GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

„Jak ja ich kochałem” Jerzy Antczak

Wydawnictwo AxisMundi

Są takie życiorysy, które układają się w scenariusz filmowy, taki z pewnością piszę życie Jerzemu Antczakowi, wybitnemu polskiemu reżyserowi, twórcy epickich "Nocy i dni". Z okazji 90. urodzin Pan Jerzy obdarował nas właśnie monumentalną książką, będącą zapisem wspomnień tych prywatnych i tych z planów filmowych. Czyta się te zapiski tak jakby się oglądało wspomniane epickie kino, pełno tu wzruszeń, radości, szczerych wyznań rozpisanych na setkach stron. To opowieść o człowieku, który stworzył film, który po półtora roku od premiery zobaczyło 23 miliony widzów w samej Polsce, filmu, który nagrodzono w Gdyni, Berlinie, nagrodzono Oscarem, filmu, którym zachwycał się Frank Capra,  George Cukor, a prestiżowy New York Times napisał: "Ci którzy wątpili, że kiedykolwiek powstanie drugie Przeminęło z wiatrem powinni zobaczyć nowy film Noce i dnie". Dalej to opowieść o zwykłym człowieku, który stanął w Ameryce i zamarzył, a potem ten amerykański sen się spełnił i trwa do dziś. Człowieku wrażliwym na literaturę, słowo, obraz, piękno, piękno kobiety, tej najważniejszej, aktorki Jadwigi Barańskiej. Czytajcie to piękne wyznanie miłości do życia, czytajcie dniami i nocami.

GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

Leszek Możdżer – KOMEDA. Nim wstanie dzień

Choć rok 2020 od 1956 dzieli niemal siedem dekad, choć zmienił się trochę język muzyczny, moment, gdy spotykają się dwa, jakże odległe, pokolenia polskiego jazzu i odmienne temperamenty – Leszek Możdżer i Krzysztof Komeda – jest dla melomana niezwykłym przeżyciem. Jak pisali krytycy, Możdżer „składa hołd twórcy »Astigmatic« w wielkim stylu, bo bez zadęcia i kombinowania przekazuje słuchaczom swoją wizję Komedy, która jest czymś znacznie więcej niż osobistą interpretacją jego utworów. Komeda Możdżera to dźwięki i echo wspaniałego pokolenia, które odkrywało po raz pierwszy w Polsce jazz”. „Memory of Bach” to utwór, który Sekstet Komedy wykonywał na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Za organizację festiwalu odpowiadał komitet artystyczny pod przewodnictwem Leopolda Tyrmanda. To było pierwsze takie wydarzenie powstałe na fali politycznej odwilży; zaangażowały się w nie późniejsze wybitne postaci kultury polskiej. Sześćdziesiąt lat od tego wydarzenia dzisiaj Możdżer dotknie twórczości Komedy, koncert transmitowany o 20.00 na kanale YouTube.

 

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

„Kolekcjach Muzeum Warszawy”

Muzeum Warszawy

Wystarczy jedno klikniecie, by przejść w świat sztuki. Oto Muzeum Warszawy udostępnia swoje zbiory w cyfrowych „Kolekcjach Muzeum Warszawy”. Już 26 listopada na stronie internetowej instytucji na odkrycie czekają obiekty, artykuły i pokazy tematyczne, które opowiadają niezwykłą historię stolicy. Na początek Warszawa oczami jednego z najwybitniejszych fotografów w ramach projektu „Warszawa Edwarda Hartwiga – cyfrowe opowieści”. Wizyta w Muzeum Warszawy to okazja do zobaczenia ponad 7000 eksponatów, w których kryje się wielowątkowa opowieść o mieście snów. To historie ludzi, miejsc i wydarzeń, które wpłynęły na jej współczesny charakter. Pierwsza odsłona portalu to wybór obiektów z każdej kolekcji, włącznie ze zbiorami oddziałów Muzeum Warszawy – Muzeum Farmacji i Muzeum Drukarstwa. Katalog obejmuje m.in. malarstwo, grafikę, fotografię, ubiory, biżuterię i galanterię, pamiątki historyczne czy przedmioty codziennego użytku.

GÓRECKI NA WEEKEND: TEATR

„2020 Burza" reż. Grzegorz Jarzyna

TR Warszawa

Teatr nie ma łatwo w czasach pandemii, walki z wirusem, władzą i wszystkimi tymi małymi ludźmi, którzy uważają go za fanaberię. A jednak teatr jak żadna inna dziedzina sztuki ma siłę, wtrącając się do rzeczywistości. Takim teatrem na początku tego wieku był teatr Grzegorza Jarzyny, reżysera moich ukochanych spektakli „Psychosis 4:48" oraz "Uroczystość". Dziś na platformie TR Online odbędzie się premierowy pokaz internetowy spektaklu "2020: Burza" według scenariusza Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek, oczywiście napisany na motywach "Burzy" Williama Szekspira. Jak zapewniają twórcy  to prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku. Trzymam kciuki nie tylko za prawdziwy teatr, którego mi brakuje, ale i samego Grzegorza Jarzynę, który od lat też gdzieś ukryty za chmurami.