Znajdujący się w budynku Cosmpolitan przy ul. Twardej 4 w Warszawie Ceviche Bar jest bez wątpienia miejscem na kulinarnej mapie Warszawy, które trzeba znać. Jego otwarcie trzy lata temu było bezprecedensowym momentem, bowiem nie mieliśmy do tamtej pory restauracji specjalizującej się w bardzo popularnym daniu o nazwie ceviche.

Czym jest zatem to tajemnicze ceviche? To peruwiańska potrawa z surowej ryby marynowanej w soku z cytrusów z dodatkiem czerwonej cebuli, kolendry i innych składników. Pod wpływem kwasów zawartych w soku z limonki czy cytryny białka w rybie ulegają denaturacji i jej struktura staje się taka, jak po obróbce termicznej. Tym samym jest to bardzo zdrowy sposób przygotowania ryby na surowo. Jeżeli szukacie smacznego i przy tym lekkostrawnego dania, ceviche będzie strzałem w dziesiątkę.

Ceviche Bar – latynoski klimat i różnorodne menu

To pochodzący z Argentyny Martin Gimenez Castro, zwycięzca pierwszej polskiej edycji Top Chefa, wpadł na pomysł utworzenia lokalu, gdzie serwuje się ceviche. – Ceviche Bar nawiązuje do kultury Ameryki Południowej nie tylko potrawami, ale również muzyką, wystrojem i atmosferą. Poprzez łączenie tradycji z nowoczesnością, w serwowanych daniach gwarantujemy nowe doznania kulinarne – powiedział tuż po otwarciu w rozmowie z portalem Warszawa – NaszeMiasto.pl.

Gdy wchodzimy do wnętrza lokalu, nie tylko latynoska atmosfera może nas pozytywnie zaskoczyć, lecz także jego kameralność, surowość, a przy tym elegancja wystroju. Znajdziemy w nim kilka mniejszych stolików, jeden większy oraz wygodne kanapy. Świetne wrażenie robi przestronna kuchnia, która pozwala nam podejrzeć kucharzy przy pracy. Co więcej, lustrzana ściana sprawia, że restauracja wydaje się optycznie większa. Mamy jeszcze mural na drugiej ścianie, który przypomina współczesną wersję rysunków z Nazca.

Jakie ceviche do wyboru mają goście lokalu? Możemy zamówić chociażby danie Corvina, w którego skład wchodzi ryba orzeł, leche de tigre, awokado i batat, czy Atun – ceviche z tuńczyka, quinoą białą, sezamem oraz salsą chilli. Do wyboru są także potrawy z okoniem morskim, krewetkami czy łososiem Mowi. Karta jest nie tylko ciekawa, ale i różnorodna.

Ceviche Bar – nie tylko główna potrawa

Choć ceviche w przeróżnych konfiguracjach jest najważniejszą potrawą lokalu, to jednak znajdziemy w nim także inne smaczne dania. W ofercie są także odmiany tiraditos, czyli południowoamerykańskie dania z rybą hamachi czy polędwicą wołową, codziennie inna ryba, samodzielnie sezonowane steki, empanadas (smażone, argentyńskie pierożki) i różnego rodzaju owoce morza.

Obecne menu Ceviche Bar jest inspirowane smakami kuchni Nikkei, czyli stylu, który łączy tradycje kulinarne Japonii i Peru. Te smaki pojawiają się także w autorskich koktajlach, które serwuje restauracja. Wiele z nich bazuje na pisco, czyli winiaku uznawanym w Peru za dobro narodowe. Oprócz tego klienci mają do dyspozycji szeroki wybór win z Argentyny, Chile czy Nowej Zelandii.

Wszystko w Ceviche Bar jest przemyślane jak należy. To świetne miejsce, by zarówno spędzić czas z przyjaciółmi, jak i udać się na biznesowe spotkanie. My to już zrobiliśmy i zapraszamy Was do niego ze spokojnym sumieniem. I latynowskim sercem!