Kosmetyki do włosów męskich, czyli niezbędne produkty kosmetyczne

Kosmetyki do włosów męskich to obiekt zainteresowania coraz większej liczby panów. Staranny wygląd już dawno przestał być synonimem zniewieściałości, stając się jedną z kluczowych oznak życiowego sukcesu. Nowoczesny mężczyzna posiada przy tym głęboką świadomość, że nawet najlepszy barber shop nie będzie w stanie zastąpić mu codziennego wysiłku układania fryzury przed lustrem. Doskonale rozumieją ten trend także producenci kosmetyków, prześcigając się w coraz to nowych pomysłach pielęgnacyjnych i stylizacyjnych.

Męskie kosmetyki do włosów można podzielić na kilka rodzajów: pomady, woski, prestylery, glinki, pasty, kremy. Używanie wszystkich jednocześnie byłoby, rzecz jasna, sporą przesadą - bardzo wiele zależy od naszego typu włosów oraz od fryzury, jaką pragniemy ułożyć. Rozmaitość opcji zachęca jednak do eksperymentowania, wspieranego dodatkowo przez wielu popularnych youtuberów.

Największą karierę na rynku męskich kosmetyków do stylizacji zrobiły zapewne pomady. Nadają one włosom gładki, naturalny wygląd, podtrzymując ułożoną przez nas fryzurę przez wiele godzin. Obcując z tym kosmetykiem, natrafimy z pewnością na dwa kluczowe pojęcia: chwyt i połysk. Ich zrozumienie jest absolutnie niezbędne dla każdego faceta, któremu zależy na perfekcyjnym wyglądzie.

Siła chwytu (hold) oznacza stopień elastyczności włosów po nałożeniu produktu. Łatwo się domyślić, że im ta siła jest wyższa, tym sztywniejsza okaże się dana fryzura. Wyróżniamy zatem hold wysoki, średni i lekki. Jego poziom nie świadczy o dobrej czy złej jakości produktu, lecz raczej o jego przydatności dla konkretnego typu stylizacji. Właśnie dlatego dobierania odpowiednich pomad trzeba się po prostu nauczyć.     

Pojęcie połysku wiąże się z kolei z wyglądem włosów po nałożeniu produktu do stylizacji. Wyróżniamy połysk błyszczący, mokry i niski (ten ostatni jest praktycznie niedostrzegalny, a posiadają go np. matowe pomady). Niektóre fryzury - jak side part - wyglądają zdecydowanie bardziej korzystnie z odrobiną połysku, inne zaś mogą się spokojnie bez niego obejść. 

Pomady produkuje się na bazie oleju (wosku) oraz na bazie wody. Oba typy posiadają swoje plusy i minusy. Pomady woskowe są tańsze i wytrzymałe na niskie temperatury, ale mogą też zatykać pory skóry głowy i dość trudno się je zmywa. Pomady wodne pozwalają na większą elastyczność w doborze stylizacji w ciągu dnia, gdyż przeważnie można je szybko usunąć z włosów i nałożyć od nowa. Niektóre specyfiki tworzą jednak na włosach sztywną skorupę, skutecznie uniemożliwiającą korektę uczesania. 

Produktem bardzo podobnym w działaniu do pomad są woski. Stosuje się je przede wszystkim przy fryzurach wymagających użycia grzebienia (jak pompadour). Dzięki swojej giętkości wosk pozwala na szybką zmianę fryzury w ciągu dnia; przyda się zwłaszcza facetom o włosach krótkich i prostych. 

Pomocny w układaniu włosów będzie także prestyler, czyli spray (rzadziej tonik), posiadający również właściwości odżywcze i regenerujące. Hitem ostatnich lat okazała się sól morska w sprayu, która idealnie odpowiada na potrzeby fryzur średnich i długich. Dzięki niej włosy nie są tłuste ani lepkie; nadaje się do stosowania o każdej porze roku. Jedyny minus soli morskiej polega na tym, że używana w nadmiarze, wysusza włosy i skórę głowy. Warto więc stosować ją wymiennie z innymi typami kosmetyków.

Coraz większą popularność wśród polskich mężczyzn zyskują sobie również glinki (opisywane często angielskim terminem clays). Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się je z gliny, zaś ich główna cecha to mocny, zdecydowany chwyt. Niektóre glinki dosłownie cementują włosy, co ogranicza możliwość szybkiej zmiany stylizacji. Charakteryzują się też niskim stopniem połysku.

