Historia zegarków i zegarmistrzostwa dowodzi, że podczas tworzenia tych urządzeń nie trzeba się trzymać wytyczonych ścieżek. Tarcze zegarków powstawały w przeszłości z różnych materiałów – oprócz plastiku i metalu używano między innymi emalii i szlachetnych kamieni. Teraz firma Bovet udowodniła, że ostatnie słowo w kwestii zegarkowych innowacji jeszcze nie zostało powiedziane.

Założona 1 maja 1822 roku w Londynie przez Édouarda Boveta marka zaprezentowała bowiem zegarek, którego tarcza została stworzona z kryształów cukru. I choć u niektórych może to budzić skojarzenia z cukierkowymi „zegarkami” dla dzieci ze sklepów spożywczych, to sprawy są zdecydowanie bardziej skomplikowane. Opracowanie i doprowadzenie do odpowiedniego poziomu procesu tworzenia takiej tarczy trwał ponad dwa lata, a pomysł po raz pierwszy pojawił się w głowie Pascala Raffy’ego, który jest właścicielem firmy od dwudziestu lat.

Aby uczcić kobiety na całym świecie, Bovet przedstawia Miss Audrey Sweet Art z bardzo specjalną tarczą wykonaną z czystego cukru, czego nigdy nie robiono w długiej historii zegarmistrzostwa. Ten opatentowany proces, którego efekt nie ulega degradacji z upływem czasu lub nawet w ekstremalnych temperaturach, jest bardzo rzemieślniczy. Poszczególne kryształy cukru są barwione, a następnie umieszczane jeden po drugim, jak miniaturowy obraz. Rezultat jest niezwykle piękny.

– powiedział Raffy.

Aby stworzyć każdą tarczę, mistrz rzemieślnik używa cienkiej pęsety i mikroskopu oraz zręcznie dobiera kryształy o odpowiedniej wielkości do tarczy – muszą być na tyle niskie, aby po założeniu wskazówki nie zeskrobały drobinek cukru i nie spowodowały uszkodzenia. Po wybraniu kryształów artysta łączy je ze specjalnymi biodegradowalnymi farbami lakierniczymi, które zostały nałożone na pokrytą rodem mosiężną tarczę. Kryształy są delikatnie przesuwane, aby uzyskać ich kolor i głębię odcienia. Żadne dwa kryształy nie są dokładnie takie same, niektóre mają jednolity kolor, a inne są gradientowe. Cały proces tworzenia kryształów trwa około tygodnia. Jednak dobór ich, malowanie, umieszczenie na tarczy zajmuje więcej niż trzy godziny na jedną z nich, nie licząc czasu schnięcia.

Zegarek Miss Audrey Sweet Art jest sprzedawany za kwotę około 25 tysięcy dolarów.