Kolekcjoner samochodów marki Lamborghini, którego nazwiska oczywiście nie ujawniono, zgłosił się kilka lat temu do producenta kultowych pojazdów z prośbą o odbudowanie modelu Countach LP500. Prototypu, który w 1971 roku został zniszczony podczas testów zderzeniowych (warto wspomnieć, że Countach na drogi wyjechał w 1974 roku). Ponieważ klient poinformował, że jest w stanie zapłacić za pojazd każdą sumę, firma Lamborghini podjęła się jego odtworzenia.

Właśnie pojawiła się informacja, że prace zostały zakończone. Przygotowanie LP500 zajęło inżynierom i specjalistom około 25 tysięcy godzin, które poświęcili na analizowanie wszystkich elementów konstrukcji z lat 70., a następnie ich odtwarzanie. Pojazd trafił już do kolekcji i stanął obok innych zabytkowych pojazdów marki Lamborghini.

Lamborghini Countach LP500 z 1971 roku wyposażono w 12-cylindrową jednostkę napędową, natomiast nadwozie polakierowano żółtym lakierem Giallo Fly Speciale. Jak się okazuje, największym problemem okazały się... opony.

Pirelli pomogło zrealizować marzenie

Prototyp pojazdu, który został zniszczony w czasie testów zderzeniowych, wyposażony był w opony Pirelli Cinturato CN12. Trzy lata później, gdy Countach, w końcu trafił do produkcji, zdecydowano się na montaż opon o innej specyfikacji. O CN12 wszyscy już dawno zapomnieli, ale po 50 latach – bo tak zażyczył sobie zamawiający – ponownie musiano przygotować komplet opon.

Inżynierowie Pirelli podjęli się tego zadania. Przeanalizowali archiwum Fundacji Pirelli, gdzie znaleźli wszystkie niezbędne dane, które umożliwiły im stworzenie jeszcze jednego kompletu CN12. Co ciekawe, przednie opony miały rozmiar 245/60 R14, natomiast tylne 265/60 R14. Dokładnie tak jest w odbudowanym właśnie modelu Lamborghini Countach LP500.

Ostatecznie firma Lamborghini wyprodukowała 1983 egzemplarze Countach w różnych wariantach. Nie ma wątpliwości, że odbudowane LP500 jest modelem wyjątkowym na skalę całego świata. Właściciel poinformował, że pojazd będzie można zobaczyć już niedługo – podczas Concorso d’Eleganza Villa d’Este.