Na początek przypomnijmy, że emu kilkanaście dni rząd ogłosił, jak będą wyglądały tegoroczna Wigilia i Święta Bożego Narodzenia. Wedle obowiązujących zasad na spotkaniach świątecznych będzie obowiązywał limit osób. Zgodnie z prawem będzie mogło w nich uczestniczyć 5 osób. Nie wliczają się osoby organizujące imprezę lub spotkanie oraz osoby wspólnie z nią zamieszkujące lub gospodarujące.

Koronawirus 2020: godzina policyjna w sylwestra

Teraz do obowiązujących zasad rząd dodał kolejne, w tym te dotyczące nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W sylwestra będzie obowiązywała godzina policyjna.  Od godziny 19:00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia w całym kraju obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Koronawirus 2020: Nowe obostrzenia

Nowe obostrzenia wejdą w życie 28 grudnia i będą obowiązywały do 17 stycznia. W tym czasie całkowicie zamknięte będą m.in.  stoki narciarskie. Dwa dni po świętach zamknięte zostaną także galerie handlowe. Otwarte pozostaną jednak: sklepy spożywcze, książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. 

Rząd chce także zapanować nad podróżującymi Polakami, którzy zatrzymują się w hotelach powołując się na obowiązki zawodowe. Do tej pory wystarczało zaświadczenie od pracodawcy, a teraz hotele będą zamknięte dla prawie wszystkim. Zatrzymywać się będą mogli w nich tylko przedstawiciele służb mundurowych, medycy, pacjenci szpitali specjalistycznych i sportowcy w ośrodkach COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.