Co to jest lubrykant?

Żel intymny, nazywany często lubrykantem lub nawilżaczem, to substancja występująca najczęściej w postaci żelu, której zadaniem jest nawilżenie miejsc intymnych w celu zmniejszenia nieprzyjemnego tarcia. Powoduje to zminimalizowanie lub uniknięcie uczucia bólu oraz uczynienie stosunku płciowego przyjemniejszym. Poza funkcją nawilżającą lubrykant może działać także stymulująco i przeciwzapalnie. Choć używanie lubrykantu dla wielu wciąż jest tematem tabu, to jednak konieczność zastosowania żeli intymnych nie powinna być powodem do wstydu. Jest wypadkową niezgodności pobudzenia, która objawia się występowaniem naturalnego nawilżenia w niewielkiej ilości lub zupełnym jego brakiem, pomimo obecnego podniecenia, na co wpływ może mieć wiek, stres czy choroby.

Brak odpowiedniego nawilżenia może wystąpić również podczas seksu z wykorzystaniem prezerwatyw. Warstwa lubrykantu z prezerwatywy może okazać się zbyt cienka i wyschnąć jeszcze podczas stosunku. Aby zmniejszyć towarzyszące temu uczucie bólu, warto skorzystać z dodatkowego nawilżenia. Sposób zastosowania żeli intymnych jest bardzo prosty. Wystarczy nałożyć go na miejsca intymne tuż przed rozpoczęciem zbliżenia. Konieczna do nałożenia ilość specyfiku zależy od wielkości naturalnego nawilżenia oraz od upodobań obojga kochanków.

Jaki jest najlepszy lubrykant?

Na rynku możemy spotkać szeroką gamę specyfików nawilżających. Ciężko stwierdzić, który z nich będzie najlepszy, ponieważ ostatecznie zależy to od sposobu, w jaki będzie stosowany. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto znać, aby dokonać właściwego wyboru.

Należy wiedzieć, iż żel traci swoje właściwości po trzech miesiącach od otwarciu opakowania. Po tym okresie jego konsystencja się zmienia, a żel zaczyna brzydko pachnieć. Po każdym użyciu produkt trzeba go szczelnie zamknąć. W użyciu najwygodniejszy będzie nawilżacz, który posiada pompkę umożliwiającą zachowanie właściwej higieny oraz uniknięcie zagubienia nakrętki.

Lubrykant - jaki wybrać?

Najbezpieczniejsze dla zdrowia będą specyfiki wyprodukowane na bazie wody, ponieważ to ona stanowi podstawę naturalnej wydzieliny miejsc intymnych. Powinny też być bezwonne i bezbarwne. Lubrykanty najczęściej są dostępne w aptekach. Zastosowanie produktu tego rodzaju umożliwia uniknięcie reakcji alergicznych, żel łatwo zmywa się ze skóry i nie uszkadza prezerwatywy. Ich podstawową wadą jest fakt szybkiego wysychania, więc może zaistnieć konieczność kilkukrotnego stosowania lubrykantu podczas jednego stosunku. Z tego też powodu preparaty intymne mogą okazać się rozwiązaniem niewystarczającym dla kobiet cierpiących na problemy z suchością pochwy. Żele wodne nie są odpowiednie do zabaw w wodzie, ponieważ łatwo się zmywają.

Lubrykanty: żele wodne

Żele wodne występują w wielu wersjach smakowych i zapachowych. Nie są one równie bezpieczne co preparaty naturalne, ponieważ w swoim składzie mogą zawierać cukier, który sprzyja występowaniu grzybów i bakterii oraz inne składniki podwyższające ryzyko infekcji intymnych.

Lubrykanty na bazie silikonu

Kolejną kategorią lubrykantów są produkty na bazie silikonu – ich zaletą jest wyższa trwałość i śliskość niż w specyfikach wodnych. Nie ulegają też szybkiemu wysychaniu i wchłanianiu, przez co można stosować je w mniejszej ilości. Są odpowiednie do stosunków analnych oraz zbliżeń w wannie  lub pod prysznicem. Nie uszkadzają prezerwatyw. Stanowią idealną alternatywę dla olejków do masażu – dobrze rozprowadzają się na skórze i dodatkowo ją nawilżenia. Dużą wadą preparatów z silikonem jest możliwość uszkodzenia silikonowych gadżetów, dlatego należy pamiętać by nie stosować ich jednocześnie. Tego typu lubrykanty są stosunkowo drogie i trudne do zmycia.

Lubrykanty na bazie oleju

Ostatnią z głównych kategorii lubrykantów są preparaty intymne produkowane na bazie oleju. Dają one zadowalający efekt nawilżenia i natłuszczenia oraz mogą byś stosowane do masażu całego ciała. Ważną informacją jest to, iż oleje źle wpływają na lateks i sztuczne tworzywa, więc należy unikać ich stosowania w towarzystwie prezerwatyw.

Lubrykanty - różne rodzaje

Oprócz podstawowych grup żeli intymnych można wyodrębnić specjalne rodzaje dedykowane do konkretnego zastosowania. Są to:

  • lubrykanty hybrydowe (łączące w sobie zalety preparatów wodnych i silikonowych),
  • lubrykanty analne,
  • lubrykanty smakowe,
  • lubrykanty rozgrzewające i chodzące,
  • lubrykanty organiczne (wyprodukowane z naturalnych składników pochodzenia roślinnego),
  • lubrykanty regeneracyjne i przeciw infekcjom.

Czym zastąpić lubrykant?

Alternatywą dla lubrykantu pochodzącego ze sklepowej półki mogą być produkty kuchenne takie jak olej, olejki albo zwykłe masło. Nie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ produkty tego typu nieprzyjemnie smakują i pachną oraz mogą być przyczyną infekcji okolic intymnych. W przypadku braku żelu intymnego najlepszym zastępstwem będzie po prostu stosowanie śliny.