Przemysł odzieżowy zużywa 79 bln litrów wody rocznie. Woda niezbędna jest na wszystkich etapach produkcji każdego z elementów naszej garderoby. Począwszy od pozyskania surowców, aż przez ich obróbkę. Przykładowo do wyprodukowania 1kg bawełny tekstylnej potrzeba ok 9 982 litrów wody. Finalnie produkcja jednego T-shirtu to ok. 2 500 litrów wody. A mało kto z nas poprzestaje na zakupie tylko jednej koszulki. 

22 marca to Międzynarodowy Dzień Wody – to idealny moment, aby „zobaczyć wodę w ubraniach” i zastanowić się nad bardziej odpowiedzialnym podejściem do mody.

Zdaniem Michała Zaczyńskiego, dziennikarza modowego oraz ekspert branży fashion - Moda ekologiczna nie istnieje, bo żadne ubranie nie ochroni środowiska.  Możliwa jest natomiast moda znośniejsza dla planety, w czym pomagają zarówno nowoczesne technologie, jak i sięganie po naturalne, organiczne surowce. Jednak - jak każdy produkt - wymaga ona zużycia wody i energii. W przypadku odzieży tej wody potrzeba naprawdę dużo; około 2,5 tysiąca litrów na jedną koszulkę, nawet osiem tysięcy litrów na jedną parę dżinsów. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić dla siebie, przyszłych pokoleń i Ziemi to nosić nasze ubrania jak najdłużej. 

W końcu nie ma lepszego sposobu na bycie bardziej eko niż wykorzystanie zasobów, które mamy w szafie. Warto też nauczyć się dbać o ubrania - czytać metki i stosować się do zawartych na nich instrukcji. Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja, stosowanie delikatnych i skutecznych detergentów, które usuną plamy, zadbają o kolory i zwalczą nieprzyjemny zapach. 

Tutaj z pomocą przychodzi Vanish Oxi Action, który  wystarczy dodawać do każdego prania, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zadbać o dłuższe życie ubrań. A dłuższe życie ubrań to pierwszy krok w kierunku dbania o środowisko. 

Kampania zainicjowana przez markę Vanish „Noś ubrania dłużej wodę zostaw naturze” zwraca uwagę na temat śladu wodnego powstającego w procesie produkcji i zachęca do podejścia do mody w sposób bardziej odpowiedzialny. Więcej na stronie: nosubraniadluzej.pl

Przypisy
¹    [b.a.], Environmental impact, https://truecostmovie.com/learn-more/environmental-impact/ (dostęp: 7.01.2021 r.).