Produktem dość uniwersalnym są natomiast pasty do włosów, posiadające średni chwyt i połysk. Takie parametry sprawiają, że pasta nadaje się w zasadzie do każdej fryzury, będąc przy tym środkiem niezwykle wydajnym (wystarczy wetrzeć we włosy bardzo niewielką ilość, aby otrzymać upragniony efekt). Większość past powstaje na bazie wody, dzięki czemu są lekkie i nie obciążają włosów.

Na naszej liście nie powinno zabraknąć jeszcze kremów do włosów. Sprawdzą się one idealnie do poprawiania fryzury już ułożonej - np. kiedy kosmyki odstają. Będą zatem dedykowane głównie włosom średnim i długim, nadając im zdrowszego wyglądu i naturalnego blasku. 

Kilka słów warto na zakończenie poświęcić kosmetykom najczęściej używanym, czyli szamponom i odżywkom. Ich oferta jest obecnie niezwykle bogata, dobrze zatem starannie dobierać te produkty pod kątem realnego zapotrzebowania ze strony naszych włosów. Godne zainteresowania okazują się zwłaszcza odżywki, odgrywające istotną rolę w odbudowie włosów zniszczonych czy łamliwych. Jeszcze do niedawna odżywkę postrzegano jako produkt wyłącznie dla kobiet - dzisiaj wiele firm wypuszcza na rynek preparaty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów męskich. Warto to wykorzystać dla własnych potrzeb. 

Kosmetyki do włosów męskich: czego unikać w ich składzie?

Duży wybór produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów pociąga za sobą niepewność co do jakości poszczególnych specyfików. Większość klientów podejmuje decyzje zakupowe w oparciu o zaufanie do konkretnej marki, ale facet stawiający pierwsze kroki w świecie kosmetyków ma prawo czuć się tu mocno zagubiony. Pomocą może służyć lektura składu produktu na opakowaniu.

Czego zatem należałoby się wystrzegać, z obawy o własne zdrowie i ochronę środowiska? Eksperci utrzymują, że najbardziej niepożądanymi substancjami w kosmetykach są siarczany, parabeny i silikony. Mogą uszkadzać strukturę włosa (siarczany), wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną organizmu (parabeny), a także pozbawiać włosy blasku (silikony). Ich obecność w składzie kosmetyków jest zatem najczęściej wystarczającą przesłanką, aby wstrzymać się z kupnem takiego produktu. 

Kosmetyki do włosów męskich: jakich substancji szukać w ich składzie?

W tym miejscu można zatem postawić pytanie, jakie substancje będą najbardziej pożądane w składzie kupowanych przez nas artykułów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Odpowiedź jest prosta: najbardziej korzystne okażą się zawsze substancje naturalne. Ich wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym stało się już na szczęście rzeczą powszechną, więc znalezienie wartościowego produktu nie powinno stanowić problemu.

Przykładowo, woski do włosów zawierają w składzie najczęściej wosk pszczeli albo lanolinę. Rozchwytywane prestylery produkuje się przy udziale morskiej soli. Kremy do włosów powstają na bazie naturalnych olejków i aminokwasów. Nad składem szamponów nie trzeba się już specjalnie rozwodzić, bo z ich różnorodności zdaje sobie sprawę każdy, kto przekroczył kiedykolwiek próg drogerii. 

Kosmetyki do włosów męskich: na jakie certyfikaty zwracać uwagę podczas zakupów?

Producenci poszczególnych marek zdają sobie sprawę, że klienci poszukują dzisiaj w kosmetykach głównie naturalnego, wartościowego składu. Wykorzystując ten trend, wiele firm umieszcza na opakowaniach informację, że ich wyroby są "eko", "wegańskie" albo "wprost z natury". Nie musimy jednak wierzyć im na słowo - dla celów weryfikacji podobnych obietnic wymyślono certyfikaty jakości kosmetyków.

Nadawaniem certyfikatów zajmują się organizacje z różnych krajów. Te najbardziej znane to francuski ECOCERT, niemiecki BDIH oraz amerykańskie Towarzystwo Wegańskie (Vegan Society). Wszystkie wymienione podmioty opracowały ścisłe kryteria, na podstawie których wyróżniają swoim znakiem jakości wybrane kosmetyki dostępne na światowych rynkach - również w naszym kraju.