Mizu - gdzie po magię Japonii?

Jeśli lubisz kuchnię japońską lub jej jeszcze - poza sushi - nie odkryłeś, sugerujemy, żebyś wpisał na swoją listę miejsc do sprawdzenia warszawską restaurację Mizu znajdującą się w industrialnej przestrzeni Defabryki przy ul. Duchnickiej 3. Mizu to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Jej pomysłodawczyni Katarzynie Pawlikowskiej zależało na stworzeniu restauracji unikatowej pod względem wysokiej jakości dań japońskich, ale i panującego w niej unikalnego, rodzinnego klimatu.

ZOBACZ: Miejsce ELLE MAN: Uczta konesera w Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Mizu serwuje codziennie świeże ryby i owoce morza: tuńczyka, doradę, łososia, seriolę, okonia morskiego, węgorza, kraba śnieżnego, małże św. Jakuba, krewetki i m.in. kalmary, których (sami nie wiemy dlaczego) nie sposób nam zapomnieć i do których nasze kubki smakowe cały czas chcą wracać.

Mizu - nowe lunche, jeszcze nowsze śniadania

Do zespołu Mizu dołączył niedawno Pan Kuramochi Kazuya - wykształcony we Francji Japończyk pracujący wcześniej w kilku europejskich restauracjach posiadających słynne i tak upragnione w restauracyjnym świecie gwiazdki przewodnika Michelin. Nowościami w karcie Mizu są tradycyjne lunche Obanzai w stylu Kioto, nowe wersje ramenów oraz tradycyjne dania japońskie Kakuni, Okara, Tonkatsu, Okonomiyaki. Kolejnym etapem prac Pana Kazuya w Mizu będzie zaproszenie gości restauracji na śniadania japońskie oraz kolacje Kaiseki.

Mizu - nie tylko na sushi

Po wizycie w tej restauracji stwierdzamy z pełną zgodnością, że Mizu ma coś z magii. Jest to miejsce, w którym jakość dań, klimat i poziom serwisu pozwoliły nam zapomnieć o bieżących sprawach i udać się w kulinarną podróż po Japonii. Mizu to świetne miejsce zarówno na lunche i kolacje w gronie przyjaciół, jak i biznesowe spotkanie z kluczowymi dla twojego biznesu kontrahentami. Wiemy, bo umawiamy się tam na jedne i drugie!

CZYTAJ: Miejsce ELLE MAN: warszawska restauracja Zoni - tradycja w nowoczesnym wydaniu

Mizu - ucztuj bez reszty

Mizu od niedawna oferuje także pyszne śniadania, którymi goście lokalu mogą się rozkoszować każdego dnia. W ofercie znajdują się dwa typy śniadań: japońskie oraz klasyczne, które goście restauracji mogą skomponować po swojemu na bazie polskich produktów według zasady #UcztujBezReszty oraz #NoWasteNoLimit.

Te dwie wypracowane przez Mizu zasady, zapewniają gościom i naszemu środowisku naturalnemu najlepsze z możliwych warunki komfortu. Każdy z goście restauracji może bowiem zamówić na start z bardzo obszernej listy propozycji trzy wybrane elementy. Zostaną one podane z dzbankiem kawy lub herbaty, białym lub ciemnym pieczywem szklanką świeżo wyciskanego soku pomarańczowego. Mizu zadbało także podczas śniadań o dostępność prawdziwych polskich jabłek.

Wróćmy jednak do samej idei #UcztujBezReszty #NoWasteNoLimit, która zapewnia zakończenie każdego śniadania bez uczucia niedosytu i z dbałością o niemarnowanie jedzenia. Obsługa w momencie, kiedy zjecie to co zostało dotychczas zamówione, sprawnie doniesie kolejną dowolną porcję wybraną przez Was z listy propozycji: na ciepło, na kanapkę lub w wersji superfit. Idea #NoWasteNoLimit to wspaniałe rozwiązanie także ze względu na dbałość o środowisko naturalne . W Mizu śniadania jemy bez resztek, a restauracja dba o potrzeby i wymagania indywidualne każdego z gości.

Dodajmy, że przy tej okazji warto też skorzystać z doświadczeń żywieniowych Japończyków, którzy statystycznie dłużej od nas Europejczyków zachowują młodość i sprawność. Między innymi ma na to wpływ właśnie śniadanie, które w kulturze japońskiej jest jednym z najważniejszych posiłków. W Mizu możemy spróbować także japońskiej wersji zestawu śniadaniowego, które tak jak w Japonii jest syte i wartościowe odżywczo. W jego ramach zawsze pojawia się ryż, marynowane warzywa (tsukemono), ciepła zupa miso, tamago yaki i ryby. Dlatego Mizu skomponowało własny zestaw śniadaniowy zabierający nas do Japonii szybko, pysznie i bez biletu lotniczego!