Spienianie mleka: automatyczne spieniacze

To idealny gadżet dla miłośników mlecznych kaw, którzy cenią sobie szybkość i łatwość przygotowania napoju. Na rynku dostępnych jest wiele modeli elektrycznych spieniaczy, które świetnie radzą sobie z nadawaniem mleku aksamitnej struktury. Zaletą tych urządzeń jest fakt, że nie wymagają obsługi w czasie procesu spieniania i pozwalają w tym czasie zająć się przygotowywaniem kawy. Dużym plusem jest też powtarzalność procesu spieniania, który pozwala nauczyć się robienia idealnej mlecznej kawy. Elektryczne spieniacze zajmują jednak nieco miejsca w kuchni, więc polecamy je szczególnie osobom, które dysponują większymi blatami i stołami. Za atut z pewnością można uznać także wygodę mycia, która wymaga jedynie przepłukania zimną wodą naczynia bezpośrednio po użyciu. 

Spienianie mleka: ręczne spieniacze

To jedne z tych urządzeń, które zaskakują swoimi możliwościami. Wiele modeli mieści się w jednej dłoni, a mimo to potrafią przygotować idealnie spienione mleko do porannej cafe latte czy cappuccino. Należy jednak zwrócić uwagę, że inaczej niż w przypadku automatycznych spieniaczy, dużo zależy od umiejętności i cierpliwości obsługującego. Nadanie mleku odpowiedniej konsystencji wymaga nieco treningu, a uzyskanie idealnej struktury można próbować latami. Największą zaletą tych urządzeń jest niewielki rozmiar, a także przystępna cena, która sprawia, że ich zakup nie nadwyręży kieszeni fana kawy. 

Spienianie mleka: French press

Choć pierwotnie to proste urządzenie zostało wymyślone jako zaparzacz do kawy i herbaty, świetnie sprawdzi się także w roli spieniacza do mleka. Wystarczy wlać zimne mleko do środka, przymknąć pokrywę i rytmicznie unosić i opuszczać wmontowane sitko. Już po kilkudziesięciu sekundach powinniście zauważyć, że mleko zaczyna nabierać aksamitnej struktury. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników uniwersalnych rozwiązań. Kupując jedno naczynie zyskuje się dwie zupełnie nowe funkcje. 

CZYTAJ TEŻ: Jak woda wpływa na smak kawy?

ZOBACZ: Najlepszy przepis na ochłodę? Kawa na zimno!

ELLE MAN POLECA: Jak wybrać kawę specialty, czyli opakowanie prawdę ci powie