Obok wersji klasycznej margarity istnieje wiele wariacji, jak na przykład ta truskawkowa czy arbuzowa. Charakterystycznym elementem przygotowania każdej z nich jest crustowanie szklanki, w której serwuje się drink. Proces ten polega na zwilżeniu brzegu naczynia i umoczeniu go w soli (lub cukrze). Szklanka to jednak jedynie forma podania. Najważniejsze jest jednak to, co serwujemy. Jak zatem przygotować klasyczną margaritę? Czego do niej użyć? Jak zmieszać składniki?

Margarita: historia powstania


Za każdym razem, gdy jakiś koktajl osiąga popularność, ludzie zaczynają się zastanawiać, kto go wymyślił i w jakich okolicznościach. Jak już udowodniliśmy w innych artykułach z tego cyklu, słynne drinki rzadko są tworzone w pełnym świetle historii. Margarita nie jest wyjątkiem w tym aspekcie. Jednak historie związane z wynalezieniem margarity są naprawdę kolorowe, więc warto przytoczyć kilka z nich.
Jedna z najwcześniejszych wersji mówi, że to Carlos „Danny” Herrera, właściciel restauracji Rancho La Gloria w Tijuanie, jest wynalazcą koktajlu. Mężczyzna twierdził, że wymyślił napój w 1938 roku. Co go zainspirowało? Rzekomo wybredna tancerka. Odwiedzająca jego bar Marjorie King oświadczyła, że ​​ma alergię na wszystkie alkohole z wyjątkiem tequili, ale nie lubi pić go na czysto. Herrera miał znaleźć rozwiązanie w postaci połączenia likieru pomarańczowego z limonką.
Inni twierdzą, że to bywalczyni salonów z Dallas, Margarita Sames, wpadła na przepis margarity. Kobieta upierała się, że podczas wakacji w Acapulco w 1948 roku przygotowała napój dla grupy przyjaciół. Jej kumpel Tommy Hilton umieścił koktajl w menu baru sieci hoteli Hilton. Stąd też miała się wziąć nazwa drinku. Problem w tym, że już w 1945 roku marka tequili Jose Cuervo prowadziła kampanię reklamową promującą napój: „Margarita: to coś więcej niż imię dziewczyny”. Więc wydaje się mało prawdopodobne, że Sames może przypisać sobie zasługę za stworzenie napoju. Ale zbieżność imienia z nazwą koktajlu ciekawa.
W innej wersji barman Don Carlos Orozco z Meksyku w 1941 roku miał nazwać drink na cześć Margarity Henkel, córki niemieckiego ambasadora, która odwiedziła jego bar.
Kolejnym pretendentem do bycia twórcą margarity jest Danny Negrete. W 1944 roku stworzył koktajl, który był prezentem ślubnym dla jego szwagierki, która miała akurat na imię Margarita. Co ciekawe, Negrete pracował przy torze wyścigowym Agua Cliente, gdzie często występowała gwiazda Margarita Cansino, później znana lepiej jako Rita Hayworth.
Takich historii jest znacznie więcej, ale koniec końców zdaniem historyków margarita może być po prostu odmianą innego koktajlu o nazwie daisy, który był popularny w okresie prohibicji w USA, czyli w latach 20. i 30. W rzeczywistości margarita oznacza po hiszpańsku „stokrotkę”. Główna różnica między daisy, a margaritą polega na tym, że ta pierwsza jest na bazie brandy, a druga na bazie tequili. Ktoś zapewne wpadł na pomysł zamiany trunku i tak powstała margarita. Istnieje zresztą relacja z 1936 roku, w której redaktor gazety z Iowa odkrył taki koktajl w Tijuanie.
Warto wspomnieć, że pierwszą znaną publikację przepisu na margaritę zamieszczono w magazynie „Esquire” w grudniu 1953 r., Przepis zawierał tequilę, odrobinę likieru triple sec i sok z limonki lub cytryny.

Margarita: przepis. Jak zrobić koktajl?

