Gry planszowe: IQ Twist

Jedno z moich najnowszych odkryć w świecie gier. Podczas krótkiego urlopu w górach, znajoma wyjęła z plecaka małe plastikowe pudełko pełne kolorowych elementów i zapytała, czy miałbym ochotę pogłówkować. Gra nie wyglądała intrygująco, ale starałem się nie podchodzić z uprzedzeniem. Szybko okazało się, że „IQ Twist" to naprawdę doskonała rozrywka. Zadaniem graczy jest ułożenie wszystkich klocków w opakowaniu tak, by szczelnie wypełniały planszę. Zadanie utrudniają pionki, które przed rozpoczęciem ustawiamy w narzuconych miejscach. Za najlepszą rekomendację niech robi fakt, że kilkukrotnie złapałem się na tym, że sprawdzam w instrukcji czy zadanie jest na pewno wykonalne. 

Gry planszowe: Blokus

Czym jest „Blokus"? Wyobraźcie sobie klasycznego Tetrisa, tylko na horyzontalnej planszy, a potem dodajcie do niego element rywalizacji. Brzmi świetnie, prawda? To gra będzie doskonałym przerywnikiem od codziennej monotonii. Rozgrywka zajmie około 15-20 minut i pozwoli oderwać się od przyziemnych problemów i stresów. To także doskonały sposób na ćwiczenie wyobraźni przestrzennej – klocki należy układać w wolnych miejscach na planszy tak, by zmieścić wszystkie swoje klocki i uniemożliwić ułożenie kompletu przeciwnikowi. 

Gry planszowe: Quoridor

Coś dla wytrawnych logików. Zadanie na pierwszy rzut oka wydaje się proste – przesuń swój pionek na drugą stronę planszy. Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak zmierzenie się z przeciwnikami, którzy tradycyjnie będą rzucać wam kłody pod nogi. Dokładnie rzecz ujmując – ścianki. Podstawą do wygrania partii w „Quoridor" jest sprytne blefowanie i pozostawianie sobie więcej niż jednej drogi ucieczki. Uwaga – gra może „zagotować" wasze mózgi!

Gry planszowe: Ubongo

„Ubongo" w języku suahili oznacza „mózg" i nazwa tej gry nie jest przypadkowa. Jeśli chcecie osiągnąć w niej sukces, naprawdę będziecie musieli wysilić swój umysł. Po wylosowaniu łamigłowki, należy jak najszybciej ułożyć elementy na planszetce, tak by zakryć wszystkie białe pola. Komu uda się pierwszemu, ten wygrywa. Wielką zaletą tej gry jest fakt, że dorośli mogą swobodnie grać w nią z dziećmi. Jest tylko jedno „ale" – czasem będą musieli liczyć się z porażką. 

CZYTAJ TEŻ: Zbliża się weekend! Te 4 gry planszowe świetnie sprawdzą się na imprezie

ZOBACZ: Gry dla moli! Oto 4 gry planszowe inspirowane książkami i komiksami

ELLE MAN POLECA: W kosmosie nie ma miejsca na potknięcia – recenzja gry planszowej „New Frontiers”