Jaki młynek do kawy?

Młynek do kawy powinien być jedną z pierwszych inwestycji początkującego miłośnika kawy. Dlaczego? Wpływa nie tylko na jakość i smak przygotowanego naparu, ale potrafi być też eleganckim dodatkiem do kuchni. Jednak wybór tego odpowiedniego jest znacznie trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Dlatego jeśli planujesz zaopatrzyć się w najlepszy młynek, koniecznie zapoznaj się z naszym prostym i krótkim przewodnikiem, dzięki któremu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia do mielenia kawy. 

Automatyczny czy ręczny młynek do kawy – który wybrać?

Młynek do kawy może być sprzętem automatycznym lub ręcznym. Który z nich jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji.

Ręczne młynki do kawy to klasyka gatunku. Noże lub żarna napędzane są tu charakterystyczną korbką. Czynność ta nie wiąże się z dużym wysiłkiem, wprowadza za to swego rodzaju urok. Zaletą jest równomierne mielenie ziaren bez nagrzewania ich i cicha praca. Nie zużywamy tu prądu i właściwie nie ma konieczności, by sprzęt naprawić, jeśli tylko jest prawidłowo używany. Młynki ręczne stanowią też niewątpliwą ozdobę kuchni, zwłaszcza, jeśli postawimy na wariant drewniany ze stalową korbką.

Jednak jeśli jesteśmy miłośnikami espresso i chcemy pozostać przy ręcznym młynku do kawy, musimy szukać modeli z wyższej półki. Tańsze młynki nie oferują dokładności i odpowiedniej grubości mielenia, które w espresso jest sprawą kluczową. Próba zaparzenia espresso z kawy zmielonej grubo zakończy się niepowodzeniem, a napar będzie nijaki w smaku.

Na drugim biegunie znajdują się młynki automatyczne, które nie wymagają pracy ze strony użytkownika: wystarczy włączyć przycisk. Sprawdzają się przede wszystkim w sytuacji, gdy szybko trzeba zaparzyć spore ilości kawy, na przykład dla zaproszonych gości. Dodatkowo ustawić można grubość mielenia ziaren. Oba rodzaje młynków trzeba czyścić, jednak w automatycznych często proces ten jest bardziej skomplikowany.

Młynek do kawy elektryczny – zalety i wady

Młynek do kawy elektryczny zdaniem niektórych jest świetną opcją dla leniwych. Inni twierdzą, że to rozwiązanie dla ceniących wygodę. Prawda jest gdzieś pośrodku. Nie ulega wątpliwości, że to rozwiązanie nowoczesne, ograniczające aktywność użytkownika do podłączenia sprzętu do prądu i naciśnięcia włącznika. Poza tym szybko można przygotować większe ilości kawy.

Niekwestionowaną zaletą młynków elektrycznych jest dokładne i równe mielenie ziaren, także z możliwością wyboru stopnia tego zmielenia. W tej kategorii wyróżniamy dwa typy młynków: żarnowy oraz nożowy. Te pierwsze są droższe, ale częściej rekomendowane, gdyż ziarna są w nich ścierane, co zachowuje lepszy aromat. Młynek nożowy tnie kawę, przyczyniając się z kolei do powstawania większych ilości pyłu, zwiększającego kwasowość. Dodatkowo ziarna zostają tu podgrzane i tracą część swego aromatu.

Czy młynek elektryczny ma jeszcze inne wady? Wśród często wymienianych minusów pojawia się jeszcze zużycie prądu oraz awaryjność sprzętu. Głośna praca młynka także może być drażniąca, zwłaszcza w niestandardowych godzinach, gdy nie chcemy zbudzić domowników.

Żarnowy młynek do kawy

Młynek żarnowy zwycięża w niemal każdym rankingu. Pozwala zmielić kawę na równe drobinki przy minimalnej ilości pyłu. Żarna, odpowiadające za tę najważniejszą pracę, przybierać mogą różną formę. Spotkać można typ płaski, tarczowy lub stożkowy, a także metalowy lub ceramiczny.

Najważniejszą zaletą młynka żarnowego jest to, że - jako młynek wolnoobrotowy - nie generuje wysokiej temperatury, a więc jego praca nie przyczynia się do pogorszenia aromatu zmielonych ziaren i nie sprawia, że późniejszy napar staje się gorzki. Młynki żarnowe pracują szybko przy drobnym mieleniu.

Opinia obiegowa głosi, że wadą młynków żarnowych jest ich głośna praca. Rzeczywiście, urządzenie to może być stosunkowo hałaśliwe. Dodatkowo warto wiedzieć, iż jeśli młynek będzie wykorzystywany również do mielenia innych produktów, lepiej wybrać model udarowy, choć wpłynie to na jakość kawy.

Ziarna kawy: rodzaje i sposoby palenia. Wszystko o arabice, robuście i innych gatunkach kawy >>

Ceramiczny młynek do kawy

Młynek stalowy to sprzęt, który ze względu na wytrzymałość często wykorzystywany jest w kawiarniach i restauracjach. W warunkach domowych młynek ceramiczny okaże się wystarczający.

Popularna opinia głosi, że młynki ceramiczne są cichsze niż stalowe. Nie ma ona nic wspólnego z prawdą, gdyż głośność młynka wynika z innych parametrów, między innymi konkretnych rozwiązań tłumiących hałas, wielkości urządzenia lub mocy. Prawdą jest natomiast, że młynki ceramiczne są mniej trwałe, jednak przy prawidłowym użytkowaniu również i one służą latami. Ryzyko mogą stanowić jedynie zawieruszone pomiędzy ziarnami kawy inne elementy, na przykład gałązki.

Korzystanie z młynka ceramicznego przekłada się także na smak kawy, jednak różnica związana jest z samą precyzją mielenia. Żarna ceramiczne mają słabszą ostrość, wskutek czego przy mieleniu ziaren powstaje też pył kawowy. To właśnie jego obecność sprawia, że kawa staje się gorzka.

Ręczny młynek do kawy

O młynkach ręcznych wspominaliśmy już na początku, porównując je z automatycznym krewniakiem. Nie da się ukryć, że młynki ręczne nie przypalają ziaren, a jeśli żarna są dobrej jakości, nie powinny generować dużych ilości pyłu. Ich zaletami jest także cicha praca i brak dodatkowych kosztów. Po jakimś czasie wystarczy go naostrzyć wykorzystując specjalne kryształki. Wygląd młynków ręcznych sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro. Poniżej znajdziecie kilka, które wpadły nam w oko – bez problemu kupicie je online. 

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu? Ciśnieniowy, przelewowy, a może kapsułkowy? >>

Dobry młynek do kawy

Częstą pokusą, towarzyszącą szczególnie osobom początkującym, jest pomysł zakupu tańszego młynka do mielenia kawy. To błąd, przed którym eksperci często przestrzegają. Te najtańsze modele i tak nie mają najniższej ceny, a jakość zmielonych ziaren nie będzie zadowalająca.

Nierównomiernie zmielone ziarna spowodują, że część kawy zaparzy się za mocno, a część niewystarczająco. Pył zaś nada goryczkę. Po smaku kawy można rozpoznać, czy została zmielona w młynku kiepskim czy lepszej jakości, zdecydowanie warto zainwestować zatem w lepszy model.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KAWIE: