Najpierw świat dowiedział się, że turniej Rolanda Garrosa, który miał się rozpocząć 24 maja, został przełożony na 20 września. Kolejny komunikat zmroził fanów tenisa w Anglii. Po raz pierwszy od II wojny światowej turniej na kortach Wimbledonu nie odbędzie się w tym roku. Wielki Szlem oznacza w tenisie zwycięstwo odniesione przez zawodnika lub zawodniczkę w jednym roku kalendarzowym w czterech najważniejszych międzynarodowych mistrzostwach: Australii (Australian Open), Francji (French Open), Anglii (Wimbledon) i USA (US Open).

Już od ponad 100 lat kibice i fani tenisa ziemnego obserwują rozgrywki na trzech kontynentach. Od lat 70. ubiegłego stulecia te cztery turniej określane są mianem Wielkiego Szlema. Każdy zawodnik z czołówki jest gotowy do walki na korcie przez wiele godzin, aby przejść do historii tenisa. Bo tylko zwycięstwo w jednym z turniejów jest przepustką do panteonu sławy. A sztuka zwycięstwa w jednym roku we wszystkich turniejach udała się w męskim tenisie tylko trzy razy. Po raz pierwszy dokonał tego Amerykanin Don Budge w 1938 roku. Mianem prawdziwego herosa tenisa możemy nazwać Australijczyka Rod Lavera, który zdobył Wielkiego Szlema dwukrotnie w 1962 oraz 1969 roku. Rytm obrotu karuzeli wyznaczają terminy ustalone przed wielu laty, których nic nie jest w stanie zmienić. Oprócz wojen i …światowych pandemii.

ZOBACZ: Koronawirus 2020: Odwołano wielką imprezę sportową. To pierwszy taki przypadek w historii!

Najważniejsze turnieje tenisa: Australian Open

Rozgrywany jest w trzecim i czwartym tygodniu stycznia na antypodach w Melbourne. Miejsce nosi nazwę ROD LAVER ARENA (wiemy na czyją cześć). Ten turniej jest najmłodszy. Jeżeli można tak powiedzieć o imprezie która odbywa się nieprzerwanie od 1905 roku pomijając lata 41-46, gdy świat pogrążył się w wojnie.

Przez wiele lat zdominowany był przez reprezentantów anglosaskiego świata. Do roku 1978 zwyciężali w nim tylko tenisiści czterech krajów Australii, Anglii, Nowej Zelandii i USA. Wyjątkiem jest słynny Francuz Jean Borotra, który w 1928 roku zdobył tytuł. Od 2020 roku absolutnym rekordzistą Australian Open jest Serb Novak Djokovic, który zdobył 8 tytułów mistrza Australii w ostatnich 13 latach.

Najważniejsze turnieje tenisa: French Open

Ten turniej rozgrywany jest w 3 i 4 tygodniu maja na kortach Rollanda Garrosa w Paryżu. Wystartował w 1891 roku, ale do 1924 roku mogli w nim stratować jedynie Francuzi. Międzynarodowa gra rozpoczęła się w roku 1925. Różni się od pozostałych nawierzchnią na której rozgrywane są mecze. Nawierzchnia ziemna, czyli czerwona ceglasta mączka, jaką wszyscy znamy z kortów w naszym kraju powoduje, że gra wymaga trochę innych umiejętności niż na kortach betonowych (USA, Australia).

Ten turniej preferuje graczy cierpliwych. Wymiany są zdecydowanie dłuższe i wymagana jest dokładność w grze. Triumfatorami na tych kortach byli przeważnie Europejczycy – w latach 20. i 30. XX wieku Francuzi, potem Niemcy, Anglicy, Szwedzi, a w ostatnich latach Hiszpanie. Ciekawostką jest fakt, że Pete Sampras, bezsprzecznie najlepszy tenisista lat 90., nigdy nie wygrał w Paryżu.

Najwięcej sukcesów w Paryżu ma swoim koncie absolutny dominator ceglastej mączki, hiszpański tenisista Rafael Nadal, który uzbierał już 12 tytułów Mistrza Francji.

Najważniejsze turnieje tenisa: Wimbledon

Turniej rozgrywany na trawiastych kortach w Londynie na przełomie czerwca i lipca jest najstarszym turniejem tenisowym. Początek tej historii sięga 1877 roku. Nawierzchnia na jakiej jest rozgrywany aż do ostatnich lat preferował styl serw-wolej. Korty są jednak od jakiegoś czasu zwalnianie, więc praktycznie nie obserwujemy już takiej gry. Mimo wszystko na trawie nie uświadczymy wymian przypominających te z Roland Garros czy Australian Open.

