GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

Adam Nowak & Akustyk Amigos „Pół płyty”

Agora Music

Adam Nowak lider zespołu Raz, Dwa, Trzy jest na polskiej scenie muzycznej największym malarzem nastroi i emocji. Nie ma drugiego takiego impresjonisty, z którym można by do rana upijać się na przemian ze smutku, radości i wzruszenia. W nasze dłonie, a właściwie do naszych uszu trafia właśnie jego nowa propozycja, muzyka nagrana wspólnie z Akustyk Amigos. W tej prostej (to wielka wartość!) balladzie gitarowej, balladzie wagonowej tego kraju, w której przebłyskują różne tempa i nastroje snuje się opowieść opartą na ujętym słowie, które nie potrafi wymknąć się nam z głowy.

To niezwykle dojrzały dialog Nowaka z słuchaczami, których nawołuje na w pełni autorskim materiale a„Pół płyty” do spojrzenia w dobrą stronę. To budujący, momentami dosadny komentarz rzeczywistości, w której pełno absurdu, racji i tatuaży w kościołach. Potrzebne to słowa. Potrzebne jak stos czerwonych maków. Słowa, które dzisiaj jakby zapominane, martwe.

GÓRECKI NA WEEKEND:WYSTAWA

„Moje różne zdjęcia”

Wirtualna wystawa  autorstwa Krystyny Gnass

Czas taki, że to co kiedyś namacalne staje się dostępne tylko za szybą, za szybą ekranu komputera, telefonu. Przenosimy się do sieci, przenosimy także dlatego, żeby przetrwać. W tym dziwnym czasie zapraszam was na wystawę... do Internetu. Oto wirtualna wystawa zdjęć Warszawy lat 50., autorstwa Krystyny Gnass, kobiety, babci, której wnuczka Karina Dudzińska po jej śmierci oddaje hołd, pamięć, szacunek. Wystawa powstała po tym jak młoda kobieta znalazła w szafie babci koperty podpisane „Moje różne zdjęcia", a w nich negatywy czarno-białych zdjęć Warszawy z lat 50. i 60., które Pani Krystyny wykonała po ukończeniu nauki w technikum fotograficznym pod okiem prof. Mariana Dederki. I jest to istna perła w tym zakłamanym Instagramie, Opowieść głęboka, wzruszająca, przede wszystkim  prawdziwa, tworzona z pasji i chęci uchwycenia małych radości. Oto wirtualna wystawa opowiadająca o świecie, w którym nie ważna była ilość lajków, zasięgi, komentarze, walka z hejtem tylko przekaz, tego świata i tej Warszawy ze zdjęć już nie ma.

GÓRECKI NA WEEKEND: OPERA

„Miranda” reż Katie Mitchell

Opera Comique

Maria Callas mówiła, że bez sztuki istnienie nie ma sensu, życie nie ma sensu i nietrudno się z diwą operową nie zgodzić. Dlatego chociaż w Polsce Opery zamknięte chciałbym wam polecić dostępną na platformie europejskiej telewizji Arte rewelacyjną inscenizację „Mirandy” według Szekspira, z muzyką Henry’ego Purcella wystawioną w 2017 roku w paryskiej Opera Comique. To doskonała kontynuacja „Burzy” brytyjskiego dramaturga, stworzona i wyreżyserowana przez jedną z najciekawszych współczesnych reżyserek Katie Mitchell, która w Polsce w Teatrze Wielkim zrealizowała w 2018 operę „Peleas i Melizanda".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Opéra Comique (@opera_comique) Lis 7, 2019 o 4:48 PST

Oto opowieść o małym angielskim miasteczku, w którym na pogrzebie tytułowej Mirandy zbiera się rodzina. Dla jej dzieci i męża sieć czasu jest rozdarta. Jednak przeszłość i teraźniejszość łączą się, gdy mówią o kobiecie, którą była. Ich codzienne życie ogarnia fala emocji i wspomnień. A Mitchell po raz kolejny udowodniła, że w operze jest malarką.

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

HT House Boats

hthouseboats.com

Dopóki można jeszcze podróżować i przemieszczać się po kraju proponuje wam odpoczynek wśród natury i na głębokich wodach, gdzieś poza sezonem, gdzieś gdzie nie trzeba liczyć upływających minut i odhaczać kolejnych spotkań na mieście, gdzieś gdzie panika medialna i niepokój odchodzą na moment w niepamięć. Oto na północy Polski, w mieścinie Unieście znajdują się domy na wodzie, House Boats. Bardzo solidnie wykonane domy na wodzie, które pozwolą wam na upragnioną ciszę.

Na miejscu prywatna sauna, wanna, w której można się pluskać z kim tylko sobie wymarzymy, do tego prywatna motorówka, kajaki no i niezepsuta niczym przestrzeń. Co ważne teren jest ogrodzony, więc nie ma mowy o przypadkowych, nieproszonych gościach, którzy mogliby nam zepsuć odpoczynek. To jest bardzo uczciwie zrobione miejsce dla ludzi, którzy chcą połączyć się z naturą. A dookoła z jednej strony jezioro Jamno i las, a z drugiej morze, ciągnące się plaże i bursztyny, które do nas mrugają.