Ivo Nikić - artysta wielu sztuk

Twórczość Ivo Nikicia obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Charakteryzuje ją przede wszystkim indywidualny język artystyczny. Swoje obrazy artysta tworzy przy pomocy osobistego, specyficznego alfabetu wizualnego. Obrazuje przedmioty, które leżą daleko od obszarów abstrakcji, ale pozostają nie do końca realne.

- Każdy obraz ma swój przedmiot, który zdaje się znajdować ledwie o krok od rzeczywistości. Malarz tego kroku nie wykonuje; jeżeli ktoś pragnie jednoznacznych odczytań, musi zrobić go sam. Lepiej jednak tego nie czynić. Malarskie uniwersum Ivo Nikcia jest najciekawsze jako rzeczywistość równoległa, w której to, co realne, odbija się echem i uzyskuje nowe, możliwe tylko tu wizualne brzmienie – wskazuje historyk i krytyk sztuki Stach Szabłowski.

Wśród artystycznych tropów, które malarz podsuwa widzom, najwyraźniejszy jest surrealistyczny. Nie brakuje tu jednak także abstrakcyjnych konwencji, psychodelicznych wizji czy nawiązań do pop-artu. Nikić często czerpie ze stylistyki street-artu, którą łączy z techniką laserunku i malarstwem fakturowym. Czasem maluje farbami magnetycznymi w celu mocowania dodatkowych, mobilnych elementów do płaszczyzny obrazu. Inspiruje się wykorzystywaną w muzyce techniką samplowania.

- Te obrazy wyglądają jak kolaże i choć formalnie rzecz biorąc nimi nie są, to rzeczywiście ich budową rządzi zasada montażu – reguła zestawienia, na różne sposoby, kilku obsesji. Kogo one prześladują? Podejrzenie pada oczywiście w pierwszej kolejności na autora, ale niewykluczone, że perwersja tych płócien ukryta jest nie tylko w nich samych, lecz również w wyobraźni widza – zauważa krytyk sztuki Konrad Schiller.

Prace Nikicia zaskakują zestawieniami motywów, nonszalancją estetyczną i poczuciem humoru. Artysta bawi się skojarzeniami, rozmontowuje świat na części, kwestionuje gotowe rozwiązania, przewartościowuje kategorie piękna i brzydoty.

- Patrząc na obrazy Nikicia, odnosimy wrażenie, że już wiemy i rozumiemy, że już mamy na końcu języka definicję. Jednak zanim ją wypowiemy, wrażenie ulatuje, pozostawiając nas jedynie z echem wrażenia.  To malarstwo po prostu nie poddaje się opisowi. Trzeba je zobaczyć, by zrozumieć język, w którym zostało stworzone – mówi Monika Krupowicz ze Stolarska/Krupowicz Gallery.

Kim jest Ivo Nikić?

Ivo Nikić urodził się w 1974 roku w Prisztinie. Jest absolwentem warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W 2006 roku był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju (CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, Galeria Studio, Galeria Arsenał w Poznaniu, Fokus Łódź Biennale) i za granicą (m.in. Humboldt Berlin, Umspannwerk; Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Izraelu; Rotor w Grazu; Tokyo Fashion Week). Od 2001 roku współtworzy grupę szu szu razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 r). Parokrotnie był w gronie nominowanych do nagrody Paszporty Polityki.  Mieszka i pracuje w Warszawie.

Artysta pokazywał ostatnio swoje prace w ramach wystawy „Formy Nikicia” w  galerii Stolarska/Krupowicz Gallery przy ul. Puławskiej 22 na Mokotwie. Ci, którzy na nią nie zdążyli, mają szansę nadrobić zaległości. Część obrazów z ekspozycji przypominamy bowiem w naszej GALERII--->