ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY

 • Midsommar. W biały dzień”

Młoda para w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Wkrótce dowiaduje się o ekscentrycznych miejscowych tradycjach. Tak pokrótce przedstawia się fabuła „Midsommar. W biały dzień”.

Istnieją spore szanse, że może to być najlepszy horror tego roku. Znakomity film Ariego Astera potwierdza, że jego poprzednie dzieło, doskonałe „Dziedzictwo. Hereditary”, nie było przypadkiem. Jednak tym razem mamy do czynienia z odmiennym filmem od tamtego. „Midsommar” nawet mocniej skręca w stronę arthouse’a, jest mniej intensywne narracyjnie, ale podobnie niepokojące.

Film wygląda jakby Stanley Kubrick nakręcił folk horror w stylu kultowego „The Wicker Man” (ze sporą domieszką Larsa Von Triera) – audiowizualna strona dzieła jest nieprawdopodobna. Polski operator Paweł Pogorzelski dokonuje z Asterem prawdziwych cudów formalnych (kompozycja kadrów, kolorystyka).

Równie pozytywnie można wypowiedzieć się o ścieżce dźwiękowej, którą przygotował Haxan Cloak, intrygujący artysta z kręgu muzyki elektronicznej. To wszystko spaja się w jedyny w swoim rodzaju filmowy bad trip, który mocno wychodzi poza swoją konwencję. Co więcej, znajdziemy sporo humorystycznych scen w produkcji, stanowiących niezłą zmyłkę przed narastającym szaleństwem.

Film nie byłby też tak dobry, gdyby nie kolejna wielka rola 23-letniej brytyjskiej aktorki Florence Pugh. Jej zaangażowanie emocjonalne w projekt jest nad wyraz widoczne na ekranie; można nawet powiedzieć, że wchodząc tak głęboko w swoją postać, musiała solidnie nadwyrężyć swoje nerwy. Po występie w „Lady M.” i serialu „Doboszka” Pugh udowadnia, że jest jedną z najzdolniejszych aktorem młodego pokolenia.

„Midsommar. W biały dzień” to bez wątpienia must see tego weekendu.

 • Spider-Man: Daleko od domu”

Tom Holland powraca do roli Spider-Mana w pierwszej filmowej odsłonie uniwersum Marvela po „Avengers: Koniec gry”. Tym razem Peter Parker wyrusza na szkolne wakacje do Europy. Nie będzie mu dane odstawienie kostiumu Spider-mana na zbyt długo.

„Spider-Man: Daleko od domu” zebrał niezłe recenzje, co pozwala wierzyć, że Marvel po raz kolejny dostarczył rozrywkę, na której widzowie nie będą się nudzić. Holland jest dobrze dobranym aktorem do grania ikonicznego superbohatera, więc na pewno pod tym kątem produkcja ma coś do zaoferowania. Widowiskowych scen akcji raczej w filmie nie zabraknie, więc fani komiksowych widowisk raczej nie będą się wahać przed pójściem do kina.

 • Imprezowi rodzice”

Na koniec jeszcze komedia z Salmą Hayek i Alekiem Baldwinem. Po odesłaniu córki na studia, Frank (Baldwin) i Nancy (Hayek) powracają do swojego domu na bogatym przedmieściu. W towarzystwie pełnym próżnych i zblazowanych sąsiadów robią wszystko, by ukryć fakt, że są kompletnie spłukani. Kiedy finanse pary dosłownie sięgają dna, Frank i Nancy wymyślają genialny plan. Postanawiają za grube pieniądze wynająć dom sąsiada, który wyjechał z miasta na kilkumiesięczne wakacje. Szalony pomysł, zamiast łatwej kasy, przynosi serię przekomicznych i zupełnie nieprzewidzianych zdarzeń.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI i KOMIKSY

 • Spotkanie innego rodzaju” – Hans Magnus Enzensberger

Nowy wybór wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, najwybitniejszego współcześnie poety języka niemieckiego, jest próbą przypomnienia jego twórczości tym, którzy już się z nią zetknęli i przedstawienia jej nowemu pokoleniu polskich czytelników. Autorem wyboru i współtworzących go przekładów jest Ryszard Krynicki, poeta, lecz także niezwykle wybitny tłumacz, co udowodniły zbiory przekładów Nelly Sachs i Paula Celana. Dzięki nowemu tłumaczeniu wiersze Enzensbergera brzmią po polsku inaczej, wiarygodniej, pełniej.

 • Kastor” – Agnieszka Lingas-Łoniewska

Seria „Bezlitosna siła” opowiada o mężczyznach uprawiających walki MMA – każdy z nich ma za sobą mroczną historię, która go prześladuje. A także o kobietach, które doświadczyły przemocy, a pomoc znajdują w fundacji FemiHelp, wspierającej ofiary agresji ze strony mężczyzn.

Jedyną, wspólną nadzieją na to, by się wyswobodzić z sideł przeszłości, jest miłość silniejsza od wyroków losu.

„Kastor”, tom pierwszy, opowiada o Konstantym „Kastorze” Lombardzkim, który odnosi zwycięstwa zarówno w życiu zawodowym, jak i na ringu. Jest twardy i pozbawiony empatii. Pod tą maską kryje się jednak dramat z dawnych lat. Szczelina w twardym pancerzu pojawia się wtedy, gdy poznaje Anitę Sokół, skromną, lękliwą dziewczynę, która zatrudnia się do sprzątania jego biura.

Okazuje się, że to nie jest jej jedyne zajęcie – pracuje także w klubie, by spłacić długi z przeszłości. Przekonują się, że w tym brutalnym świecie, gdzie każdego dnia walczą o przetrwanie, jest tylko jedna siła, która może pokonać zło. Czy sprawcza moc miłości ich ocali?