W przypadku margarity przepis w klasycznej wersji opiera się na tequili, likierze Cointreau oraz soku z limonki. Ten kanoniczny wariant jest najbardziej wytrawnym. Spotykane są również przepisy wymagające dodania soku cytrynowego czy syropu cukrowego oraz owoców. Jak je połączyć? Margarita w wariancie klasycznym przygotowywana jest w shakerze poprzez połączenie wyżej wymienionych składników z lodem. Brzeg kieliszka, w którym serwujemy margaritę, należy zwilżyć kawałkiem cytryny i zanurzyć w soli, dociskając na tyle mocno, by brzeg pokrył się skorupką – czyli wspomnianą wyżej, tzw. crustą.
Jak wyglądają proporcje tego klasycznego drinka? W tej wersji na 40 ml tequili należy użyć 20 ml soku z limonki oraz 20 ml likieru Cointreau. Jak widać przygotowanie margarity jest szybkie i dość proste, a smakiem można delektować się od razu.


Margarita smakowa - składniki


Smakowe wariacje margarity należy wzbogacić o owoce, a często również syrop cukrowy. W takiej sytuacji crustę na brzegu kieliszka przygotowuje się nie z soli, jak w wersji oryginalnej, a z cukru. Owoce należy wcześniej zmiksować na mus, choć w wersji uproszczonej bywają blendowane od razu z alkoholową bazą. W przypadku margarity smakowej najlepiej sprawdzają się rodzime owoce takie jak truskawka i malina lub egzotyczne mango, arbuz, kiwi lub kiwi z bazylią. Istnieje także wersja wytrawna, łącząca tequilę z ogórkiem, świeżą papryczką jalapeno, likierem pomarańczowym oraz syropem z agawy. Jak widać, opcji na margarity smakowe jest bez liku!

Margarita bezalkoholowa


Istnieje także bezalkoholowa wersja margarity oparta na tzw. sour mix. Mieszanka ta powstaje poprzez połączenie 45 ml wody, 1,5 ml soku cytrynowego i 1,5 łyżki stołowej cukru. Następnie 50 ml tej bazy miesza się w shakerze z 50 ml soku limonkowego i 70 ml wody gazowanej cytrynowej. W tym wariancie szklanka ozdabiana jest cukrem, podobnie jak w wersjach owocowych. Taki drink pozbawiony alkoholu mogą pić choćby dzieci.

 

Margarita truskawkowa

Margarita truskawkowa to najbardziej znana wersja pośród owocowych modyfikacji. Jest ona bardzo często zamawiana w koktajl barach w Polsce i na całym świecie. Wygląda naprawde imponująco i smakuje fantastycznie. Jest słodka, ale i orzeźwiająca, a zawarty w niej alkohol nadaje jeszcze większego wyrazu. Drink idealnie nadaje się na lato, ponieważ często jest robiony z mrożonych truskawek, więc zblendowane przypominają sorbet i świetnie schłodzą w gorące dni. Co zatem jest potrzebne do wykonania margarity truskawkowej? Podstawowymi składnikami są: srebrna tequila w ilości 40 ml i mniej więcej 5 truskawek. Kolejnymi elementami meksykańskiej układanki są: 30 ml likieru Cointreau, 30 ml soku z limonki i cukier do dekoracji. Podane ilości są odpowiednie na przygotowanie jednego drinka.

Opisywany koktajl najlepiej będzie się prezentował w kieliszku typu martini lub w specjalnie przeznaczonym do margarity w kształcie meksykańskiego kapelusza - sombrero. Zatem na początku należy schłodzić szkło, w którym będzie podany kieliszek przez wypełnienie go lodem lub włożenie do zamrażalnika lub lodówki. Następnie trzeba zblendować truskawki. Można dodać likier, tequilę i sok z limonki do blendera razem z owocami, aby było szybciej. Gdy już mus jest gotowy następuje przygotowanie dekoracji koktajlu. Należy ją zrobić przed umieszczeniem drinka w szkle. Cukier należy wysypać na mały talerzyk o średnicy minimum takiej jak średnica koktajlówki. Następnie zwilżyć rant kieliszka limonką lub cytryną tak, aby zanurzając go w cukrze ten się przykleił, tworząc piękną białą obramówkę zwaną crustą. Gdy już wszystko jest gotowe, pozostaje tylko starannie umieścić mus w kieliszku, aby nie zniszczyć dekoracji. Koktajl podaje się z jedną lub dwiema krótkimi rurkami. Można przeciąć jedną na pół ułatwiając sobie życie.