Mizu - gdzie po magię Japonii?

Jeśli lubisz kuchnię japońską lub jej jeszcze - poza sushi - nie odkryłeś, sugerujemy, żebyś wpisał na swoją listę miejsc do sprawdzenia warszawską restaurację Mizu znajdującą się w industrialnej przestrzeni Defabryki przy ul. Duchnickiej 3. Mizu to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Jej pomysłodawczyni Katarzynie Pawlikowskiej zależało na stworzeniu restauracji unikatowej pod względem wysokiej jakości dań japońskich, ale i panującego w niej unikalnego, rodzinnego klimatu.

ZOBACZ: Miejsce ELLE MAN: Uczta konesera w Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Mizu serwuje codziennie świeże ryby i owoce morza: tuńczyka, doradę, łososia, seriolę, okonia morskiego, węgorza, kraba śnieżnego, małże św. Jakuba, krewetki i m.in. kalmary, których (sami nie wiemy dlaczego) nie sposób nam zapomnieć i do których nasze kubki smakowe cały czas chcą wracać.

Mizu - nowe lunche, jeszcze nowsze śniadania

Do zespołu Mizu dołączył niedawno Pan Kuramochi Kazuya - wykształcony we Francji Japończyk pracujący wcześniej w kilku europejskich restauracjach posiadających słynne i tak upragnione w restauracyjnym świecie gwiazdki przewodnika Michelin. Nowościami w karcie Mizu są tradycyjne lunche Obanzai w stylu Kioto, nowe wersje ramenów oraz tradycyjne dania japońskie Kakuni, Okara, Tonkatsu, Okonomiyaki. Kolejnym etapem prac Pana Kazuya w Mizu będzie zaproszenie gości restauracji na śniadania japońskie oraz kolacje Kaiseki.

Mizu - nie tylko na sushi

Po wizycie w tej restauracji stwierdzamy z pełną zgodnością, że Mizu ma coś z magii. Jest to miejsce, w którym jakość dań, klimat i poziom serwisu pozwoliły nam zapomnieć o bieżących sprawach i udać się w kulinarną podróż po Japonii. Mizu to świetne miejsce zarówno na lunche i kolacje w gronie przyjaciół, jak i biznesowe spotkanie z kluczowymi dla twojego biznesu kontrahentami. Wiemy, bo umawiamy się tam na jedne i drugie!

CZYTAJ: Miejsce ELLE MAN: warszawska restauracja Zoni - tradycja w nowoczesnym wydaniu