 • Tetris. Ludzie i gry” – Box Brown

Tetris to jedna z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo w historii. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie. Choć powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra się w nią nie na komputerze, a w telefonie. Wystarczy spędzić z Tetrisem trochę czasu, by wszędzie widzieć spadające bloki o charakterystycznych kształtach. By zacząć o nich śnić.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1984 roku w zasadzie przypadkiem, pracując tak naprawdę nad oprogramowaniem dla radzieckiego rządu. Gra szybko podbiła serca jego współpracowników, którzy nie mogli się od niej oderwać, zawalając obowiązki służbowe. Tetris szybko wyciekł za Żelazną Kurtynę i wzbudził pożądanie gigantów ówczesnej cyfrowej rozrywki. Pragnęły jej Nintendo, Atari, Sega – najważniejsi w tamtych czasach wydawcy gier.

Komiks Boxa Browna to wciągająca opowieść o przebłysku geniuszu, wojnie o prawa do wydania gry – pełnej potajemnych wizyt w Moskwie, sekretnych umów, niezliczonych nieporozumień i bezczelnych kradzieży – ale także o roli gier w sztuce, kulturze i przemyśle czy w życiu człowieka w ogóle.

 • Batman – Mroczny książę z bajki” – Enrico Marini

Album o Batmanie autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich twórców komiksowych – Enrica Mariniego. Miliarder Bruce Wayne, skupiony na roli Batmana, nie ma zbyt wiele czasu na prywatne życie, dlatego jest zdumiony, kiedy pewna kobieta wytacza mu proces o ojcostwo. Z okazji korzysta Joker, który porywa domniemaną córkę bogacza, aby wymusić na nim kupno niezwykłego brylantu. Po co superłotrowi akurat ten kamień szlachetny?

Okazuje się, że także przestępcy mogą się kierować miłością. Batman znajduje się w trudnej sytuacji: albo będzie musiał spełnić żądanie Jokera, albo mała dziewczynka może stracić życie. 
W opowieści spotykamy również z Catwoman i Harley Quinn, a humor zapewnia Archi, smutny i cierpiący na depresję klaun-przestępca.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

 • Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” w Warszawie (5 lipca-12 września)

Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Zaczynamy podróż w 1918 roku, żeby prześledzić okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem “chcemy być nowocześni"), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karnawału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych.

Na wystawie zostaną pokazane prace m. in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Tadeusza Rolkego, Wojciecha Plewińskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziejskiego, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka.

Instytut Fotografii Fort
ul. Racławicka 99 02-634 Warszawa, instytutfotografiifort.org.pl

 • Filmy z epoki smogu” (reż. Michał Zadara) w Warszawie

 

Multimedialny spektakl to połączenie działania obywatelskiego, sztuki teatralnej i filmu. CENTRALA pracuje z naukowcami i prawnikami nad obywatelską ustawą antysmogową, która pozwoli wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących ochrony czystości powietrza w Polsce. Ustawa będzie gotowym rozwiązaniem prawnym, dostępnym dla wszystkich, którzy swoim działaniem mogą poprawić stan powietrza w kraju.

Dodatkowym efektem pracy nad ustawą i rozważań o problemie smogu jest powstanie filmów ze smogiem w tle. Twórcy w krótkich formach filmowych pokazują rzeczywistość, w której spacer po parku niesie ze sobą zagrożenie dla życia. Bo zanieczyszczone powietrze zmienia wszystko, nawet jeśli udajesz, że wszystko jest w porządku i problemu nie ma. Bo smog jest faktem. Jak wygląda życie, kiedy oddychanie może cię zabić?

Wystąpią aktorzy Teatru Powszechnego w Warszawie oraz przyjaciele.

Pokazy 6 i 7 lipca 2019 r. odbędą się na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Tu można kupić bilet.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

 • Mark Ronson – „Late Night Feelings”

Piąty album Marka Ronsona, DJ-a i producenta, siedmiokrotnego laureata Grammy, zdobywcy Oscara i Złotego Globa. Płytę „Late Night Feelings” promuje tytułowy singiel nagrany z udziałem Lykke Li, do którego powstał hipnotyzujący teledysk w stylu lat 70. Poprzedni singiel promujący album, „Nothing Breaks Like A Heart”, nagrany wraz Miley Cyrus, stał się niekwestionowanym hitem. Osiągnął 250 milionów streamów, a teledysk 100 milionów wyświetleń, osiągając tym samym status platyny. 

Poza Lykke Li i Miley Cyrus na płycie usłyszymy różnorodny zestaw muzyków - w nagraniach wzięli dział między innymi Camila Cabello, Alicia Keys, YEBBA, Angel Olson, King Princess, The Last Artful, Dodgr, Diana Gordon oraz Ilsey.

 • Hot Chip – „A Bath Full Of Ecstasy”

Siódmy studyjny brytyjskiego zespołu Hot Chip jest pełny, krystalicznie brzmiący, łączący euforię i melancholię z kolorowymi melodiami, ciekawymi wokalizacjami i huczącymi elektronicznymi rytmami pop. Album pokazuje również, że grupa otwiera się na bardziej ryzykowne tworzenie we współpracy. 

Po raz pierwszy zdecydowali się na współpracę z zewnętrznymi producentami: Philippe'm Zdarem (francuskim mistrzem odpowiedzialnym za magię Cassius i Phoenix) i Rodaidh McDonaldem (Szkotem, który współpracował m.in. z The XX, Davidem Byrne'm i Samphą).