„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - mawiał Umberto Eco, słynny włoski powieściopisarz. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, bo to dzięki czytaniu możemy - chociaż na chwilę - uciec od zmartwień i codziennych problemów, a przy okazji poćwiczyć trochę wyobraźnię. Rozpoczynający się okres urlopowy to idealny moment, żeby nadrobić książkowe zaległości oraz odkryć wydawnicze nowości, których na rynku księgarskim nie brakuje. Oto kilka propozycji lektur, które naszym zdaniem warto spakować do wakacyjnej walizki. 

Najlepsze książki na lato. Co powinniśmy przeczytać? 

„Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy” - Neil de Grasse Tyson, James Trefil

Słońce, plaża, szum fal. Do pełni szczęścia brakuje tylko dobrej książki. Nasze zestawienie zaczynamy z wysokiego C, bowiem na dzień dobry polecamy lekturę nie z tej ziemi - dosłownie i w przenośni. Światowej sławy astrofizyk, Neil de Grasse Tyson poczynił - z pomocą z cenionego profesora fizyki Jamesa Trefila - kolejne inspirujące dzieło na temat złożoności życia i wszechświata. W „Pytaniach z Kosmosu” znajdziemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas zagwozdki, jak np. „skąd się wzięliśmy?”, „czy jesteśmy sami?”, czy „skąd wiemy to, co wiemy?”. Gwarantujemy, że każda przeczytana strona wciąga jeszcze bardziej. Książka daje wskazuje, a przy okazji poszerza horyzonty myśli i pozwala przekraczać granice wyobraźni. 

„Bardzo długie popołudnie” - Inga Vesper

To idealny przykład na to, że książki nie ocenia się po okładce. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że jest dzieło stworzone tylko dla płci pięknej. Nic bardziej mylnego! „Bardzo długie popołudnie” to zapierający dech w piersiach kryminał o tym, jak American Dream zamienia się w koszmar. Akcja utworu rozgrywa się w latach 50. XX wieku na kalifornijskich przedmieściach. Pewnego bardzo długiego popołudnia w tej sielskiej atmosferze znika Joyce Haney. Tego samego dnia Ruby Wright udaje się do pracy, spodziewając się, że czeka tam na nią to, co zawsze: obowiązki domowe, których nie cierpi, obolałe stawy, pogarda ze strony białych pracodawców… a także światełko w mroku codzienności: życzliwość Joyce. Zamiast tego znajduje dwójkę przerażonych dzieci i plamę krwi na podłodze w kuchni. Po pani domu nie ma śladu. Do sprawy zostaje przydzielony Mick Blanke, archetyp współczesnego literackiego detektywa. Mężczyzna szybko odkrywa, że klucz do zagadki znajduje się w rękach Ruby. Jaki finał będzie miała ta historia? Przekonajcie się sami!

„Przyjdę, gdy zaśniesz” - Agnieszka Lingas-Łoniewska

Agnieszka Lingas-Łoniewska zadebiutowała na rynku wydawniczym powieścią „Bez przebaczenia”. Czytelnicy nazywają pochodzącą z Wrocławia pisarkę „Dilerką Emocji”. Nieprzypadkowo, czego dowodem jest jej najnowsze „dziecko”. „Przyjdę, gdy zaśniesz”, bo o nim mowa, to mroczny, wciągający thriller z niespodziewanym zakończeniem. Autorka tworzy przerażającą psychopatyczną rzeczywistość, od której trudno się oderwać! 

„Winny” - Joanna Opiat-Bojarsk

Dla fanów opowieści z dreszczykiem przygotowaliśmy jeszcze jedną propozycję. Mrocznie, duszno i nieprzewidywalnie - Joanna Opiat-Bojarska opracowała wzór na thriller, od którego po prostu nie można się oderwać, a jego akcję umieściła w... Inowrocławiu! Doskonale skonstruowana, pochłaniająca intryga to gra z czytelnikiem na najwyższym poziomie. A zakończenie zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych miłośników gatunku.

„Harry Styles. Nieoficjalna biografia” - Danny White

Harry Styles to niekwestionowana ikona popkultury naszych czasów. O tym, że jest wybitnym artystą nie trzeba nikogo przekonywać - ma fanów na całym świecie, a jego kolejne utwory biją rekordy wyświetleń. W najnowszej biografii znajdziecie wszystko, co chcecie wiedzieć o swoim idolu. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana licznych talentów byłego członka One Direction. Przypomnijmy, że muzyk jest bardzo aktywny zawodowo również poza sceną. W 2017 roku zaliczył debiut aktorski w filmie „Dunkierka”. Oprócz tego został ambasadorem legendarnej marki Gucci. Mimo że oficjalna premiera książki dopiero za niespełna dwa tygodnie, można kupić ją już teraz w przedsprzedaży 40% taniej. Nie zwlekaj!