Obok wersji klasycznej margarity istnieje wiele wariacji, jak na przykład ta truskawkowa czy arbuzowa. Charakterystycznym elementem przygotowania każdej z nich jest crustowanie szklanki, w której serwuje się drink. Proces ten polega na zwilżeniu brzegu naczynia i umoczeniu go w soli (lub cukrze). Szklanka to jednak jedynie forma podania. Najważniejsze jest jednak to, co serwujemy. Jak zatem przygotować klasyczną margaritę? Czego do niej użyć? Jak zmieszać składniki? 

Margarita klasyczna - składniki

W przypadku margarity przepis w klasycznej wersji opiera na tequili, likierze Cointreau oraz soku z limonki. Ten kanoniczny wariant jest najbardziej wytrawnym. Spotykane są również przepisy wymagające dodania soku cytrynowego czy syropu cukrowego oraz owoców. Jak je połączyć? Margarita drink w wariancie klasycznym przygotowywana jest w shakerze poprzez połączenie wyżej wymienionych składników z lodem. Brzeg kieliszka, w którym serwujemy margaritę, należy zwilżyć kawałkiem cytryny i zanurzyć w soli, dociskając na tyle mocno, by brzeg pokrył się skorupką - tzw. crustą.

Margarita smakowa - składniki

Smakowe wariacje margarity należy wzbogacić o owoce, a często również syrop cukrowy. W takiej sytuacji crustę na brzegu kieliszka przygotowuje się nie z soli, jak w wersji oryginalnej, a z cukru. Owoce należy wcześniej zmiksować na mus, choć w wersji uproszczonej bywają blendowane od razu z alkoholową bazą. W przypadku margarity smakowej najlepiej sprawdzają się rodzime owoce takie jak truskawka i malina lub egzotyczne mango, arbuz, kiwi lub kiwi z bazylią. Istnieje także wersja wytrawna, łącząca tequilę z ogórkiem, świeżą papryczką jalapeno, likierem pomarańczowym oraz syropem z agawy. Jak widać, opcji na margarity smakowe jest bez liku!

Margarita - przepis na drinka

Skoro omawiamy klasyczny drink margerita, warto wiedzieć, jak zrobić jego najbardziej kanoniczną wersję z uwzględnieniem właściwych proporcji poszczególnych składników. W tej wersji na 40 ml tequili należy użyć 20 ml soku z limonki oraz 20 ml likieru Cointreau. Wszystkie składniki płynne mieszamy w shakerze z dodatkiem kostek lodu. Po połączeniu składników mieszanina, pozbawiona ewentualnego lodu, trafia do ocrustowanego kieliszka. Smakiem można delektować się od razu.

Margarita bezalkoholowa

Istnieje także bezalkoholowa wersja margarity oparta na tzw. sour mix. Mieszanka ta powstaje poprzez połączenie 45 ml wody, 1,5 ml soku cytrynowego i 1,5 łyżki stołowej cukru. Następnie 50 ml tej bazy miesza się w shakerze z 50 ml soku limonkowego i 70 ml wody gazowanej cytrynowej. W tym wariancie szklanka ozdabiana jest cukrem, podobnie jak w wersjach owocowych. Taki drink pozbawiony alkoholu mogą pić choćby dzieci.