W cyklu „Mały słownik pojęć zegarkowych” zajmiemy się objaśnianiem tych właśnie pojęć. Wierzymy, że dzięki temu każdy z czytelników będzie w stanie zwiększyć swoją wiedzę na temat niewątpliwie fascynującego świata zegarków.

Czym jest linia paryska?

Linia paryska nie jest elementem ani formą zdobienia zegarka (w przeciwieństwie do chociażby wspomnianej w jednej z poprzednich części Słownika pieczęci genewskiej), a dość archaiczną ze współczesnego punktu widzenia jednostką miary. Stosowano ją w Europie w XVII i XVIII wieku, a że świat zegarków jest mocno osadzony w tradycji, to jest w nim w użyciu do dziś i służy między innymi do mierzenia średnic mechanizmów zegarkowych. 1 linia paryska odpowiada 1/12 cala, czyli 2,256 mm. Dałoby się łatwiej? Pewnie tak, ale oznaczałoby to odejście od tradycji.

Co to jest gnomon?

Kolejne pojęcie, które wywodzi się z czasów dawnych. I to dosłownie, bo aż ze starożytności. Gnomonami określa się bowiem najbardziej tradycyjne ze wszystkich zegarów, czyli te słoneczne. Używano ich już w Babilonie - służyły ówczesnym astronomom do odwzorowywania ruchów Słońca na niebie. Formę imponujących rozmiarowo obelisków gnomony przybrały w starożytnym Egipcie, a swoją stosowaną do dziś nazwę zawdzięczają Grekom. W języku greckim „gnomon” to bowiem nic innego, jak po prostu „wskazówka”.

Gdzie znajduje się koperta w zegarku?

Element, który znajdziemy zarówno w zegarkach kieszonkowych, jak i naręcznych. Koperta to zewnętrzna część zegarka, która pełni dwie funkcje: ochronną oraz estetyczną. Aby odpowiednio chronić zegarek przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także działaniem na przykład wilgoci oraz kurzu i pyłu, producenci sięgają po trwałe materiały - tarcza zegarka najczęściej jest zabezpieczona odpornym na uderzenia szkłem szafirowym, a pozostałe elementy koperty mogą być wykonane ze stali szlachetnej, ale także ceramiki (jak w przypadku zegarków RADO), ale też innych metali, jak choćby tytan lub tantal.