Zdobywca 12 najważniejszych tytułów mistrzowskich, jedyny w historii boksu zdobywca mistrzostwa świata w ośmiu kategoriach wagowych i najstarszy mistrz świata w kategorii półśredniej - Manny Pacquiao wywalczył na ringach wszystko, co było do wywalczenia. Mimo to jeden z najwybitniejszych bokserów wszechczasów nadal nie zamierza odwieszać rękawic na kołek. W 2020 roku ,,Pac-Man" zapowiedział, że zamierza zakończyć karierę, jednak takie deklaracje padały z jego ust wielokrotnie i za każdym razem wracał, udowadniając swoim rywalom i całemu światu, że wciąż nie ma sobie równych. 

Wielka kariera Manny'ego Pacquiao rozpoczęła się w 1995 roku. Na ringu zadebiutował w kategorii junior muszej, ale szybko zmienił wagę na wyższą. Jako początkujący bokser wygrał 11 walk. Porażkę przyniosło mu 12. zawodowe starcie (w lutym 1996 roku), w którym zmierzył się z Rustico Torrecampo. 

4 grudnia 1998 roku ,,Pac-Man" stanął przed szansą zdobycia tytułu mistrza świata WBC, którą wykorzystał bezbłędnie - w ósmej rundzie znokautował Chatchai'a Sasakula i wywalczył swój pierwszy pas. 17 września 1999 roku stanął do drugiej obrony tytułu. Musiał jednak uznać wyższość Medgoena Singsurata - Pacquiao został znokautowany w trzeciej rudzie. Należy jednak podkreślić, że wynik tego starcia był z góry przesądzony, bo ,,Pac-Man" nie zmieścił się w limicie swojej kategorii wagowej.

Kolejne walki toczył już w kategorii junior piórkowej. 23 czerwca 2001 roku zmierzył się z Lehlohonolo Ledwabą o pas mistrza świata federacji IBF. Manny występował w zastępstwie innego boksera i mimo że nie miał czasu na solidne przygotowanie, zdołał wywalczyć tytuł nokautując rywala w szóstym starciu. Do pierwszej obrony pasa przystąpił 10 listopada 2001 roku. W pojedynku z Agapito Sanchezem sędziowie ogłosili remis.

W 2003 roku ,,Pac-Man" zmienił kategorię wagową na piórkową. 15 listopada zmierzył się z Marco Antonio Barrerą i choć na szli pojedynku nie ważył się żaden tytuł, to starcie zapisało się jako jedno z najbardziej zawziętych w historii boksu. Meksykanin już w pierwszej rundzie posłał Filipińczyka na deski, jednak ,,Pan-Man" zdołał przejąć inicjatywę i już w trzecim starciu odwdzięczył się rywalowi efektownym knockdownem. W jedenastej rundzie trener Barrery przerwał walkę. 

8 maja 2004 roku Manny Pacquiao zmierzył się z Juanem Manuelem Márquezem - urzędującym mistrzem WBA i IBF. Sędziowie ogłosili kontrowersyjny remis, mimo że zwycięstwo bezsprzecznie należało się Manny'emu. 

W 2005 roku ,,Pac-Man" kolejny raz zmienił wagę, tym razem na junior lekką. 15 marca 2008 roku odebrał tytuł mistrza świata WBC Juanowi Manuelowi Márquezowi. 28 czerwca 2008 roku, boksując w kategorii lekkiej, pokonał Davida Diaza i zdobył mistrzowski pas WBC. 6 grudnia 2008 roku doszło do pamiętnego pojedynku z Oscarem de la Hoyą. Mimo znacznej różnicy w wadze, to ,,Pac-Man" wyszedł zwycięsko z tego starcia.

14 listopada 2010 roku Manny pokonał Antonio Margarito. Stawką był tytuł mistrza świata WBC w kategorii lekkośredniej. 9 czerwca 2012 roku wszedł do ringu z Timothym Bradleyem. Stawką pojedynku był pas WBO. Po kontrowersyjnej decyzji sędziów, tytuł przypadł w udziale Amerykaninowi.

Jedna z najbardziej pamiętnych walk ,,Pac-Mana" odbyła się 2 maja 2015 roku. Stawką pojedynku z Floydem Mayweatherem Jr. były pasy federacji WBC, WBA i WBO. W tym pojedynku Filipińczyk musiał uznać wyraźną wyższość przeciwnika. 20 lipca 2019 roku Manny stanął do wali z niepokonanym Keithem Thurmanem. Decyzją sędziów wygrał Filipińczyk i tym samym został najstarszym mistrzem świata kategorii półśredniej.

Manny Pacquiao: zarobki

Manny Pacquiao to bez wątpienia jeden z najbogatszych Filipińczyków. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, jego walki niemal od zawsze zapełniały trybuny i sadzały przed telewizorami miliony fanów boksu na całym świecie. Według szacunków dziennikarzy prestiżowego magazynu ,,Forbes", w 2019 roku zarobił 26 milionów dolarów. To jednak w żadnej mierze nie oddaje ogromu majątku, jaki w swojej karierze zgromadził ,,Pac-Man". Lepszy pogląd na ten temat zapewnia ranking najlepiej zarabiających sportowców dekady. W tym zestawieniu Manny Pacquiao uplasował się na 8. miejscu z kwotą 435 milionów dolarów. 

Manny Pacquiao: życie prywatne i żona

Wielu znakomitych bokserów wywodzi się z ubogich środowisk, ale powiedzieć, że Manny, a dokładnie Emmanuel Dapidran Pacquiao dorastał w biedzie, to nie powiedzieć nic. Przyszły mistrz świata dorastał w wielodzietnej rodzinie. Jego rodzice rozeszli się, gdy ten uczęszczał do szóstej klasy. Pacquiao skończył szkołę podstawową, ale dalszą edukację musiał porzucić z powodu skrajnego ubóstwa (w dorosłym życiu udało mu się uzupełnić braki w edukacji i w 2019 roku skończył studia licencjackie na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Makati). Jako 12-latek zamieszkał na ulicy, jednak skrajne warunki, w jakich przyszło mu dorastać, tylko zahartowały jego charakter, co przełożyło się na liczne sukcesy sportowe.

10 maja 1999 roku Manny Pacquiao poślubił Jinkee Jamorę. Para doczekała się pięciorga dzieci: 3 synów (Emmanuela Jr., Michaela Stephena i Israela) i 2 córek (Mary Divine Grace i Queen Elizabeth).

Manny Pacquiao: Instagram, Twitter

Manny Pacquiao jest aktywnym użytkownikiem Instagrama. Bokserski mistrz ochoczo dzieli się z fanami swoimi prywatnymi chwilami, które spędza w gronie najbliższych, oraz fotografiami z treningów, ale nie tylko. Wiele postów Manny'ego ma charakter typowo społeczny. Jego profil obserwuje 5,9 miliona osób. 

Pacquiao udziela się też na Twitterze. Także tutaj występuje w roli sportowca, głowy rodziny i działacza społecznego. Jego posty śledzi 2,6 miliona użytkowników popularnego portalu. 

Manny Pacquiao: ciekawostki

Manny Pacquiao stał się bezdomnym już jako 12-latek. W jednym z wywiadów trener bokserskiego mistrza - Freddie Roach - wyjawił, że ,,Pac-Man" uciekł z domu, bo ojciec zjadł jego psa.

Jak bezdomny nastolatek Manny zarabiał na życie sprzedając pączki turystom. Kupował je w okolicznych cukierniach i odsprzedawał z minimalną marżą.

Manny Pacquiao bez wątpienia jest najpopularniejszym Filipińczykiem. Trener Roach mówi, że gdy ,,Pac-Man" walczy, w jego ojczyźnie przestępczość spada wówczas do zera. ,,Wszyscy wtedy siedzą przed telewizorami" - stwierdził. 

Pacquiao to nie tylko bokser, ale i polityk. W lutym 2007 roku ubiegał się o miejsce w Filipińskiej Izbie Reprezentantów, jednak wówczas nie udało mu się uzyskać mandatu. Pod koniec 2009 roku wyraził chęć ponownego kandydowania w wyborach i w maju 2010 roku został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel prowincji Sarangani, z której pochodzi jego żona. 3 lata później uzyskał kolejny mandat, a jego żona Jinkee została wybrana na wicegubernatora Sarangani. 19 maja 2016 roku ,,Pac-Man" został wybrany na gubernatora.

Jako senator, Manny Pacquiao poparł przywrócenie kary śmierci na Filipinach.   

W kwietniu 2006 roku Pacquiao wstąpił do armii jako rezerwista w randze sierżanta. Jako członek Kongresu Filipińskiego uzyskał awans na podpułkownika. Obecnie jest rezerwistą w randze pułkownika. 

W 2019 roku Manny Pacquiao został najstarszym mistrzem świata wagi półśredniej.