Od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywania nosa i ust. Można to robić za sprawą maseczek ochronnych lub szalika czy jakiegoś materiału. Jednak osoby noszące okulary napotykają pewien problem – na szkłach pojawia się mgła. To sprawia, że każdy, kto nosi okulary, może odczuwać dyskomfort, a niekiedy nawet rozdrażnienie. Jak temu zapobiec?

Dlaczego parują nam okulary?

Mamy tu do czynienia z prostym zjawiskiem fizycznym. Zakrywając oczy i nos wydychamy ciepłe i wilgotne powietrze, które spotyka się z zimnym szkłem okularowym. Różnica temperatur przyczynia się do skroplenia wody. W ten sposób powstaje swoista „mgła” na naszych szkłach okularowych, która może uniemożliwić nam codzienne funkcjonowanie, jak prowadzenie samochodu, czy robienie zakupów.

ZOBACZ TEŻ: Obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. U których polskich projektantów je kupisz?

Nie ma jednego idealnego sposobu, który pomógłby nam rozwiązać ten problem. Mniejszy dyskomfort w tej sytuacji mogą odczuwać osoby, których szkła wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która minimalizuje efekt parowania. Jednakże jej efektywność zależy od jakości tejże powłoki – mówi Piotr Janaś, optyk i optometrysta, Business Development Manager w JZO S.A.

Jakie sposoby mogą zapobiec parowaniu okularów?

1. Ostatnio bardzo popularny stał się film na Tik Toku autorstwa chińskiego lekarza dr Haranga, który proponuje, aby do maseczki włożyć zwykłą zrolowaną chusteczkę higieniczną w okolice nosa. Dzięki temu ściślej przylega do niego, a więc mniej wydychanego powietrza znajduje swoje ujście w górnej części maski. W ten sposób chusteczka absorbuje parę.

2. Maseczka „szyta na miarę”. Kolejnym rozwiązaniem, które może zapobiec parowaniu okularów jest właśnie idealne dopasowanie maseczki do twarzy. Najlepiej wybrać taką, która będzie wyposażona w metalowy (usztywniający) element wzdłuż długości maseczki. Odpowiednie dopasowanie do nosa i twarzy ograniczy nam ilość powietrza cyrkulującego właśnie między nosem a okularami.

3. Domowe sposoby. Często w takich sytuacjach próbujemy radzić sobie wykorzystując „domowe sposoby”. Jednym z nich jest wymycie szkieł płynem do naczyń. Należy jednak podkreślić, że to rozwiązanie ma krótkotrwały charakter i nie zawsze przyniesie zadowalający efekt.

Zalecane jest również stosowanie płynów, których skład nie zawiera specjalnych substancji czyszczących, czy ściernych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię szkieł okularowych.

Z wielu źródeł dowiemy się, że jednym ze sposobów przeciwdziałających parowaniu szkieł okularowych jest przetarcie mydłem lub wyczyszczenie ich płynem do mycia luster. Skład takich środków bywa różny. Nigdy nie mamy pewności, że stosując je, nie uszkodzimy powierzchni szkieł okularowych np. powłoki antyrefleksyjnej. W tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność, a nawet zaprzestać takich praktyk. Z kolei mydło może pozostawić białe ślady, które będę przeszkadzały nam w ich użytkowaniu – dodaje Janaś.

4. Profesjonalne środki – płyny przeciw parowaniu. To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegających parowaniu szkieł okularowych. Ponadto ma wielofunkcyjne zastosowanie.

Powyższe sposoby, które pomogą zapobiec „efektowi mgły” na okularach, przygotowała marka Essilor Polonia.