W 1928 roku Wydział Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Komunikacji opracował program gruntownych zmian polskiej komunikacji lotniczej, którego celem i skutkiem była likwidacja wszystkich prywatnych firm lotniczych w Polsce. W ich miejsce, 29 grudnia 1928 utworzono jedno państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo o nazwie Linje Lotnicze LOT Sp. z o.o. LOT faktyczną działalność rozpoczął 1 stycznia 1929 r., a jego bazę stanowiło lotnisko mokotowskie w Warszawie. Pierwszym dyrektorem PLL LOT został pilot mjr. Tomasz Turbiak, a od 1930 mjr. Wacław Makowski, który pełnił tą funkcję do września 1939 roku.

PLL LOT kończy 90 lat

Pierwszą flotę PLL LOT stanowiło 21 samolotów pasażerskich: 15 sztuk Junkersów F 13 i 6 sztuk Fokkerów F.VIIa/1m. Od 1 stycznia 1929 realizowano loty na sześciu trasach krajowych: Warszawa–Łódź–Poznań, Gdańsk–Warszawa, Warszawa–Lwów, Warszawa–Katowice, Warszawa–Bydgoszcz, Katowice–Kraków oraz jednej międzynarodowej: Katowice–Brno–Wiedeń. 1 kwietnia 1930 uruchomiono trasę do Bukaresztu z lotniska mokotowskiego, a kolejnymi kierunkami były: Ateny, Bejrut i Helsinki.

Na ogonach pierwszych Fokkerów F.VII i Junkersów F13 pojawił się zaprojektowany przez Tadeusza Gronowskiego żuraw – symbol polskiego przewoźnika, który dziś zdobi m.in. używane przez LOT Dreamlinery. Obecnie LOT jest jedną z 12 najstarszych linii lotniczych na świecie.

Historia Polskich Linii Lotniczych w plakatach - wystawa

Przez 90 lat istnienia PLL LOT światło dzienne ujrzało ponad 100 oryginalnych plakatów reklamowych, zaprojektowanych przez wybitnych artystów, należących do cenionej na świecie Polskiej Szkoły Plakatu, w tym m.in. Janusza Grabiańskiego, Tomasza Rumińskiego, Macieja Hibnera i Janusza Stannego.

Z okazji 90-lecia linii, PLL zorganizowały wystawę historycznych plakatów LOT-u. Te można oglądać w Galerii Południowej w siedzibie Centrum Olimpijskiego w Warszawie do 14 lutego 2019 r. Dwadzieścia z nich znajdziecie w naszej GALERII---> Po resztę musicie się pofatygować na ulicę Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie. A jest po co!