„Detektyw – Sezon Pierwszy" - o czym jest ta gra?

Gracze zaznajomieni z pierwszą edycją tytułu od Portal Games nie powinni być zaskoczeni, jednak dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji grać w „Detektywa" kilka słów wprowadzenia. Gra wprowadza uczestników w świat agencji zajmującej się rozwiązywaniem spraw kryminalnych na ogromną skalę. Waszym zadaniem jako grupy (gra jest w pełni kooperacyjna) będzie jak najskuteczniejsze odszukiwanie tropów, poszlak i dowodów, które doprowadzą was do prawdy. Jeśli choć raz zdarzyło wam się oglądać serial lub w film, w którym detektywi zadawali podejrzanym trudne pytania, a następnie dochodzili do rozwiązania po nitce od kłębka, to już wiecie z czym będzie się jadło „Detektywa". W „Sezonie pierwszym" gracze otrzymują zestaw 3 osobnych scenariuszy. 

„Detektyw – Sezon Pierwszy" - bardzo krótki przegląd zasad

Gra została podzielona na scenariusze spraw kryminalnych, które trzeba będzie rozwiązać. Sprawy nie są od siebie zależne, co mogłoby wskazywać, że nie ma ustalonej kolejności ich wykonywania, jednak twórcy gry zalecają, by jako pierwszą wziąć na tapetę sprawę „Przyczyny naturalne". Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzyma indywidualną tożsamość, która w założeniu łączy się z konkretnymi funkcjami w trakcie rozgrywki. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że nadane z góry role są nieco ograniczające. Dużo ciekawiej jest wymieniać się funkcjami i wspólnie uczestniczyć we wszystkich elementach gry, a pominięcie tego przydziału nie wpływa na rozgrywkę. Każdy ze scenariuszy posiada osobne wprowadzenie do sprawy. Gracze dowiadują się z niego jakich konkretnie informacji mają szukać, a także ile dostają na to czasu i czy obowiązują jakiekolwiek zasady dodatkowe.

„Detektyw" jest grą z niezwykle otwartym światem, co oznacza, że kolejność wykonywania tropów, a także ścieżki, którymi chcą podążać śledczy, zależą tylko od nich samych. W grze będziecie przepytywać podejrzanych, obserwować ich dziwne zachowania, a także wyciągać wnioski z pojawiających się nieścisłości w ich zeznaniach. Z pewnością przydadzą się czyste kartki i długopisy, bo bez prowadzenia skrupulatnych notatek doprowadzenie sprawy do końca może być niezwykle trudne. 

Nieodłączonym elementem rozgrywki jest specjalnie zaprojektowana strona internetowa, która przez cały czas trwania wszystkich scenariuszy będzie pełnić rolę waszego archiwum i bazy danych. To tam będziecie porównywać znalezione na kolejnych etapach śledztwa odciski palców, a także przeszukiwać zbiory waszej agencji. Strona działa bardzo dobrze, a stworzenie osobnego konta dla każdej grupy graczy powoduje, że bez problemu można odnaleźć się w zbiorze dostępnych sceanariuszy. 

Gdy uznacie, że jesteście gotowi lub gdy skończy wam się czas na prowadzeni śledztwa, będziecie musieli wypełnić raport końcowy. To seria pytań, które będą miały za zadanie sprawdzić waszą wiedzę o sprawie i wytknąć wszystkie wasze niedociągnięcia. 

 „Detektyw – Sezon Pierwszy" - co znajdziemy w pudełku?

Pudełko od „Detektywa" nie jest bardzo wypchane, ale też nie sprawia wrażenia pustego. Trzeba przyznać, że karty (szczególnie portrety) zostały wykonane bardzo ładnie, a pojawiające się na nich postaci znacząco się od siebie różnią. 

 • 3 talie spraw kryminalnych do rozwiązania, 72 karty każda
 • 5 kart postaci
 • 7 żetonów umiejętności
 • 4 żetony specjalne
 • 1 drewniany znacznik zespołu
 • 1 drewniany znacznik czasu
 • 24 portrety
 • planszę do gry
 • arkusz wprowadzenia
 • instrukcję

 „Detektyw – Sezon Pierwszy" - plusy i minusy

Plusy

 • zróżnicowany charakter spraw do rozwiązania
 • otwarty świat, który zachęca do eksploracji
 • nieco uproszczona formuła względem pierwotnej wersji

Minusy

 • pierwsza sprawa z zestawu była dostępna już wcześniej
 • osoby początkujące mogą czuć się zagubione w otwartym świecie (choć zdecydowanie mniej niż w pierwowzorze)

 „Detektyw – Sezon Pierwszy" - podsumowanie

„Detektyw – Sezon Pierwszy" to wciąż naprawdę świetna rozgrywka dla miłośników łamania głów na kryminalnych zagadkach. Wprowadzone poprawki względem pierwotnej wersji uproszczają nieco rozgrywkę, co może być plusem dla początkujący graczy. Jeśli szukacie gry, która pozwoli wam popuścić wodze wyobraźni i przetestować umiejętności dedukcji, „Detektyw" z pewnością wam się spodoba. 

Grę do testów recenzenckich udostępniło wydawnictwo Portal Games. Dziękujemy!

CZYTAJ TEŻ: Wydaje ci się, że masz żyłkę do pieniędzy? Powinieneś spróbować swoich sił w tych 5 grach ekonomicznych

ZOBACZ: Razem przyjemniej, ale czy łatwiej? Oto 5 gier kooperacyjnych, w które możesz zagrać ze znajomymi

ELLE MAN POLECA: Brakuje ci partnera do gry? Oto 5 gier planszowych, w które możesz zagrać samemu