To nawierzchnia, która pomaga tenisistom z bardzo dobrym serwisem. Gra na niej wymaga olbrzymiego wyczucia piłki i szybkości decyzji. Kąt odbicia piłki jest niższy niż na innych kortach, a szybkość odbicia piłki po koźle jest najwyższa.

Anglicy utrzymują, że ich turniej również ze względu na wieloletnią tradycję jest najważniejszy. Znając upodobanie Anglików do tradycji nie dziwi nikogo fakt, że jeszcze niedawno obowiązywał w czasie turnieju biały strój bez żadnych ekstrawagancji. Również zachowanie publiczności jest tutaj inne niż na kortach w USA lub Australii. Można powiedzieć, że jest to świątynia tenisa.

Prawdziwym herosem turnieju wimbledońskiego jest Roger Federer, który w ostatnich dwóch dekadach zdobył 8 tytułów Mistrza Anglii.

Najważniejsze turnieje tenisa: US Open

Międzynarodowe Mistrzostwa USA to turniej tylko 4 lata młodszy od Wimbledonu. Rozgrywany jest na kortach Flashing Meadows w Nowym Jorku. Na początku września zjeżdżają do Nowego Jorku wszyscy najlepsi, by zakończyć sezon Wielkiego Szlema. W dotychczasowych turniejach Amerykanie triumfowali 87 razy i trzeba przyznać, że w każdej dekadzie pojawiają się nowi zawodnicy gotowi wygrywać turniej US Open. W latach 70. i 80. rywalizacja Johna McEnroe z Jimmy Connorsem rozpalała wyobraźnię kibiców. W latach 90. do historii przeszła rywalizacja Peta Samprasa z Andre Agassim.

Rekord zwycięstw w erze Opem należy do Rogera Federera, który zdobył 5 tytułów mistrza USA. Tytuł ten dzieli on z gwiazdami lat poprzednich, którzy mają tyle samo triumfów na koncie. Są to: Jimmy Connors i Pete Sampras.

Mistrzowie Wielkiego Szlema

Od kilkunastu lat karty w Wielkim Szlemie rozdaje Trzech Muszkieterów:

  • Roger Federer - 20 tytułów
  • Rafael Nadal - 19 tytułów
  • Novak Djokovic - 17 tytułów

Każdy z nich wygrał co najmniej raz we wszystkich turniejach, ale nigdy w jednym roku kalendarzowym. Novak Djokovic jako jedyny z nich i pierwszy od czasu Roda Lavera z 1969 roku zdobył cztery turnieje Wielkiego Szlema pod rząd, ale niekalendarzowo (dwa ostatnie turnieje w 2015 roku oraz dwa pierwsze z 2016 roku). To bez wątpienia największy wyczyn w historii ery Open. Tym bardziej, że Laver wygrał swojego szlema w mniej wymagających czasach (wtedy 3 turnieje z 4 były rozgrywane na trawie). Wyścig między tą trójką trwa i wielu zastanawia się, kto z nich przejdzie do historii tenisa jako ten najlepszy. Na początku XXI wieku liderem rankingu był Pete Sampras, który miał 14 triumfów i wydawało się, że długo będzie na tronie. Ale ci tenisiści podnieśli poprzeczkę na poziom wprost niebotyczny.

Obecna sytuacja z odwołaniem Wimbledonu i przesunięciem Rollanda Garossa nie jest na rękę naszym Muszkieterom… z powodu wieku. Najstarszy z tej trójki Federer kończy w tym roku 39 lat, Nadal 34, a Djokovic 33. Jeżeli pandemia będzie się przedłużała, to rok 2020 może być rokiem bez pozostałych turniejów. Trudno jest utrzymywać wysoką formę po 30-tce, szczególnie, że młode pokolenie wreszcie zaczęło się stawiać starym mistrzom i walczyć o swoje. Tak czy inaczej, żyjemy w czasach gdy możemy oglądać rywalizację trzech największych graczy w historii tenisa ziemnego. Ta sytuacja może się nie powtórzyć już nigdy...

---------

Wojciech Nieradzki - z wykształcenia ekonomista, spędził wiele lat w bankowości, ale i na korcie. Zarządzał największymi oddziałami bankowymi w Polsce. Wielokrotnie nagradzany za skuteczne zarządzanie. Wolne chwile spędza uprawiając sport i grając na gitarze. Miłośnik żagli i tenisa.​