Wystawa „About Time: Fashion and Duration”, która będzie częścią obchodów 150. rocznicy istnienia Metropolitalnego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, ukaże historię mody od 1870 roku do współczesności. „Celem wystawy jest nowe odczytanie historii mody jako fragmentarycznej, nieciągłej i heterogenicznej” – powiedział Andrew Bolton, kurator Instytutu Kostiumów w MET.

Bolton wymienił dwie inspiracje, które stoją za tematem przewodnim Met Gali 2020. Jednym z nich jest teoria trwania francuskiego filozofa Henriego Bergsona zwana „la durée” (czas, który płynie, kumuluje się i jest niepodzielny).

Drugą jest znakomity film „Orlando” Sally Potter z 1992 roku, ekranizacja powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Orlando (w tej roli genialna Tilda Swinton), skazany przez klątwę na wieczną młodość, przemierza czas i przestrzeń w poszukiwaniu własnej tożsamości.

Virginia Woolf odegra zresztą ważną rolę podczas wydarzenia. Tak jak było w przypadku Susan Sontag w tym roku, pisarka będzie narratorką gali. Jej teksty posłużą jako przewodnik po temacie wystawy. – To, co najbardziej lubię w twórczości Woolf, to jej rozumienie czasu jako continuum. W jej świecie nie ma początku i końca. Jest tylko nieskończone trwanie. Tak samo widzę modę. Moda to teraźniejszość – wyjaśnił Bolton.

Na wystawie zobaczymy m.in. kreacje z archiwalnych kolekcji takich marek jak Chanel, Dior czy Alexander McQueen. Blisko 200 strojów światowych marek będzie można obejrzeć w Nowym Jorku od 4 maja (wtedy odbędzie się Met Gala) do września 2020 roku.

Met Gala 2020: kto wśród gości?

Met Gala to coroczna impreza połączona ze zbiórką funduszy na rzecz Instytutu Kostiumów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Gala jest także wydarzeniem otwierającym tematyczną wystawę w muzeum, a zaproszeni goście mogą jako pierwsi obejrzeć ekspozycję. To właśnie pojawienie się tych gości w przeważnie niesamowitych kreacjach od topowych projektantów budzi większe zainteresowanie mediów niż sama zbiórka pieniędzy i wystawa.

Głównym sponsorem Met Gali 2020 jest Louis Vuitton, a gospodarzem wydarzenia dyrektor kreatywny marki, Nicolas Ghesquière. Wśród współgospodarzy oprócz Anny Wintour (jak co roku osobiście przygotuje listę gości) będą  Emma Stone, Lin-Manuel Miranda i Meryl Streep. Dla wielokrotnie nagradzanej aktorki będzie to pierwszy raz, gdy zjawi się na Met Gali. Jak będzie wyglądać dowiemy się 4 maja 2020 roku.

Przypomnijmy, że tematem przewodnim tegorocznej Met Gali był „Camp: Notes on Fashion”, czyli nawiązanie do słynnego eseju wybitnej Susan Sontag. Wśród gwiazd, który pojawiły się na czerwonym dywanie balu byli m.in. Harry Styles, Lady Gaga oraz Billy Porter.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze męskie stylizacje na MET Gala 2019: Harry Styles, Jared Leto, Rami Malek, Richard Madden