Lionel Messi: kariera

Messi rozpoczął juniorską karierę w argentyńskich klubach Grandoli i CA Newell's Old Boys. Do Barcelony trafił już jako nastolatek. Początkowo występował w drugiej drużynie FC Barcelona B. Bardzo szybko jednak wywalczył sobie pozycję i miejsce w głównym składzie. Messi nie miał jeszcze 20 lat, a już występował i strzelał gole dla pierwszej drużyny Dumy Katalonii.

Argentyńczyk od 2004 roku występuje w składzie FC Barcelona. Na przestrzeni kilkunastu sezonów rozegrał w drużynie ponad 700 spotkań, strzelając jak dotąd przeszło 600 bramek i asystując aż 254 razy. Te imponujące statystyki przyczyniły się do wielu sukcesów indywidualnych i klubowych. 

Lionel Messi osiągnął ze swoim klubem szereg sukcesów. Był wielokrotnym mistrzem Hiszpanii, sięgał po Puchar i Superpuchar Hiszpanii. Na arenie europejskiej czterokrotnie zdobył Puchar Mistrzów (2005/06, 2008/09, 2010/11, 2014/15), jest też zdobywcą Superpucharu Europy. Trzykrotnie wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata. Mało który piłkarz może pochwalić się takimi osiągnięciami. 

Piłkarz został również wielokrotnie wyróżniony indywidualnie. Kilkukrotnie zdobył Złotą Piłkę, był wyróżniany przez FIFA, UEFA i plebiscyty sportowe w Argentynie. Messi to również sześciokrotny zdobywca korony króla strzelców hiszpańskiej Primiera Division oraz pięciokrotny najlepszy asystent ligi. Dzięki tym wynikom Argentyńczyk już dawno przeszedł do historii światowego futbolu.

Wrażenie robi również kariera reprezentacyjna Messiego. Argentyńczyk rozegrał dla kraju 138 spotkań od 2004 roku. Strzelił w nich 70 goli. Z drużyną narodową zdobył m.in. wicemistrzostwo świata (2014) oraz wicemistrzostwo Copa America (2007, 2015, 2016). W 2019 roku zajął z reprezentacją 3. miejsce na tym turnieju.

Messi jest piłkarzem, który ma na swoim koncie liczne rekordy sportowe:

  • najwięcej goli w jednym sezonie i roku kalendarzowym,
  • najwięcej goli dla FC Barcelona,
  • najwięcej goli dla Argentyny,
  • najwięcej goli w derbach Barcelony,
  • najwięcej asyst dla Barcelony,
  • najwięcej hat-tricków w historii Primiera Division,
  • najwięcej Złotych Piłek,
  • najwięcej Złotych Butów.

Lionel Messi: zarobki

Messi należy do czołówki najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie. Jego pensja stopniowo wzrastała w ciągu lat. Obecnie Argentyńczyk zarabia ponad 100 milionów dolarów rocznie. Na ostatniej liście Forbesa, jeśli chodzi o najlepiej zarabiających sportowców świata, uplasował się na trzecim miejscu z kwotą 104 mln dolarów – wyprzedzili go jedynie Cristiano Ronaldo oraz Roger Federer (odpowiednio o mln i dwa mln $). To imponująca kwota, o jakiej mogą pomarzyć inne gwiazdy piłki nożnej. Dla porównania Robert Lewandowski zarabia ok. 20 milionów euro brutto rocznie.

Łatwo obliczyć, że w ciągu jednej godziny Messi zarabia więcej, niż wielu Polaków po kilku miesiącach pracy. Imponujące zarobki są oczywiście efektem znakomitej gry piłkarza i jego niegasnącej popularności.

Lionel Messi: rywalizacja z Ronaldo

Rywalizacja Messiego z inną gwiazdą światowego futbolu – Cristiano Ronaldo – jest obiektem zainteresowania fanów i ekspertów od wielu lat. Obaj piłkarze uchodzą od dawna za największe gwiazdy futbolu. Obaj też starają się zawsze grać na najwyższych obrotach, walcząc o sukcesy drużynowe i jak najlepsze wyniki indywidualne. 

Konfrontacja między piłkarzami była szczególnie zacięta w okresie, gdy obaj reprezentowali barwy dwóch najsłynniejszych, a zarazem najbardziej rywalizujących ze sobą hiszpańskich klubów. Każdy na swój sposób – Messi w Barcelonie, a Ronaldo w Realu Madryt (2009-2018) – starał się o osiągnięcie jak najlepszych wyników klubowych i indywidualnych. W tej rywalizacji raz górą był Messi, a raz Portugalczyk. 

Lionel Messi: informacje

Ile lat ma Lionel Messi? Argentyńczyk przyszedł na świat 24 czerwca 1987 roku. Niedawno skończył 33 lata, jednak mimo wieku nadal utrzymuje wysoką formę i czaruje fanów swoją wspaniałą grą.

Lionel jest niskim piłkarzem. Choć mierzy 169 cm, to potrafił niejednokrotnie udowodnić, iż znakomicie gra w powietrzu. Jest też bardzo szybki i zwinny, co od lat wprawia w osłupienie nawet najlepszych obrońców przeciwnych drużyn. 

Messi jest fanem tatuaży. Wiele z nich ma dla niego osobiste znaczenie i jest związanych z jego rodziną, miejscem urodzenia oraz samą Barceloną, w której spędził najlepsze lata swojego życia. Niektóre tatuaże bywały w przeszłości obiektem krytyki, jak np. czerwone usta powyżej pachwiny, które wytatuował sobie na cześć żony. 

Lionel Messi: żona, dzieci

Messi ceni sobie rodzinne życie. Od 2009 roku jego wybranką życiową jest o rok młodsza Antonella Ruccuzzo, z którą pobrał się 30 czerwca 2017 roku.

Para doczekała się synów. W listopadzie 2012 roku na świat przyszedł Thiago. Kilka lat później, we wrześniu 2015 r., Messi i Antonella doczekali się drugiego syna – Mateo. Z kolei dwa lata temu, w marcu 2018 r. urodził się kolejny chłopiec, Ciro.

Choć Messi rzadko pokazywał publicznie zdjęcia ze swoimi bliskimi, to w ostatnich latach pojawiło się sporo fotografii, na których możemy zobaczyć Argentyńczyka w otoczeniu swojej szczęśliwej rodziny. Sam Messi publikował tego rodzaju zdjęcia na Instagramie.

Lionel Messi: gdzie mieszka?

Informacje o Messim bywają skrzętnie ukrywane przed dziennikarzami i fanami, jednak na temat życia Argentyńczyka wiadomo bardzo wiele. Znane jest na przykład jego miejsce zamieszkania.

Messi żyje na co dzień w jednym z najbardziej ekskluzywnych, a zarazem dyskretnych regionów Katalonii – w miejscowości Bellamar. Dom Messiego znajduje się zaledwie 10 km od lotniska i ok. 15 km od stadionu Camp Nou. 

W Bellamar Messi nie może narzekać na brak wygód. Do dyspozycji ma piękną, położoną pośród wzgórz, rezydencję, basen, boisko i plac zabaw. To idealne miejsce dla całej jego rodziny. 

Lionel Messi: ciekawostki

Kariera Messiego sama w sobie jest niezwykle pasjonująca. Warto jednak znać kilka dodatkowych ciekawostek z jego życia: