Zazwyczaj zaczynamy tracić włosy w części skroniowo – czołowej lub na czubku głowy, czasami proces łysienia występuje w obu tych rejonach jednocześnie. Jednak problem łysienia, jeśli nie jest uwarunkowany genetycznie, przy dzisiejszych możliwościach trychologii, nie musi być walką skazaną na niepowodzenie. Istnieje kilka sposobów na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Najpierw jednak trzeba sobie zdawać sprawę z istotnych kwestii dotyczących cyklu życia włosów i możliwych przyczyn samego łysienia.

Dlaczego tracimy włosy?

Dziennie wypada nam do około 100 włosów i jest to proces całkowicie normalny. Jeśli jednak zauważymy, że wypada nam zdecydowanie więcej włosów to sygnał, że warto zgłosić się do specjalisty. Niestety, wciąż zbyt mało korzystamy z konsultacji trychologa. I mimo tego, że z badań wynika, iż nawet u 2/3 mężczyzn utrata włosów może mieć wpływ na ogólne samopoczucie. Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty. Szczególnie kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości. 

Jednak nie tylko geny mogą być odpowiedzialne u mężczyzn za łysienie. Przerzedzenie włosów i ich wypadanie może być skutkiem urazów mechanicznych, oparzeń termicznych lub chemicznych. Taka reakcja skóry głowy może być też efektem przyjmowania niektórych leków. Częstym powodem wypadania włosów bywa również silny stres. Nie bez znaczenia pozostaje też nieprawidłowe odżywianie, czyli np. ubogoresztkowa dieta, nieposiadająca odpowiedniego poziomu żelaza, cynku, biotyny czy selenu, wpływających znacząco na kondycję włosów. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu. 

Męskie łysienie a sport

W przypadku mężczyzn intensywnie uprawiających sport, warto zdawać sobie sprawę, że nadmierne ćwiczenia siłowe również mogą być przyczyną łysienia. - Podczas ćwiczeń wyrzucany jest bowiem głównie kortyzol i testosteron. Intensywność ćwiczeń powoduje dodatkowe dysproporcje hormonalne, co może przyczyniać się do utraty włosów. U mężczyzn nadmierne ćwiczenia siłowe powodują wyrzut testosteronu, który zamienia się w DHT powodując miniaturyzację mieszków włosowych, a w przypadku panów, którzy są dodatkowo obciążeni genetycznie - łysienie jest niestety niemal pewne. – ostrzega Anna Mackojć, trycholog.

Mężczyźni zagrożeni tego typu łysieniem powinni pamiętać, aby ćwiczyć z rozwagą, po ćwiczeniach umyć włosy (nadprodukcja sebum podczas treningu również wpływa na nie negatywnie), ale także z umiarem i świadomie stosować suplementy na przyrost masy mięśniowej. Osłabione włosy można wzmocnić zabiegami trychologicznymi, obudowującymi mieszki włosowe i pobudzającymi ich stymulacje. Nierzadko w parze z wysokim poziomem DHT w krwi idzie nadmierna praca gruczołów łojowych, a więc łojotok. Taki zabieg będzie miał w tym przypadku podwójną rolę – zadba o stan skóry głowy oczyszczając ją i nawilżając oraz działał będzie na mieszki włosowe, pobudzając je do produkcji nowych, zdrowych włosów.

Emocje związane z męskim łysieniem

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Trychologii, aż co drugi Polak boi się utraty włosów. Wielu facetów jest zdania, że łysienie zmniejsza atrakcyjność fizyczną i wiąże się z utratą pewności siebie. U mężczyzn, którzy zauważają u siebie pierwsze oznaki łysienia, często pojawia się nie tylko dyskomfort estetyczny, lecz także efekt poczucia bezradności i smutku.

Kiedy włosy stają się łamliwe, nadmiernie się przetłuszczają, wysuszają lub coraz więcej ich zostaje na szczotce, to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzieć, pojawia się łupież lub placki oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić kondycję naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i terapia. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Łysienie to niestety bardzo popularna przypadłość, która u wielu panów postępuje wraz z wiekiem. W przypadku męskiej części populacji najczęściej spotykamy typ androgenowy, zwany także łysieniem typu męskiego. Następuje wówczas drastyczne skrócenie fazy długości wzrostu włosa, a mieszki włosowe stają się słabo ukrwione i ulegają procesowi miniaturyzacji. Pierwsze objawy część mężczyzn zauważa już przed 20. rokiem życia, a z czasem pogłębiają się one przyjmując różne schematy wypadania włosów. W efekcie wypadania linia włosów cofa się coraz bardziej, nierzadko prowadząc do całkowitej utraty włosów.

Na szczęście męskie łysienie nie jest dziś już nieodwracalne. Obecnie istnieje kilka sposobów na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Możemy zastosować środki farmakologiczne głównie ograniczające aktywność DHT, specjalistyczne preparaty trychologiczne, wzmacniające mieszek włosowy przez poprawienie jego odżywienia i ukrwienia oraz ograniczenie wydzielania łoju. Zawierają one często proteiny, keratynę, witaminę A, cynk czy miedź, czasami także aminokwas dostarczający siarkę.

Zanim jednak po nie sięgniemy, musimy zapamiętać, że pierwszym krokiem każdej terapii jest odnalezienie przyczyny wypadania włosów. Dopiero w dalszym etapie należy się skupić na stymulacji porostu nowych włosów. Dlatego właśnie przy wyborze preparatu warto sprawdzić, czy zawiera on w swoim składzie substancje, które są naturalnym stymulatorem porostu włosa, czyli takie, które naturalnie występują w naszym organizmie i są odpowiedzialne za jego wzrost.

W terapiach trychologicznych, spersonalizowanych pod potrzeby danej osoby, borykającej się z wypadaniem włosów, wykorzystuje się różne zabiegi, jak na przykład mezoterapię skóry głowy, naświetlanie laserem LLLT czy ledoterapię skóry głowy. Kluczem do sukcesu w zastosowaniu terapii trychologicznej jest jej podjęcie, gdy proces nadmiernego wypadania włosów dopiero się rozpoczął. Biorąc pod uwagę obecne możliwości rozwoju trychologii i możliwość łączenia kilku sposobów leczenia łysienia, istnieją duże szanse, że proces wypadania włosów uda się w znacznym stopniu zahamować. Terapia trychologiczna wymaga czasu, ale może przynieść pozytywnie zaskakujące mężczyzn efekty. I zatrzymać włosy na głowie o wiele dłużej niż chciała by tego nasz metryka czy choćby DNA. 

ZOBACZ TEŻ: Masz wysokie czoło i zakola? Te 3 męskie fryzury dodadzą ci pewności siebie

CZYTAJ WIĘCEJ: Wypadanie włosów u mężczyzn. Co stosować na porost włosów i jak przyspieszyć ten proces?

TAKŻE O ŁYSIENIU: Tracisz włosy? 4 nowatorskie sposoby na łysienie

---------

Anna Mackojć - trycholog i biotechnolog. Ekspert Instytutu Trychologii, wspierający aktywnie rozwój trychologii jako innowacyjnej dziedziny nauki i badań nad wypadaniem włosów oraz wdrażania nowoczesnych terapii.