W Stanach Zjednoczonych sytuacja z koronawirusem jest bardzo zła – na tę chwilę jest tam 367 tys. zakażonych, a liczba zmarłych zbliża się do 11 tys. Nic więc dziwnego, że CDC, agencja rządu federalnego USA zaleciła obywatelom tego kraju noszenie maseczek ochronnych. Jednak wskazuje na to, by nie były to profesjonalne maseczki, bowiem te są przeznaczone dla personelu medycznego.

CDC zaznacza, że maseczka może być niezbędnym sposobem na uniknięcie zarażenia. „Spora część osób z koronawirusem nie ma objawów i może przekazać go innym osobom, zanim faktycznie wystąpią u ich symptomy choroby. Oznacza to, że wirus może rozprzestrzeniać się między osobami wchodzącymi w interakcje w bliskim sąsiedztwie – na przykład poprzez mówienie, kaszel lub kichanie. W świetle tych nowych dowodów CDC zaleca noszenie nakrycia twarzy w miejscach publicznych” – poinformowała agencja.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: ile wyniosą kary za wyjście z domu? Poznaj wysokości możliwych mandatów

Jak zrobić własnoręcznie maseczkę w domu? WIDEO

Z tego powodu stworzyła prosty samouczek, jak własnoręcznie wykonać maseczkę ochronną. Na wideo widzimy naczelnego lekarza Stanów Zjednoczonych Jerome’a Adamsa, który pokazuje nam, że wystarczy złożyć stary szalik, chustkę, ręcznik lub wyciąć kawałek ze starej koszulki bawełnianej i następnie użyć gumek recepturek, które pozwolą utrzymać materiał na naszej twarzy.

Choć CDC nie twierdzi, że maseczki z tkaniny są w 100 proc. skuteczne, to jednak korzystanie z nich pomaga modyfikować rozprzestrzenianie. „Istnieją dane naukowe, które pokazują, że kiedy aerozolujemy wirusa przez barierę tkaninową, zmniejsza się ilość wirusa, który przenika na drugą stronę” – powiedział dyrektor CDC, Robert Redfield.

Taka własnoręczna maseczka wraz z zachowaniem dwumetrowego odstępu może okazać się odpowiednią prewencją przed zarażeniem się Covid-19. I jak możecie zobaczyć w poniższym wideo, jej wykonanie zajmie wam 23 sekundy: