ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Dziura w głowie”

Odwiedzający umierającą matkę aktor spotyka niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę, którego bierze za swojego sobowtóra. Polski dramat w reżyserii Piotra Subbotko z Bartłomiejem Topą w jednej z ról.

„Nieplanowane”

Jedyne, czego pragnęła Abby Johnson, to pomagać kobietom. Z tym nastawieniem już podczas studiów została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Głęboko wierząc w prawo kobiet do wyboru, szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w kraju dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze…

„Król” na Netflix

Anglia, XV w. Książę Hal niespodziewanie obejmuje tron. Choć jeszcze wczoraj prowadził życie królewicza, dzisiaj musi odnaleźć się w roli władcy i walczyć z chaosem. Głównym wabikiem tej produkcji jest to, że w tytułową rolę wciela się Timothee Chalamet. Oprócz niego na ekranie zobaczymy też Joela Edgertona i Roberta Pattinsona. Przy okazji warto wspomnieć, że na Netfliksie w listopadzie pojawi się jeszcze jeden film z Chalametem. Chodzi o "Tamte dni, tamte noce". Ten dramat okazał się przełomowy dla jego kariery. 

„Zakonnica” na HBO GO

Ojciec Burke i Siostra Irene zostają wysłani przez Watykan do klasztoru w Rumunii, aby zbadać przyczyny tajemniczej śmierci zakonnicy. Spin-off z uniwersum „Obecności”. Coś dla fanów demonicznych zakonnic.

„Kapitan Marvel” na HBO GO (3 listopada)

Ziemska kobieta po kontakcie z obcą rasą Kree otrzymuje nadludzkie moce. 21. film z uniwersum Marvel z Brie Larson w roli głównej okazał się dużym hitem na świecie. Był także przedostatnim tytułem przed zwieńczeniem całej historii w filmie „Avengers: Koniec gry”.

„Mowa ptaków” na Netflix (2 listopada)

„Mowa ptaków” ukazuje losy kilku postaci. Licealny nauczyciel historii Ludwik zostaje upokorzony przez nacjonalistycznych uczniów. W jego obronie staje polonista i niespełniony pisarz Marian. Zostaje on jednak zwolniony, bowiem przy próbie ratowania historyka, użył w samoobronie noża. Brat Mariana, Józef to ambitny kompozytor, który cierpi na trąd. Wątków jest jeszcze więcej, ale dzieło Żuławskiego trzeba obejrzeć ze względną niewiedzą o jego fabule. Dzięki temu widz niejednokrotnie będzie zaskoczony wydarzeniami na ekranie. To gęsty i gatunkowo pomieszany film, który zdradza zarówno styl Andrzeja Żuławskiego, jak i Xawerego. Na pewno nie pozostawia obojętnym.

„Zimna wojna” na Netflix

Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być razem oraz jednocześnie żyć bez siebie. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii, a także Paryżu. Film Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomasz Kotem zrobił prawdziwą furorę na świecie. Pawlikowski dostał Złotą Palmę za reżyserię w Cannes. „Zimna wojna” otrzymała także trzy nominacje do Oscarów, co samo w sobie było niezwykłym osiągnięciem.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIAL

6. sezon „Ray Donovan” na HBO GO

Szósty sezon serialu z Lievem Schreiberem w roli prywatnego konsultanta, który zajmuje się rozwiązywaniem nietypowych problemów wpływowych mieszkańców Los Angeles.

„Fala” na Netflix

Nowy niemiecki serial. Grupa nastolatków walczy o lepszą przyszłość pod wodzą nowego ucznia, który bierze sobie do pomocy czterech outsiderów. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót.

„Hache” na Netflix

Hiszpański serial kręcący się wokół narkotyków. Barcelona, lata 60. Helena zdobywa serce niebezpiecznego szefa kartelu heroinowego i doskonali swoje umiejętności, aby awansować w hierarchii mafijnej.

15. sezon „Family Guy” na Netflix

Bezceremonialny serial animowany Setha MacFarlane’a opowiada zwiarowane przygody grubiańskiego Petera Griffina i jego dysfunkcyjnej rodziny.