Steve McQueen to jeden z tych aktorów, do których słowo ikoniczny pasuje jak ulał. W końcu to nie przypadek, że ktoś zyskuje przydomek „The King of Cool”. Jedną z najbardziej znanych ról McQueena jest występ w filmie „Afera Thomasa Crowna”. Tam aktor nie tylko był zabójczo ubrany, ale nosił też niesamowite, dziś już klasyczne okulary Persol 714. Wydaje się, że trudno jest ulepszyć ten model, ale tego wezwania podjął się internetowy sklep Eyegoodies.

Efekt? Person 714SM X Custom Projects, Black Ice. Ten limitowany projekt może pochwalić się jednymi z najbardziej zaawansowanych technicznie soczewek na świecie: czarnymi polaryzacyjnymi szkłami, wykonanymi przez światowej sławy japońskiego producenta Nikon. Soczewki wykończono niestandardowym, wielowarstwowym lustrem Black Ice, aby zapewnić najostrzejszą ostrość widzenia nawet w najtrudniejszych warunkach.

Nie będzie żadnym zaskoczeniem, że składane Persol Black Ice wyprzedały się dosłownie chwilę po tym, jak pojawiły się w sklepie Eyegoodies. Ich cena wynosiła 420 dolarów (ok. 1612 zł). Jeżeli ktoś będzie szczególnie zdeterminowany, to zapewne znajdzie gdzieś te okulary, choć prawdopodobnie z dużo wyższą ceną. Ale podejrzewamy, że Eyegoodies dorobi kolejne sztuki, bo to bez wątpienia opłacalny interes. W końcu niejeden facet chce się poczuć jak Steve McQueen.

Okulary McQueena i Jamesa Bonda

Wracając jeszcze do oryginalnych okularów przeciwsłonecznych Persol 714, które nosił Steve McQueen w „Aferze Thomasa Crowna”, to warto wspomnieć, że w 2006 roku zostały one sprzedane na aukcji za więcej niż 70 tysięcy dolarów. W zeszłym roku Persol odtworzył je, wypuszczając limitowaną edycję (zaledwie 100 sztuk). Oczywiście McQueen to nie jedyny słynny aktor, który sprawił, że okulary Persola zapisały się w historii kina i mody. Innym przykładem jest model PO3225S, które miał na sobie Tom Cruise w filmie „Koktajl” z 1988 roku.

Na osobną wzmiankę zasługuje oczywiście James Bond. W „Casino Royale” Daniel Craig nosił dwa modele (2244 i 2720). Również Pierce Brosnan przywdziewał je w „GoldenEye” (2611-S) oraz „Śmierć nadejdzie jutro” (specjalnie zaprojektowany dla filmu model 2672).