Trzecia fala epidemii koronawirusa stała się faktem. Z uwagi na obserwowany wzrost liczby zachorowań na COVID-19 od najbliższej soboty, czyli 27 lutego, w całym kraju zostaje wprowadzony nakaz używania wyłącznie masek ochronnych do zasłaniania ust i nosa. To oznacza, że zakazane będzie wykorzystywanie w tym celu elementów odzieży, jak np. szalików, kominów czy chust. Przyłbice nadal będą dozwolone, ale pod jednym warunkiem - pod nią musi znajdować się maseczka.

Zmiany w obostrzeniach. Jakie maseczki dozwolone, a jakie zakazane?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem RMF FM wyjaśnił, że zmiany dotyczące zasad zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej zostały poparte odpowiednimi badaniami, które pokazują, iż "przyłbica zabezpiecza w 2 proc., a maseczka wysokiej klasy w ponad 90 proc.". Resort zdrowia zaleca noszenie maseczek chirurgicznych, a także bardziej specjalistyczne, np. z filtrami.

Przypomnijmy, że minionej doby w Polsce wykrytych zostało ponad 11 tys. nowych przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło natomiast 259 osób.