Kawa mielona dostępna w gotowych paczkach nie nadaje się do przygotowania espresso, ponieważ nie jest wystarczajaco świeża. Nie będzie dobra także do ekspresu przelewowego, ponieważ jest zmielona zbyt drobno. Co więcej, kawa mielona i sprzedawana w paczkach często jest gorszej jakości i nie ma takiego aromatu jak ta w ziarnach.

Młynek do mielenia kawy: który najlepszy? [RANKING]

Dobry młynek do kawy, czyli jaki? W naszym rankingu znajdują się młynki z niskiego, średniego oraz wyższego przedziału cenowego.

Wariant ekonomiczny:

  • DeLonghi KG89 to młynek żarnowy, w którym ziarna są wciągane w sposób zapewniający ich jednolite zmielenie i zachowanie aromatu. Użytkownik może zdecydować o stopniu grubości. Ciekawą funkcjonalnością jest też możliwość wyboru ilości kawy do zmielenia - nawet do 12 filiżanek.
  • Krups GVX242 to młynek, którego cena mieści się w granicach 200-250 złotych. Wyposażony został w 17-stopniową regulację grubości zmielenia oraz możliwość określenia ilości kawy, nawet do 12 filiżanek. Wyjmowana część mieląca ułatwia czyszczenie.

Średnia półka cenowa:

  • Graef CM 702 to idealny wybór dla początkujących. Model ten wyposażony został w 24 stopnie grubości mielenia ziaren, wolnoobrotowy silnik o mocy 128 watów i stożkowe żarna wykonane ze stali szlachetnej. Stanowi dobry punkt wyjścia do kolejnych stopni wtajemniczenia.
  • Baratza Encore to propozycja nieco droższa od poprzednika, ale nadal mieszcząca się w rozsądnym budżecie. Pozwala na mielenie ziaren pod kątem metod przelewowych. Za jego pomocą stworzymy również bazę pod espresso. Użytkownik dysponuje aż 40 poziomami zmielenia, od drobnego po grube.

Z wysokiej półki:

  • Ascaso I to propozycja solidna i estetyczna, umożliwiająca zmielenie kawy także pod kątem espresso. Jego wersje: I-1 oraz I-2 różnią się wielkością żaren. W obu przypadkach do czynienia mamy z bezstopniowym systemem regulacji mielenia. Oznacza to możliwość manipulacji w pełnym zakresie obrotów żaren, co pozwala na dużą dokładność.
  • Eureka Mignon to młynek, który również wyposażony został w mechanizm pozwalający na bardzo precyzyjną zmianę stopnia mielenia kawy. Bardzo sprawnie można w nim zmielić ziarna pod kątem różnych typów parzenia, także espresso. Można także zaprogramować czas mielenia w sekundach. Płaskie i stalowe żarna zapewniają równy przemiał.

Automatyczny czy ręczny młynek do kawy - który wybrać?

Młynek do kawy może być sprzętem automatycznym lub ręcznym. Który z nich jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji.

Ręczne młynki do kawy to klasyka gatunku. Noże lub żarna napędzane są tu charakterystyczną korbką. Czynność ta nie wiąże się z dużym wysiłkiem, wprowadza za to swego rodzaju urok. Zaletą jest równomierne mielenie ziaren bez nagrzewania ich i cicha praca. Nie zużywamy tu prądu i właściwie nie ma konieczności, by sprzęt naprawić, jeśli tylko jest prawidłowo używany. Młynki ręczne stanowią też niewątpliwą ozdobę kuchni, zwłaszcza, jeśli postawimy na wariant drewniany ze stalową korbką

Zauważyć trzeba jednak, że ręczne młynki do kawy mielą grubo, często nierówno i nie nadają się do mielenia ziaren na espresso. Daleko im więc do uniwersalności. Przy parzeniu kawy w kawiarce lub zaparzaczu tłokowym z powodzeniem można je wykorzystać. Sprawdzą się także jako młynek lniany - przeznaczony do rozdrabniania siemienia lnianego i innych ziaren.

Młynki automatyczne nie wymagają pracy ze strony użytkownika: wystarczy włączyć przycisk. Sprawdzają się przede wszystkim w sytuacji, gdy szybko trzeba zaparzyć spore ilości kawy, na przykład dla zaproszonych gości. Dodatkowo ustawić można grubość mielenia ziaren. Oba rodzaje młynków trzeba czyścić, jednak w automatycznych często proces ten jest bardziej skomplikowany.

