W Polsce na koronawirusa zachorowało 22 tys. osób, z czego 1025 zmarło. Pandemia wciąż nie ustępuje, ale rząd mimo wszystko kontynuuje swój plan znoszenia obostrzeń. Od 18 maja możemy chodzić do zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Częściowo otworzono też lokale gastronomiczne jak bary, kawiarnie, puby i restauracje. Obostrzenia w tym segmencie zmienią się jednak w najbliższych dniach.

Na środowej konferencji (27 maja) rządu dowiedzieliśmy się, że od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe w przestrzeniach otwartych, jeśli będzie zachowany dwumetrowy odstęp. Jednak jeśli dwie osoby będą szły obok siebie, to nadal zalecane jest noszenie. Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych.

Od soboty nie będą obowiązywać limity osób w sklepach oraz restauracjach, a także w kościołach. Premier zaznaczył, że obowiązuje dystans dwumetrowy od wiernego.

Teraz punkty, na które wielu z nas czekało: będzie można organizować zgromadzenia, ale do 150 osób z zachowaniem dystansu. Od 6 czerwca ponownie będą mogły działać kina, teatry, siłownie, kluby fitness i baseny.

Oczywiście wszystkie te miejsca będą musiały przestrzegać odpowiedniego reżimu sanitarnego, zaś uczestniczy zachowywać dystans społeczny. – Wyjątkiem są dyskoteki i kluby nocne, gdyż to mogą być ogniska zakażeń – dodał premier.

Ponownie organizowane będą mogły być wesela z obostrzeniem do 150 gości.

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii czy cyrków. Pod trzema warunkami. Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby ten kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki – powiedział minister kultury Piotr Gliński. Dodał także, że będą mogły się odbywać koncerty plenerowe do 150 uczestników.

Te wszystkie informacje bez wątpienia cieszą, bo przynajmniej sprawiają wrażenie, że powoli wracamy do normalności. Nowej normalności, bo koronawirus będzie z nami zapewne do wynalezienia szczepionki, ale najważniejsze, by przestał się rozprzestrzeniać.

ZOBACZ: Koronawirus 2020: kiedy będą otwarte baseny i sauny? Jakie zasady?

CZYTAJ: Festiwal Filmowy w Wenecji jednak się odbędzie! Pierwsze duże wydarzenie od kilku miesięcy

ELLE MAN POLECA: Jak długo będą zamknięte lotniska w Polsce? Kiedy możesz zacząć planować wakacje?