W sobotę 8 grudnia 2018 zakończyły się finałowe regaty Star Sailors League w dwuosobowej klasie Star, które we wtorek rozpoczęły się w Nassau na Bahamach. Tego dnia odbyła się tylko faza finałowa, która składała się trzech wyścigów - ćwierćfinału, półfinału oraz finału. W tej fazie w finale na rywali czekała pierwsza załoga klasyfikacji ogólnej po kwalifikacjach, a zawodnicy zajmujący drugą pozycję po fazie kwalifikacyjnej znaleźli się od razu w półfinale.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w klasie Star

W ćwierćfinale wystąpili żeglarze z miejsc od 3. do 10., wśród których znaleźli się Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. Do ekipy czekającej w półfinale dołączyć miała pierwsza piątka biegu ćwierćfinałowego. Do wielkiego finału przechodziły zaś pierwsze trzy duety rywalizacji półfinałowej.

Reprezentanci Polski dzielnie walczyli w ćwierćfinale i wpłynęli na metę jako trzecia załoga. W półfinale ścigało się sześć załóg i tylko trzy z nich mogły znaleźć się w wielkim finale. Tam Mateusz z Dominikiem, pomimo ambitnej żeglugi, dopłynęli na piątej pozycji i regaty zakończyli finalnie na szóstym miejscu, powtarzając tym samym swój wynik sprzed roku. Polacy do trzeciej pozycji, dającej miejsce w finale, stracili zaledwie 11 sekund!

Regaty wygrali Brazylijczycy Jorge Zarif i Pedro Trouche. Oprócz nich na podium stanęli także ich rodacy - Robert Scheidt i Henry Boening oraz włosko-niemiecki duet Diego Negri i Frithjof Kleen.

Czym są regaty Star Sailors Leagu?

Przy okazji umiarkowanego sukcesu Polaków podczas regat Star Sailors League warto wspomnieć, że klasa Star w latach 1932-2012 (z wyjątkiem igrzysk w 1976 roku) znajdowała się wśród konkurencji olimpijskich. Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki pływają ze sobą od 2005 roku i mają na koncie między innymi tytuły mistrzów świata (2008) i Europy (2012) oraz 4. miejsce podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku.