacza to, że brązowe derby będą nietrafioną decyzją. Buty w brązowym odcieniu na pewno wypadną doskonale w mniej oficjalnych sytuacjach.

Buty męskie do szarego garnituru

W przypadku szarego garnituru czarne buty są bardziej elegancką opcją, zaś brązowe lub ciemnogranatowe mniej zobowiązującą. Szary garnitur to akurat ubiór, po który panowie nie tak znowu często sięgają, ale jeżeli już to robią, to powinni skupić się na tych trzech kolorach butów. Jeżeli ktoś jednak nie ma pewności do koloru, to śmiało może postawić na czarne buty, bowiem pasują one do każdego garnituru. Ich uniwersalność jest nie do przecenienia.