16 lipca 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 wystartował z przylądka na Florydzie. Po czterech dniach wylądował na Księżycu i dokonał przełomu w dziejach ludzkości. Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Srebrnej Planecie i wypowiedział swoje słynne słowa - To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Aby uczcić tą piękną rocznicę, NASA wraz z Instytutem Smithsonian zleciło polskiemu star-upowi Immersion zaprojektowanie aplikacji, dzięki której każdy z nas będzie mógł przeżyć lądowanie na Księżycu na własnej skórze. Apollo’s Moon Shot, bo tak brzmi jej nazwa, wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do jak najlepszego odwzorowania przebiegu wydarzeń z 20 lipca 1969 roku. 

CZYTAJ TEŻ: Kosmiczna godzina, czyli o tym, jak ELLE MAN (prawie) wylądował na Księżycu

- Aplikacja Apollo’s Moon Shopt AR jest naszym pierwszym eksperymentem z rozszerzoną rzeczywistością, który pozwala widzowi doświadczyć na własnej skórze programu Apollo w bardzo oczywisty sposób. Chcieliśmy oddać te wydarzenia możliwie najwierniej faktom - powiedział Charles Pole, wiceprezes Instytutu Smithsonian.

Aplikacja nie powstałaby, gdyby nie ogromne wsparcie NASA:

- NASA dało nam dostęp do historycznych materiałów, takich jak zdjęcia, czy nagrania z lądowania na księżycu, które stały się częścią naszej aplikacji. Co więcej, postanowiliśmy wykorzystać niektóre z nich w poszczególnych sekwencjach. Przykładowo, podczas startu rakiety, w tle będziemy mogli usłyszeć prawdziwe nagrania rozmów kosmonautów - powiedział Piotr Baczyński z Immersion. 

CZYTAJ: Omega świętuje 50. rocznicę lądowania na Księżycu. Jak to robi w Polsce? [GALERIA]

Technologia AR umożliwi nam wykonać spacer z Neilem Armstrongiem po powierzchni Srebrnej Planety i pozwoli zgłębić tajemnice misji. Takie projekty to my lubimy!