Młynek do kawy elektryczny - zalety i wady

Młynek do kawy elektryczny zdaniem niektórych jest świetną opcją dla leniwych. Inni twierdzą, że to rozwiązanie dla ceniących wygodę. Prawda jest gdzieś pośrodku. Nie ulega wątpliwości, że to rozwiązanie nowoczesne, ograniczające aktywność użytkownika do podłączenia sprzętu do prądu i naciśnięcia włącznika. Poza tym szybko można przygotować większe ilości kawy.

Niekwestionowaną zaletą młynków elektrycznych jest dokładne i równe mielenie ziaren, także z możliwością wyboru stopnia tego zmielenia. W tej kategorii wyróżniamy dwa typy młynków: żarnowy oraz nożowy. Te pierwsze są droższe, ale częściej rekomendowane, gdyż ziarna są w nich ścierane, co zachowuje lepszy aromat. Młynek nożowy tnie kawę, przyczyniając się z kolei do powstawania większych ilości pyłu, zwiększającego kwasowość. Dodatkowo ziarna zostają tu podgrzane i tracą część swego aromatu.

Czy młynek elektryczny ma jeszcze inne wady? Wśród często wymienianych minusów pojawia się jeszcze zużycie prądu oraz awaryjność sprzętu. Głośna praca młynka także może być drażniąca, zwłaszcza w niestandardowych godzinach, gdy nie chcemy zbudzić domowników.

Żarnowy młynek do kawy - wady i zalety

Młynek żarnowy zwycięża w niemal każdym rankingu. Pozwala zmielić kawę na równe drobinki przy minimalnej ilości pyłu. Żarna, odpowiadające za tę najważniejszą pracę, przybierać mogą różną formę. Spotkać można typ płaski, tarczowy lub stożkowy, a także metalowy lub ceramiczny.

Najważniejszą zaletą młynka żarnowego jest to, że - jako młynek wolnoobrotowy - nie generuje wysokiej temperatury, a więc jego praca nie przyczynia się do pogorszenia aromatu zmielonych ziaren i nie sprawia, że późniejszy napar staje się gorzki. Młynki żarnowe pracują szybko przy drobnym mieleniu.

Opinia obiegowa głosi, że wadą młynków żarnowych jest ich głośna praca. Rzeczywiście, urządzenie to może być stosunkowo hałaśliwe. Dodatkowo warto wiedzieć, iż jeśli młynek będzie wykorzystywany również do mielenia innych produktów, lepiej wybrać model udarowy, choć wpłynie to na jakość kawy.

Ceramiczny młynek do kawy

Młynek stalowy to sprzęt, który ze względu na wytrzymałość często wykorzystywany jest w kawiarniach i restauracjach. W warunkach domowych młynek ceramiczny okaże się wystarczający.

Popularna opinia głosi, że młynki ceramiczne są cichsze niż stalowe. Nie ma ona nic wspólnego z prawdą, gdyż głośność młynka wynika z innych parametrów, między innymi konkretnych rozwiązań tłumiących hałas, wielkości urządzenia lub mocy. Prawdą jest natomiast, że młynki ceramiczne są mniej trwałe, jednak przy prawidłowym użytkowaniu również i one służą latami. Ryzyko mogą stanowić jedynie zawieruszone pomiędzy ziarnami kawy inne elementy, na przykład gałązki.

Korzystanie z młynka ceramicznego przekłada się także na smak kawy, jednak różnica związana jest z samą precyzją mielenia. Żarna ceramiczne mają słabszą ostrość, wskutek czego przy mieleniu ziaren powstaje też pył kawowy. To właśnie jego obecność sprawia, że kawa staje się gorzka.

Ręczny młynek do kawy

O młynkach ręcznych wspominaliśmy już na początku, porównując je z automatycznym krewniakiem. Nie da się ukryć, że młynki ręczne nie przypalają ziaren, a jeśli żarna są dobrej jakości, nie powinny generować dużych ilości pyłu. Ich zaletami jest także cicha praca i brak dodatkowych kosztów. Po jakimś czasie wystarczy go naostrzyć wykorzystując specjalne kryształki.Wygląd młynków ręcznych sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro. 

Warto kupić tani młynek do kawy, czy lepiej zainwestować więcej?

Częstą pokusą, towarzyszącą szczególnie osobom początkującym, jest pomysł zakupu tańszego młynka do mielenia kawy. To błąd, przed którym eksperci często przestrzegają. Te najtańsze modele i tak nie mają najniższej ceny, a jakość zmielonych ziaren nie będzie zadowalająca.

Nierównomiernie zmielone ziarna spowodują, że część kawy zaparzy się za mocno, a część niewystarczająco. Pył zaś nada goryczkę. Po smaku kawy można rozpoznać, czy została zmielona w młynku kiepskim czy lepszej jakości, zdecydowanie warto zainwestować zatem w lepszy model.